Dla zainteresowanych księgarni czy księgarń?

Ostatnio Pani Justyna zadała mi następujące pytanie:ksiegarnia

Panie Pawle
Jak powinnam napisać:
dla zainteresowanych księgarni,
czy
dla zainteresowanych księgarń (l.mn)
??


Nowy słownik poprawnej polszczyzny podaje taką informację:

księgarnia ż I, DCMs. księgarni, lm D. księgarni a. księgarń.

Jednym słowem obie podane przez Panią Justynę propozycje są poprawnymi równorzędnymi formami dopełniacza liczby mnogiej rzeczownika księgarnia.

Podobnie zachowują się inne rzeczowniki zakończone na -arnia, jak np. mleczarnia. Przy czym warto dodać, że im rzeczownik jest mniej popularny (np. garbarnia, królikarnia), tym forma zakończona na (garbarń, królikarń) jest rzadziej używana, a podstawową staje się forma zakończona na -ni (garbarni, królikarni).

A jeśli już jesteśmy przy temacie księgarń, to prywatnie szczególnie polecam Tolle.pl.

Paweł Pomianek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Odpowiedzi na pytania i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Dla zainteresowanych księgarni czy księgarń?

  1. Bartek Salski pisze:

    O, rany! A jak idziemy do kawiarni, to do jednej czy do wielu? A jak z mlekiem do mleczarni, to objeżdżamy wszystkie? Uwielbiam naszą polszczyznę, podobno jeden z kilku najtrudniejszych do nauczenia języków. Pozdrawiam.

  2. Tomasz Marek pisze:

    Ze słownikami nie podyskutuję, jednak warto zauważyć, że uleganie nowej modzie, jaką jest dopełniacz l.mn.typu „księgarni” sprzyja nieporozumieniom, gdyż staje się równy dopełniaczowi l.poj. Gdy usłyszę „Nie widzę latarni”, nie wiem, czy chodzi o jedną konkretną, czy o ogół latarń. Podobnie „Prześlij to do księgarni”. I dlatego póki życia nie będę stosował tej kiedyś niedopuszczalnej wersji deklinacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *