Czy komentarz może OCZEKIWAĆ na moderację

Ciekawy problem poruszyła ostatnio Pani Aleksandra:

Dzień dobry.

Na jednej ze stron dowiedziałam się:

„Twój komentarz oczekuje na moderację.”

Podobnie na komórce pojawia się „oczekiwanie na połączenie” Czy nie „oczekuje się” czegoś, a „na cos” czeka? Mój komentarz czeka, ja czekam na polaczenie, a oczekuje raczej jakiegoś wydarzenia, świąt, nagrody (no chyba że wydarzeniem jest uzyskanie połączenia…)

Z góry dziękuje

Aleksandra

Szanowna Pani,

myślę, że ma Pani pewną bardzo słuszną intuicję.

Wprawdzie, wbrew Pani opinii, można oczekiwać kogoś lub czegoś, ale też na kogoś, na coś. Jeden ze słownikowych przykładów:

Oczekujemy powrotu siostry a. na powrót siostry.

Niemniej, określenie oczekiwać zdaje się być ostatnio dość modne i w języku potocznym nadużywane. W „Nowym słowniku poprawnej polszczyzny” znajduję na przykład taki zapis:

Nadużywane w języku potocznym i urzędowym w zn. 'liczyć na czyjeś przybycie, na pojawienie się czegoś, na nastąpienie jakiegoś zdarzenia, zwykle zatrzymawszy się w jakimś miejscu lub przebywając gdzieś’, lepiej: czekać. Np.: Powinnam już dawno wyjść z domu, tymczasem oczekiwałam, lepiej: czekałam, na koleżankę, która jak zwykle się spóźniała. Już od godziny oczekuję, lepiej: czekam, na kolację w tej restauracji. urzęd. Członków spółdzielni oczekujących, lepiej: czekających, na mieszkania, informujemy, że.

To oczekiwanie na moderację – całkiem już dziś popularne – jest zapewne spowodowane chęcią podniesienia stylu. Komentarz nie tylko po prostu czeka na moderację, ale on na nią dostojnie oczekuje.

Czy jest to błąd sensu stricto? Cóż, tutaj byłbym już bardziej ostrożny. W każdym razie, gdybym miał na to wpływ i ustawiałbym to samodzielnie na stronie Językowe Dylematy, tu komentarze jedynie czekałyby na moderację.

Łączę wyrazy szacunku
Paweł Pomianek


4 odpowiedzi do „Czy komentarz może OCZEKIWAĆ na moderację”

    • Paweł Pomianek

      Czekał krótko. Gdyby dostojnie oczekiwał, wypadałoby, by robił to dłużej i bardziej uroczyście 😉 (cokolwiek to znaczy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Tak, ma Pan rację! Faktycznie poprawna jest podana przez Pana forma. Bardzo sprytnie wybrnął też Pan z błędnej formy –…

  2. Dzień dobry! Jest taka pamiątkowa tablica na kamieniu o treści "Pamięci Wszystkim Ludziom Stowarzyszenia" - czy to jest poprawny gramatyczny…

  3. Dziękuję za szybką odpowiedź. Tak, też właśnie myślałem o tym fragmencie w partyzanckiej pieśni: "w mgle utonie próżno wzrok".

  4. Generalnie poprawną i skodyfikowaną formą (na zasadzie wyjątku od reguły) jest we mgle. Można o tym przeczytać np. tutaj w…

  5. Stosujemy zwrot "we mgle". Czy poprawna jest oboczność "w mgle"? Może dopuszczalna jest przy zmianie szyku wyrazów w zdaniu, np.:…

  6. Tak. Przyjrzałem się tematowi i myślę, że trudno byłoby znaleźć inne możliwe rozwiązanie. Końcówka tego typu nazwiska w miejscowniku ulega…

  7. Dzień dobry! Czy nazwisko Hogshire odmieni się w miejscowniku jako: Hogshirze? Dzięki piękne za pomoc!

  8. Przepraszam za tak długi czas oczekiwania na odpowiedź. Musiałem to sprawdzić we wszystkich dostępnych źródłach (co jest – wiem –…

Archiwa

luty 2015
N P W Ś C P S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Nasze nagrania