Dla zainteresowanych księgarni czy księgarń?

Ostatnio Pani Justyna zadała mi następujące pytanie:ksiegarnia

Panie Pawle
Jak powinnam napisać:
dla zainteresowanych księgarni,
czy
dla zainteresowanych księgarń (l.mn)
??


Nowy słownik poprawnej polszczyzny podaje taką informację:

księgarnia ż I, DCMs. księgarni, lm D. księgarni a. księgarń.

Jednym słowem obie podane przez Panią Justynę propozycje są poprawnymi równorzędnymi formami dopełniacza liczby mnogiej rzeczownika księgarnia.

Podobnie zachowują się inne rzeczowniki zakończone na -arnia, jak np. mleczarnia. Przy czym warto dodać, że im rzeczownik jest mniej popularny (np. garbarnia, królikarnia), tym forma zakończona na (garbarń, królikarń) jest rzadziej używana, a podstawową staje się forma zakończona na -ni (garbarni, królikarni).

A jeśli już jesteśmy przy temacie księgarń, to prywatnie szczególnie polecam Tolle.pl.

Paweł Pomianek


2 odpowiedzi do „Dla zainteresowanych księgarni czy księgarń?”

  1. Bartek Salski

    O, rany! A jak idziemy do kawiarni, to do jednej czy do wielu? A jak z mlekiem do mleczarni, to objeżdżamy wszystkie? Uwielbiam naszą polszczyznę, podobno jeden z kilku najtrudniejszych do nauczenia języków. Pozdrawiam.

  2. Tomasz Marek

    Ze słownikami nie podyskutuję, jednak warto zauważyć, że uleganie nowej modzie, jaką jest dopełniacz l.mn.typu „księgarni” sprzyja nieporozumieniom, gdyż staje się równy dopełniaczowi l.poj. Gdy usłyszę „Nie widzę latarni”, nie wiem, czy chodzi o jedną konkretną, czy o ogół latarń. Podobnie „Prześlij to do księgarni”. I dlatego póki życia nie będę stosował tej kiedyś niedopuszczalnej wersji deklinacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. "Mnie też się to nie podoba" czy "Mi też się to nie podoba"? Niby zaimek jest inicjalny, więc powinno się…

  2. Dzień dobry, Mam pytanie odnośnie pochodzenia słowa "inaczej". Mój kolega już od lat zapisuje je błędnie na upartego "innaczej" twierdząc,…

  3. Nie istnieje w polszczyźnie regulowany poprawny zapis liczbowo-literowy tych systemów. Wymagają one zapisu słownego. Każdy z podanych zapisów jest uznawany…

  4. Dzień dobry. System szesnastkowy, ósemkowy, dziesiętny, dziewiętny... Jak je zapisać liczbą? 10-kowy, 8-kowy, 10-tny, 9-tny? A może 16-tkowy? 9-ny? Pozdrawiam…

Archiwa

maj 2011
N P W Ś C P S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Nasze nagrania