Efektowny czy efektywny?

sukienka_efektowna
Warto zapamiętać: ta sukienka nie jest efektywna
Zobacz, jaka ta sukienka jest efektywna. Gra naszych piłkarzy była tak efektowna, że wygrali bardzo wysoko. To tylko przykładowe zdania, jakie często słyszę na ulicy. Ale tego typu błędy są także zauważalne w redagowanych książkach. Budzą one uzasadniony śmiech i wynikają po prostu z nieznajomości znaczenia wyrazów efektowny i efektywny. Można by uznać, że to nie tyle nieznajomość, ile mylenie podobnie brzmiących wyrazów, różniących się jedynie samogłoską o i y. Ale świadomy użytkownik naszej pięknej, ale i specyficznej polszczyzny, takich błędów czy pomyłek nie popełni.

Efektowny to zwracający na siebie uwagę pięknością, oryginalnością, wywołujący efekt. Bycie efektownym to zwracanie na siebie uwagi, np. Ubierała się zawsze modnie i efektownie. Materiał jest efektowny.

Efektywny to wydajny, skuteczny, istotny, rzeczywisty, sprawny, np. Trzeba efektywniej pracować, zwiększać efektywność pracy.

Sukienka zatem nie może być efektywna, a praca efektowna.

Śmiem przypuszczać, że nietrafne używanie tych wyrazów na określenie pewnych rzeczy czy zjawisk wynika z popularności tych słów w ostatnich latach. Bardzo często słyszymy, że coś jest efektywne lub efektowne. Również językoznawcy uważają, że wyrazy te są w polszczyźnie nadużywane.

Praca ludzi, gra piłkarzy, urządzenia muszą być efektywne, a przecież równie dobrze mogą być lepsze, sprawniejsze, bardziej wydajne.

Dobrze w dzisiejszych czasach jest być efektownym, a czy nie można być po prostu sobą?

Katarzyna Olszewska


7 odpowiedzi do „Efektowny czy efektywny?”

    • Paweł Pomianek

      Biorąc pod uwagę synonimy zaproponowane w tekście – żaden nie pasuje. Takie stwierdzenie brzmi też niezgrabnie. Raczej trudno je uznać za prawidłowe. Ale w imieniu zespołu dziękuję za dobre słowo, ciesząc się z pozytywnego odbioru tekstu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Tak, ma Pan rację! Faktycznie poprawna jest podana przez Pana forma. Bardzo sprytnie wybrnął też Pan z błędnej formy –…

  2. Dzień dobry! Jest taka pamiątkowa tablica na kamieniu o treści "Pamięci Wszystkim Ludziom Stowarzyszenia" - czy to jest poprawny gramatyczny…

  3. Dziękuję za szybką odpowiedź. Tak, też właśnie myślałem o tym fragmencie w partyzanckiej pieśni: "w mgle utonie próżno wzrok".

  4. Generalnie poprawną i skodyfikowaną formą (na zasadzie wyjątku od reguły) jest we mgle. Można o tym przeczytać np. tutaj w…

  5. Stosujemy zwrot "we mgle". Czy poprawna jest oboczność "w mgle"? Może dopuszczalna jest przy zmianie szyku wyrazów w zdaniu, np.:…

  6. Tak. Przyjrzałem się tematowi i myślę, że trudno byłoby znaleźć inne możliwe rozwiązanie. Końcówka tego typu nazwiska w miejscowniku ulega…

  7. Dzień dobry! Czy nazwisko Hogshire odmieni się w miejscowniku jako: Hogshirze? Dzięki piękne za pomoc!

  8. Przepraszam za tak długi czas oczekiwania na odpowiedź. Musiałem to sprawdzić we wszystkich dostępnych źródłach (co jest – wiem –…

Archiwa

sierpień 2011
N P W Ś C P S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Nasze nagrania