Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (23)

Na podsumowanie miesiąca zbiór ciekawostek językowych. W tym miesiącu nie publikowaliśmy ich na naszej facebookowej tablicy. Jako inspiracji przy ich przygotowaniu użyliśmy więc publikowanych w lipcu na naszej stronie komentarzy i zadanych pytań.

Poprawnie mówimy latem albo w lecie, nie: w lato!

1.
Czy wiesz, że…

gdy chcemy zawołać kogoś po imieniu, możemy użyć nie tylko form wołacza (Katarzyno!, Magdaleno!, Dominiko!, Karino!, Pawle!), ale też mianownika (Katarzyna!, Magdalena!, Dominika!, Karina!, Paweł!)? W niektórych regionach te drugie formy brzmią dużo bardziej naturalnie.

2.
Czy wiesz, że…

normy graficzne dotyczące pisania dialogów w języku polskim są całkowicie inne niż w języku angielskim? Fragment dialogu, który w książce angielskiej ujęty jest w cudzysłów, w naszym języku oddamy najczęściej, pisząc od półpauzy i bez cudzysłowu.

3.
Czy wiesz, że…

w języku polskim przyjęło się pisać:
Zenku,
dziękuję za wiadomość.

a nie:
Zenku,
Dziękuję za wiadomość
?
Wielka litera w nowej linijce, choć w poprzedniej zdania nie zamknięto, jest kalką z języka angielskiego.

4.
Czy wiesz, że…

choć nie możemy zrobić czegoś za pomocą kogoś, a tylko przy pomocy kogoś, możemy zrobić coś zarówno za pomocą czegoś, jak i przy pomocy czegoś?

5.
Czy wiesz, że…

konstrukcje bezpodmiotowe typu Gotując rosół, warto pamiętać, że… czy też Wybierając się w góry, należy zabrać ze sobą naładowany telefon – pomimo pojawiających się od czasu do czasu wątpliwości autorów słowników – są dziś uważane za całkowicie poprawne?

Letni bonus
Poprawnie mówimy latem albo w lecie, nie: w lato!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. "Mnie też się to nie podoba" czy "Mi też się to nie podoba"? Niby zaimek jest inicjalny, więc powinno się…

  2. Dzień dobry, Mam pytanie odnośnie pochodzenia słowa "inaczej". Mój kolega już od lat zapisuje je błędnie na upartego "innaczej" twierdząc,…

  3. Nie istnieje w polszczyźnie regulowany poprawny zapis liczbowo-literowy tych systemów. Wymagają one zapisu słownego. Każdy z podanych zapisów jest uznawany…

  4. Dzień dobry. System szesnastkowy, ósemkowy, dziesiętny, dziewiętny... Jak je zapisać liczbą? 10-kowy, 8-kowy, 10-tny, 9-tny? A może 16-tkowy? 9-ny? Pozdrawiam…

Archiwa

lipiec 2015
N P W Ś C P S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Nasze nagrania