Jazda konna i jazda na słoniu

No cóż… językowe dylematy bywają niekiedy zabawne. Oto e-mail, jaki otrzymałem niedawno, i krótka odpowiedź:

Zwracam się z dość nietypowym pytaniem. Zastanawia mnie, czy istnieje czasownik określający czynność jaką jest jazda na słoniu?, bo w wypadku koni jest to proste do określenia: „jazda konna”.

No… „jazda konna” to chyba nie do końca czasownik ;-), tylko rzeczownik z przymiotnikiem. W przypadku zmiany zwierzęcia na słonia, nie da się zwyczajnie powiedzieć „jazda słonna”. Odpowiednikiem „jazdy konnej” jest po prostu… „jazda na słoniu”.

Łączę wyrazy szacunku
Paweł Pomianek

Zdjęcie: Bohdan Szcześniak, Wikimedia Commons


One Reply to “Jazda konna i jazda na słoniu”

  1. Adam

    No z każdym innym zwierzęciem tak samo jest. Jazda na zebrze bo dziwnie by brzmiało jazda zebrzana, zebrowa ? Nie ma to jak jeździć konno na zebrze. W końcu to zwierze z rodziny koniowatych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona dla każdego, dla kogo sposób, w jaki się wyraża czy w jaki pisze, jest ważny, jak również dla tych, którzy mają jakiś językowy dylemat i nie wiedzą, gdzie mogą znaleźć jego rozwiązanie. Piszcie do nas, a my na pewno w tym pomożemy. Paweł PomianekAutorami tekstów na stronie są Paweł Pomianek, gospodarz serwisu i właściciel firmy Językowe Dylematy, od kilkunastu lat zajmujący się redakcją i korektą tekstów oraz poradnictwem językowym, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie

Archiwa

Grudzień 2014
N P W Ś C P S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Nasze nagrania