Ciekawostki językowe (50) – jubileuszowe

Nasze pierwsze ciekawostki językowe opublikowaliśmy 14 sierpnia 2013 r. Cykl szybko zadomowił się u nas na stałe i wkrótce zaczął się pojawiać regularnie jako ostatni artykuł w kolejnych miesiącach. Dziś mały jubileusz, bo to już 50. odcinek ciekawostek. Na początek dwie krótkie ciekawostki, a potem mała garść wspomnień, podsumowań.

50. odcinek! Możemy świętować 😉

1.
Czy wiesz, że…

form zaimków cię i ciebie nie można stosować zamiennie? Forma ciebie występuje bowiem wyłącznie w pozycji akcentowanej, a cię – przeciwnie – w nieakcentowanej. Powiemy więc: Nie lubię cię, ale: Ciebie to ja nie lubię.
(Por. https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Kocham-cie;2587.html)

2.
Czy wiesz, że…

choć napiszemy dwoje (oboje), troje, czworo oczu (nie: dwa (oba), trzy, cztery oczy) patrzy, patrzyło (nie: patrzą, patrzyły), to gdy chodzi o człowieka ślepego, powiemy: ślepy na oba oczy (nie: oboje oczu)?
(za: Nowy słownik poprawnej polszczyzny, hasło: oko)


Pierwsza ciekawostka

A oto pierwsza ciekawostka opublikowana w naszym cyklu – 14 sierpnia 2013 r. pod numerem pierwszym:

Czy wiesz, że wymawiając wyraz nauka, możemy postawić w nim akcent na dwa sposoby? W podstawowej wersji akcent pada na przedostatnią sylabę: nauka; dopuszcza się jednak również postawienie akcentu na sylabę trzecią od końca, która jest w tym wypadku pierwszą: nauka. (Za: Nowy słownik poprawnej polszczyzny, hasło: nauka).

Na koniec miesiąca

Już 4. odcinek ciekawostek został opublikowany jako ostatni wpis w miesiącu. I tak już – poza nielicznymi wyjątkami – zostało. Niekiedy bywało tak, że poszczególne ciekawostki były publikowane w ciągu miesiąca kolejno na naszej facebookowej tablicy, a na koniec – na podsumowanie miesiąca – na blogu ukazywał się ich zbiór. Zdarzało się też, że ciekawostki odnosiły się do najciekawszych pytań Czytelników zadawanych na naszej stronie.

35. odcinek ciekawostek, opublikowany 30 lipca 2016 r., po raz pierwszy przygotował nasz stały współpracownik Tomasz Marek. Od tej chwili wybrał i zredagował on ciekawostki aż do 13 spośród 16 ostatnich odcinków.

Liczba ciekawostek

W artykule z pierwszym zestawem ciekawostek znalazło się założenie, że „w jednym odcinku będzie się pojawiało od dwóch do czterech ciekawostek” oraz że „w jednym lub dwóch zdaniach będziemy przedstawiać jakąś zasadę języka polskiego czy znaczenie danego wyrazu”. Potem jednak ciekawostki znacznie się rozwinęły i to pod obydwoma względami. Ich omówienia zrobiły się niekiedy znacznie dłuższe (zwłaszcza w kilkunastu ostatnich odcinkach), publikowaliśmy ich też często więcej (rekord padł w części 19., w marcu 2015 r., gdy opublikowaliśmy ich aż 9).

W sumie do tej pory (wliczając dwie dzisiejsze) opublikowaliśmy 226 ciekawostek (co daje średnią minimalnie ponad 4,5 ciekawostki na wpis) i 10 bonusów.

Fotki do ciekawostek

Początkowo przy ciekawostkach – jako ich znak rozpoznawczy – publikowaliśmy zdjęcia zdziwionej Dominiki Pełki z naszej sesji ze stycznia 2013 r. (najczęściej – w sumie czterokrotnie – to, które znajduje się obok), później kolaże zdjęć naszych dziewcząt: Dominiki, Kasi, Małgosi i Madzi. Z czasem postawiliśmy na zdjęcia tematyczne, mniej lub bardziej związane z którąś z publikowanych w danym odcinku ciekawostek.

Ciekawostki niezmiennie są jednymi z chętniej odwiedzanych nowych wpisów na naszej stronie.


3 odpowiedzi do „Ciekawostki językowe (50) – jubileuszowe”

 1. xpil

  Większość Waszych wpisów oceniam po tytule/zajawce i czytam tylko wybrane pozycje. „Ciekawostki…” są wyjątkiem – czytam wszystkie od deski do deski i jeszcze się nie zawiodłem. Good work, jak mawiają lokalni 🙂

  Kolejnych pięćdziesięciu życzę!

  • Paweł Pomianek

   Dziękuję za komentarz, stałą i regularnie aktywną obecność, a i – od czasu do czasu – nawiązywanie do naszych wpisów u siebie 🙂 Cieszę się, że ciekawostki Panu pasują. Warto wspomnieć, że jednej z nich – nie tak dawno – sam Pan był autorem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najnowsze komentarze

 1. Troje wg poprawnej polszczyzny to zawsze grupa międzypłciowa, tzn. grupa, do której należy przynajmniej jedna kobieta i przynajmniej jeden mężczyzna.…

 2. Czy można zamiast "trzy osoby" napisać "troje osób" albo "trójka osób"? (podobnie jak np. "trójka zawodników"). Chociażby jako wyjątek, rzadko…

 3. Czy w zdaniu: "W nawiązaniu do rozmowy, uprzejmie proszę o ..." powinien być przecinek, czy można zastosować formę: "W nawiązaniu…

 4. Dzień dobry, w książce są opisane dialogi, a także cytowana jest rozmowa mailowa. Jak ją zapisać? Czy obowiązują tu te…

 5. Czy zdanie: "W ubiegły poniedziałek w odbyła się konferencja, na której mieliśmy okazję uczestniczyć." jest poprawne gramatycznie?

 6. Bardzo mi się ta odpowiedź podoba. Koresponduje z interpretacją pytania "Kawa czy herbata?", wg której można odpowiedzieć trojako: "Poproszę kawę",…

 7. Dzień dobry, bardzo proszę o informację jaka forma przy oficjalnych uroczystościach jest poprawna: - Proszę o zabranie głosu Pana Jana…

 8. Szanowna Pani, krótko odpowiadam na kolejne pytania. Ad 1 Przecinka nie należy wstawiać. Można wprowadzać to konstrukcja łączna. W tym…

Archiwa

styczeń 2018
N P W Ś C P S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Nasze nagrania