Duarte Brandão. Jak odmieniać przez przypadki

Niedawno otrzymałem następujące pytanie:

Jak (i czy) odmienić portugalskie imię i nazwisko Duarte Brandão?

Źródło: Pexels, Aphiwat chuangchoem

Temat jest o tyle trudny, że polskie słowniki bardzo rzadko zajmują się kwestią nazwisk portugalskich. Niemniej, należy tutaj zastosować uwagi ogólne dotyczące odmiany imion i nazwisk.

Co do nazwiska warto pamiętać o tym, że:

Pewnym ułatwieniem dla piszących może być możliwość nieodmieniania niektórych nazwisk, dopuszczalna, gdy nazwisko zostanie poprzedzone imieniem lub rzeczownikiem pospolitym (np. minister, prezydent). Możliwość taka dotyczy głównie nazwisk zakończonych na -e, -o oraz akcentowanych na ostatniej sylabie. (Źródło: PWN, zasady pisowni)

W tym przypadku trzymałbym się tego konsekwentnie, ponieważ o jest poprzedzone inną samogłoską, w dodatku z akcentem. Teoretycznie da się to odmienić, ale…

Skoro jednak zdecydujemy się pozostawić nieodmiennym nazwisko, to należy – zgodnie z podaną regułą – odmieniać imię. Odmiana imienia Duarte jest taka sama, jak w przykładach podanych w zasadach na stronie PWN, tutaj: Duarte, Duartego, Duartemu, o Duartem, czyli np.:

Nie ma dziś na boisku Duartego Brandão.
W duecie z Duartem Brandão.

Oczywiście, zgodnie z podaną wyżej regułą, to imię również można pozostawić nieodmienione. Ale wówczas imię i nazwisko trzeba by zawsze poprzedzić rzeczownikiem.

Nie ma dziś na boisku piłkarza Duarte Brandão.

To wydaje się dużo bardziej karkołomne i niezgrabne niż odmiana imienia.

– Paweł Pomianek


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Archiwa

listopad 2022
N P W Ś C P S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Nasze nagrania