Efektowny czy efektywny?

sukienka_efektowna
Warto zapamiętać: ta sukienka nie jest efektywna
Zobacz, jaka ta sukienka jest efektywna. Gra naszych piłkarzy była tak efektowna, że wygrali bardzo wysoko. To tylko przykładowe zdania, jakie często słyszę na ulicy. Ale tego typu błędy są także zauważalne w redagowanych książkach. Budzą one uzasadniony śmiech i wynikają po prostu z nieznajomości znaczenia wyrazów efektowny i efektywny. Można by uznać, że to nie tyle nieznajomość, ile mylenie podobnie brzmiących wyrazów, różniących się jedynie samogłoską o i y. Ale świadomy użytkownik naszej pięknej, ale i specyficznej polszczyzny, takich błędów czy pomyłek nie popełni.

Efektowny to zwracający na siebie uwagę pięknością, oryginalnością, wywołujący efekt. Bycie efektownym to zwracanie na siebie uwagi, np. Ubierała się zawsze modnie i efektownie. Materiał jest efektowny.

Efektywny to wydajny, skuteczny, istotny, rzeczywisty, sprawny, np. Trzeba efektywniej pracować, zwiększać efektywność pracy.

Sukienka zatem nie może być efektywna, a praca efektowna.

Śmiem przypuszczać, że nietrafne używanie tych wyrazów na określenie pewnych rzeczy czy zjawisk wynika z popularności tych słów w ostatnich latach. Bardzo często słyszymy, że coś jest efektywne lub efektowne. Również językoznawcy uważają, że wyrazy te są w polszczyźnie nadużywane.

Praca ludzi, gra piłkarzy, urządzenia muszą być efektywne, a przecież równie dobrze mogą być lepsze, sprawniejsze, bardziej wydajne.

Dobrze w dzisiejszych czasach jest być efektownym, a czy nie można być po prostu sobą?

Katarzyna Olszewska


7 odpowiedzi do „Efektowny czy efektywny?”

    • Paweł Pomianek

      Biorąc pod uwagę synonimy zaproponowane w tekście – żaden nie pasuje. Takie stwierdzenie brzmi też niezgrabnie. Raczej trudno je uznać za prawidłowe. Ale w imieniu zespołu dziękuję za dobre słowo, ciesząc się z pozytywnego odbioru tekstu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona dla każdego, dla kogo sposób, w jaki się wyraża czy w jaki pisze, jest ważny, jak również dla tych, którzy mają jakiś językowy dylemat i nie wiedzą, gdzie mogą znaleźć jego rozwiązanie. Piszcie do nas, a my na pewno w tym pomożemy. Paweł PomianekAutorami tekstów na stronie są Paweł Pomianek, gospodarz serwisu i właściciel firmy Językowe Dylematy, od kilkunastu lat zajmujący się redakcją i korektą tekstów oraz poradnictwem językowym, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie

Archiwa

Sierpień 2011
N P W Ś C P S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Nasze nagrania