Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (1)

Na naszej stronie otwieramy nowy cykl. Od czasu do czasu, z częstotliwością, która powinna się wkrótce wyklarować, będziemy publikować wpis z cyklu Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe. W jednym lub dwóch zdaniach będziemy przedstawiać jakąś zasadę języka polskiego czy znaczenie danego wyrazu. W jednym odcinku będzie się pojawiało od dwóch do czterech ciekawostek. Dziś trzy pierwsze. Nie ukrywamy, że dwie spośród nich są inspirowane pytaniami naszych Czytelników. Mamy nadzieję, że nowa krótka forma będzie atrakcyjna dla internautów.

1.
Czy wiesz że…
…wymawiając wyraz nauka, możemy postawić w nim akcent na dwa sposoby? W podstawowej wersji akcent pada na przedostatnią sylabę: nauka; dopuszcza się jednak również postawienie akcentu na sylabę trzecią od końca, która jest w tym wypadku pierwszą: nauka.
(Za: Nowy słownik poprawnej polszczyzny, hasło: nauka).

2.
Czy wiesz, że…
…wyraz autokar pochodzi z połączenia greckiego wyrazu auto z angielskim car? Jest to więc zapożyczenie składające się z cząstek pochodzących z dwóch różnych języków, nazywane hybrydą językową.
(Za: A. Markowski, Kultura języka polskiego. Teoria. Zagadnienia leksykalne, Warszawa 2009, s. 163).

3.
Czy wiesz, że…
sprzed lat i przed laty to dwa wyrażenia o różnych znaczeniach często ze sobą mylone? Pierwsze z nich bywa zniekształcane pod wpływem drugiego; możemy powiedzieć, że dana rzecz pochodzi sprzed lat (ale nie: sprzed laty), tzn. powstała wiele lat temu; przed laty mogło mieć z kolei miejsce jakieś wydarzenie.
(Za: Mirosław Bańko, Mały słownik wyrazów kłopotliwych, Warszawa 2003, s. 277).


6 odpowiedzi do „Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (1)”

  1. Anonimowy

    Nie dawno powstał nowy katalog gromadzący blogi, które w jakiś sposób pomagają innym. Mam na myśli ocenialnie, poradniki czy bety. Pragnę zaprosić Cię na przypisane.blogspot.com, gdzie śmiało możesz zgłosić swoją stronę!

    Pozdrawiam,
    administratorka

  2. seicento900

    Akcent na pierwszą sylabę w słowie „nauka” zapewne wziął się pod wpływem nazw różnych nauk pochodzenia greckiego, takich jak fizyka, matematyka… Katarzyna Kłosińska w Trójce poruszała kiedyś temat tego akcentu i z jej wypowiedzi wynikało, że w słowie „nauka” akcent może padać wyłącznie na drugą sylabę od końca (co jest najbardziej logiczne).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Witam serdecznie, jeżeli jest to możliwe chciałbym uzyskać odpowiedź na następujące pytanie: Jaki jest zapis liczebników w nazwach własnych -…

  2. No tak, jak ktoś ustanie, to ma szczęście ;). Kachna go nie miała. To jeszcze, zakładając zapis mowy potocznej: dobre…

Archiwa

sierpień 2013
N P W Ś C P S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Nasze nagrania