Reprezentatywny i reprezentacyjny

Jednym z błędów często popełnianych przez autorów książek, dzieci w szkołach czy też ludzi na ulicy jest użycie konkretnego wyrazu niezgodnie z jego znaczeniem, za to zgodnie ze znaczenie wyrazu podobnego, ale jednak określającego coś innego.

Ten problem dotyczy między innymi wyrazów reprezentatywny i reprezentacyjny. Mają one podobne znaczenie, ale zalecane jest używanie tylko jednej formy.

Reprezentatywny to charakterystyczny, typowy dla kogoś lub czegoś, stanowiący dobry przykład, np.: Reprezentatywny okaz gatunku. Reprezentatywny pisarz epoki. Postać reprezentatywna dla całej klasy społecznej.

Reprezentacyjny to mający związek z reprezentacją, okazały, mający dobrą prezencję. Reprezentacyjny może być strój, wygląd. Ten wyraz określa także reprezentującego kogoś lub coś. Reprezentacyjny to także nadający się do reprezentowania, wykwintny. Np.: Mieszkał w reprezentacyjnej dzielnicy miasta. Miał reprezentacyjny wygląd.

Z kolei reprezentować to być przedstawicielem kogoś, czegoś. Na targach książki reprezentował nową firmę wydawniczą. Błędne jest użycie w znaczeniu być kimś, mieć jakąś zaletę, np.: Reprezentował sobą wybitnego naukowca. Reprezentował wiele cennych umiejętności. Poprawnie: Był wybitnym naukowcem. Miał wiele cennych umiejętności.

Używając tych dwóch słów, zawsze musimy pamiętać o ich znaczeniu. Błędne użycie powoduje zabawne sytuacje, a czasem i niezrozumiałe, np. dla obcokrajowców.

Katarzyna Olszewska


5 odpowiedzi do „Reprezentatywny i reprezentacyjny”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź :)

  2. Dzień dobry. Podchodzę do tego tak, że nazw własnych nie traktuję jak wyrazów cytatów, w związku z czym nie zapisuję…

  3. Dzień dobry, zastanawiam się, jak należy zapisywać niemieckie stopnie wojskowe w polskich tekstach, np. "Do pokoju wszedł Reichsführer Hans Schmidt".…

  4. To pewnie kwestia dyskusyjna, jak wiele rzeczy w polszczyźnie (czego rzecz jasna nauczyciele polskiego w szkołach raczej nie uwzględniają), ale…

  5. Starszy brat pomaga odrobić zadanie. Czy "pomaga odrobić" to orzeczenie modalne?

  6. Dziękuję bardzo! Dzięki Panu wstawię ten przecinek z większą śmiałością ;) Tym bardziej że spontanicznie też odczuwałam taką pokusę ze…

  7. Wie Pani co? Wydawało mi się to oczywiste, bo to wyrazy wołacze. Zdziwiłem się, dlaczego Pani pyta. I co? Okazuje…

  8. Dzień dobry, zastanawiam się nad interpunkcją w rozkazach wojskowych. Np. "Pluton spocznij!" "Pluton biegiem marsz!" "Pluton naprzód!" Formalnie pluton użyty…

Archiwa

sierpień 2011
N P W Ś C P S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Nasze nagrania