Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (23)

Na podsumowanie miesiąca zbiór ciekawostek językowych. W tym miesiącu nie publikowaliśmy ich na naszej facebookowej tablicy. Jako inspiracji przy ich przygotowaniu użyliśmy więc publikowanych w lipcu na naszej stronie komentarzy i zadanych pytań.

Poprawnie mówimy latem albo w lecie, nie: w lato!

1.
Czy wiesz, że…

gdy chcemy zawołać kogoś po imieniu, możemy użyć nie tylko form wołacza (Katarzyno!, Magdaleno!, Dominiko!, Karino!, Pawle!), ale też mianownika (Katarzyna!, Magdalena!, Dominika!, Karina!, Paweł!)? W niektórych regionach te drugie formy brzmią dużo bardziej naturalnie.

2.
Czy wiesz, że…

normy graficzne dotyczące pisania dialogów w języku polskim są całkowicie inne niż w języku angielskim? Fragment dialogu, który w książce angielskiej ujęty jest w cudzysłów, w naszym języku oddamy najczęściej, pisząc od półpauzy i bez cudzysłowu.

3.
Czy wiesz, że…

w języku polskim przyjęło się pisać:
Zenku,
dziękuję za wiadomość.

a nie:
Zenku,
Dziękuję za wiadomość
?
Wielka litera w nowej linijce, choć w poprzedniej zdania nie zamknięto, jest kalką z języka angielskiego.

4.
Czy wiesz, że…

choć nie możemy zrobić czegoś za pomocą kogoś, a tylko przy pomocy kogoś, możemy zrobić coś zarówno za pomocą czegoś, jak i przy pomocy czegoś?

5.
Czy wiesz, że…

konstrukcje bezpodmiotowe typu Gotując rosół, warto pamiętać, że… czy też Wybierając się w góry, należy zabrać ze sobą naładowany telefon – pomimo pojawiających się od czasu do czasu wątpliwości autorów słowników – są dziś uważane za całkowicie poprawne?

Letni bonus
Poprawnie mówimy latem albo w lecie, nie: w lato!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Tak, ma Pan rację! Faktycznie poprawna jest podana przez Pana forma. Bardzo sprytnie wybrnął też Pan z błędnej formy –…

  2. Dzień dobry! Jest taka pamiątkowa tablica na kamieniu o treści "Pamięci Wszystkim Ludziom Stowarzyszenia" - czy to jest poprawny gramatyczny…

  3. Dziękuję za szybką odpowiedź. Tak, też właśnie myślałem o tym fragmencie w partyzanckiej pieśni: "w mgle utonie próżno wzrok".

  4. Generalnie poprawną i skodyfikowaną formą (na zasadzie wyjątku od reguły) jest we mgle. Można o tym przeczytać np. tutaj w…

  5. Stosujemy zwrot "we mgle". Czy poprawna jest oboczność "w mgle"? Może dopuszczalna jest przy zmianie szyku wyrazów w zdaniu, np.:…

  6. Tak. Przyjrzałem się tematowi i myślę, że trudno byłoby znaleźć inne możliwe rozwiązanie. Końcówka tego typu nazwiska w miejscowniku ulega…

  7. Dzień dobry! Czy nazwisko Hogshire odmieni się w miejscowniku jako: Hogshirze? Dzięki piękne za pomoc!

  8. Przepraszam za tak długi czas oczekiwania na odpowiedź. Musiałem to sprawdzić we wszystkich dostępnych źródłach (co jest – wiem –…

Archiwa

lipiec 2015
N P W Ś C P S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Nasze nagrania