W liczbie pojedynczej: owo i ów, nie owe i owy

Autor: Natalia Kiełb

Natalia Kiełb

Ów to zaimek towarzyszący rzeczownikowi. Może służyć m.in. do wyróżnienia kogoś lub czegoś spośród innych, np. „Tak więc skończył ów bohater, ów rycerz bez skazy…”, lub określenia czegoś, o czym już wcześniej była mowa, np. „Milczał (…), zdając sobie sprawę, że owo milczenie chwilami stawało się dla towarzystwa przykrym rozdźwiękiem”. Zaimek ten oznacza: ‘tamten’ lub ‘poprzedni’ (Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego).

Często jednak wyraz ten bywa niepoprawnie odmieniany. Posłużę się tutaj przykładami, które można spotkać w wielu redagowanych tekstach, a nawet wydanych książkach czy opublikowanych artykułach, np. owe łóżko (zamiast owo) oraz owy człowiek (zamiast ów). Może być to spowodowane np. tym, że w dawnej polszczyźnie rzeczywiście funkcjonowało słowo owy. Wtedy jednak występowało ono tylko w dwóch przypadkach, a mianowicie – mianownika oraz biernika liczby mnogiej.

Warto zwrócić uwagę, że nasze ów odmienia się przez przypadki tak jak przymiotnik. W liczbie pojedynczej odmiana prezentuje się następująco:

 Rodzaj męskiRodzaj żeńskiRodzaj nijaki
Mianowników zegarowa pomarańczaowo zwierzę
Dopełniaczowego zegaraowej pomarańczyowego zwierzęcia
Celownikowemu zegarowiowej pomarańczyowemu zwierzęciu
Bierników zegar*ową pomarańczęowo zwierzę
Narzędnikz owym zegaremz ową pomarańcząz owym zwierzęciem
Miejscowniko owym zegarzeo owej pomarańczyo owym zwierzęciu
*UWAGA: ów w rodzaju męskorzeczowym; w rodzaju męskoosobowym i męskozwierzęcym owego (np. owego człowieka, owego byka).

Źródła:

https://sjp.pwn.pl/doroszewski/ow;5468907.html

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/;14080

https://odmiana.net/odmiana-przez-przypadki-przymiotnika-%C3%B3w


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona dla każdego, dla kogo sposób, w jaki się wyraża czy w jaki pisze, jest ważny, jak również dla tych, którzy mają jakiś językowy dylemat i nie wiedzą, gdzie mogą znaleźć jego rozwiązanie. Piszcie do nas, a my na pewno w tym pomożemy. Paweł PomianekAutorami tekstów na stronie są Paweł Pomianek, gospodarz serwisu i właściciel firmy Językowe Dylematy, od kilkunastu lat zajmujący się redakcją i korektą tekstów oraz poradnictwem językowym, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie

Archiwa

Maj 2021
N P W Ś C P S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasze nagrania