Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (19)

W tym miesiącu jako zbiór ciekawostek językowych ponownie proponujemy te, które publikowaliśmy ostatnio na naszej facebookowej tablicy. Zebrało się ich całkiem sporo.

W utworze „U prząśniczki siedzą jak anioł dzieweczki” chodzi o to, że dziewczęta siedzą przy kołowrotku (u kołowrotka), a nie w domu prządki. / Foto: © by Językowe Dylematy

1.
Czy wiesz, że…

resentyment to nie 'ponowny sentyment do czegoś’, ale 'uraza przechowywana w pamięci po doznaniu krzywd’?

2.
Czy wiesz, że…

prząśniczka nie jest synonimem prządki, ale zdrobnieniem od prząśnicy będącej częścią kołowrotka? W utworze „U prząśniczki siedzą jak anioł dzieweczki” chodzi o to, że dziewczęta siedzą przy kołowrotku (u kołowrotka), a nie w domu prządki.

3.
Czy wiesz, że…

zarówno pisownia Pismo Święte, jak i Pismo święte mają swoje uzasadnienie i należy je zaakceptować? Rugowanie jednej z nich na rzecz drugiej wydaje się nadużyciem.

4.
Czy wiesz, że…

poprawnie powiemy i napiszemy: „odzyskaliśmy całość bez czterech i pół procent”, „zadowolimy się dziesięcioma i pół procent zysku”?

5.
Czy wiesz, że…

przymiotnik kontent (np. on jest kontent) ma swoją liczbę mnogą kontenci (oni są kontenci); a nawet liczbę mnogą w rodzaju niemęskoosobowym kontente (one są kontente)?

6.
Czy wiesz, że…

jeśli mamy na myśli jedną kobietę przebywającą w gronie samych mężczyzn, trzeba o niej powiedzieć rodzynek, a nie rodzynka? Np. Pani Magda jest jedynym rodzynkiem w tym męskim gronie.

7.
Wiadomo że…

jemy kurczaka z rożna, pieczemy kiełbaski na rożnie. Ale czy wiesz, że mianownik liczby pojedynczej to rożen (nie: rożno), a mianownik liczby mnogiej to rożny (nie rożna)?

8.
Czy wiesz, że…

mianujemy kogoś czymś (np. generałem) lub na coś (na generała); wynosimy kogoś do rangi czegoś (np. do rangi generała)?

9.
Czy wiesz, że…

potoczna forma stać w kolejce za czymś (np. za butami) jest uznawana za błędną? Poprawnie mówimy stać w kolejce po coś.


7 odpowiedzi do „Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (19)”

 1. Pszetfurnia

  Oj, coś nam się zdaje, że rodzynek to tylko jedyny mężczyzna w kobiecym gronie i że jego jedyność kryje się w samym tym słowie (rodzynek), więc nie należy mówić „jedyny rodzynek”. A o kobietach tak się w ogóle nie mówi.

  • Paweł Pomianek

   Ciekawe, bo to akurat wzięte z Małego słownika wyrazów kłopotliwych prof. Bańki (jak większość ciekawostek). Ale gdyby zajrzeć np. do Nowego słownika poprawnej polszczyzny – potwierdza Waszą opinię. Albo profesor się tutaj zapędził, albo po prostu opinie językoznawców są podzielone. Trzecia możliwość: profesor Bańko uwzględnia formy, które można dopuścić w wypowiedzi potocznej, a NSPP już nie.

   • Pszetfurnia

    Naszą opinię potwierdza też „Uniwersalny słownik języka polskiego PWN”, „Praktyczny słownik współczesnej polszczyzny” (pod red. H. Zgółkowej), „Słownik współczesnego języka polskiego” (pod red. B. Dunaja), więc gdyby chodziło o podzielone opinie językoznawców, to wygląda na to, że byłby to podział Bańko kontra inni.

   • Artur J.

    Ciekawe jest też to, że NSPP odsyła do starszego wydania Słownika wyrazów kłopotliwych Mirosława Bańki i Marii Krajewskiej, w którym jest tylko „jedyny mężczyzna znajdujący się w towarzystwie samych kobiet”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najnowsze komentarze

 1. Dzień dobry, w książce są opisane dialogi, a także cytowana jest rozmowa mailowa. Jak ją zapisać? Czy obowiązują tu te…

 2. Czy zdanie: "W ubiegły poniedziałek w odbyła się konferencja, na której mieliśmy okazję uczestniczyć." jest poprawne gramatycznie?

 3. Bardzo mi się ta odpowiedź podoba. Koresponduje z interpretacją pytania "Kawa czy herbata?", wg której można odpowiedzieć trojako: "Poproszę kawę",…

 4. Dzień dobry, bardzo proszę o informację jaka forma przy oficjalnych uroczystościach jest poprawna: - Proszę o zabranie głosu Pana Jana…

 5. Szanowna Pani, krótko odpowiadam na kolejne pytania. Ad 1 Przecinka nie należy wstawiać. Można wprowadzać to konstrukcja łączna. W tym…

 6. Oszczytko uzywane jest w Wielkopolsce. Jestem z Poznania ur.1980 i w zyciu nie slyszalem o ostrzynce. Moj dziadek wielkopolanin z…

Archiwa

marzec 2015
N P W Ś C P S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Nasze nagrania