Co znaczy, że coś uszło komuś płazem

Niektórzy sądzą, że płaz, o którym mowa w przywołanym frazeologizmie, to np. salamandra czy żaba, czyli jakiś przedstawiciel gromady zwierząt o tej nazwie. Nic bardziej mylnego, chodzi tu o wyraz mający całkiem inne znaczenie i generalnie nieużywany już dziś w polszczyźnie.

Frazeologizm ten oznacza, że komuś coś się upiekło, uszło na sucho – zasłużył na karę, ale go ominęła, bo albo jesteśmy pobłażliwi i odstępujemy od jej wymierzenia, albo komuś sprzyja szczęście i choć chcemy go ukarać, nie mamy takiej możliwości.

W swojej warstwie słownej nawiązuje do uderzenia bronią. Płaz to wyraz dawny oznaczający po prostu płaską, szeroką stronę broni siecznej (np. szabli czy miecza). Cios płazem nie był rzecz jasna tak brzemienny w skutkach jak cios ostrzem, który często niósł śmierć. Ktoś, kto otrzymał cios płazem – uchodził z życiem, mógł być co najwyżej nieco poobijany.

Co może uchodzić płazem? Krzywda zadana innemu, obraza, przekroczenie przepisów, kradzież lub inny rodzaj przestępstwa – wszystko to, co rodzi chęć wymierzenia komuś kary.

Wydaje się, że tego wyrażenia możemy poprawnie używać jeszcze w innej, podobnej sytuacji. W przypadku zachowań lekkomyślnych lub ryzykownych, niosących ze sobą prawdopodobne naturalne konsekwencje (nie może w tym przypadku być jednak mowy o karze), które jednak nie następują. Na przykład gdy ktoś nie ubierze się odpowiednio do pogody, zmarznie porządnie, ale się nie przeziębi; lub gdy przez nieuwagę omal nie pokopie go prąd – no ale jednak do porażenia nie dojdzie. W takiej sytuacji to, że coś uszło płazem, moglibyśmy oddać przy pomocy określenia: wyszedł bez szwanku.

– Paweł Pomianek

Źródło: Agata Hącia, Ucha, fochy, tarapaty, Warszawa (PWN) 2019, s. 285–286.
Zdjęcie: timur1970, Photoxpress.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona dla każdego, dla kogo sposób, w jaki się wyraża czy w jaki pisze, jest ważny, jak również dla tych, którzy mają jakiś językowy dylemat i nie wiedzą, gdzie mogą znaleźć jego rozwiązanie. Piszcie do nas, a my na pewno w tym pomożemy. Paweł PomianekAutorami tekstów na stronie są Paweł Pomianek, gospodarz serwisu i właściciel firmy Językowe Dylematy, od kilkunastu lat zajmujący się redakcją i korektą tekstów oraz poradnictwem językowym, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie

Archiwa

Grudzień 2020
N P W Ś C P S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasze nagrania