Jednym z błędów często popełnianych przez autorów książek, dzieci w szkołach czy też ludzi na ulicy jest użycie konkretnego wyrazu niezgodnie z jego znaczeniem, za to zgodnie ze znaczenie wyrazu podobnego, ale jednak określającego coś innego.
Ten problem dotyczy między innymi wyrazów reprezentatywny i reprezentacyjny. Mają one podobne znaczenie, ale zalecane jest używanie tylko jednej formy.
Reprezentatywny to charakterystyczny, typowy dla kogoś lub czegoś, stanowiący dobry przykład, np.: Reprezentatywny okaz gatunku. Reprezentatywny pisarz epoki. Postać reprezentatywna dla całej klasy społecznej.
Reprezentacyjny to mający związek z reprezentacją, okazały, mający dobrą prezencję. Reprezentacyjny może być strój, wygląd. Ten wyraz określa także reprezentującego kogoś lub coś. Reprezentacyjny to także nadający się do reprezentowania, wykwintny. Np.: Mieszkał w reprezentacyjnej dzielnicy miasta. Miał reprezentacyjny wygląd.
Z kolei reprezentować to być przedstawicielem kogoś, czegoś. Na targach książki reprezentował nową firmę wydawniczą. Błędne jest użycie w znaczeniu być kimś, mieć jakąś zaletę, np.: Reprezentował sobą wybitnego naukowca. Reprezentował wiele cennych umiejętności. Poprawnie: Był wybitnym naukowcem. Miał wiele cennych umiejętności.
Używając tych dwóch słów, zawsze musimy pamiętać o ich znaczeniu. Błędne użycie powoduje zabawne sytuacje, a czasem i niezrozumiałe, np. dla obcokrajowców.
Katarzyna Olszewska
Czyli poprawne jest używanie sformuowania „pełnić funkcję reprezentatywną”?
O nie! pisząc sama wpadłam w pułapkę. Miałam na myśli, czy poprawne jest wyrażenie „pełnić funkcję reprezentacyjną”? Np. czasem przedstawia się to jako zadanie dla sekretarek w firmach.
A z jakiego powodu określenie pełnić funkcję reprezentacyjną miałoby być kwestionowane?
Funkcję reprezentatywną też potrafię sobie wyobrazić. W matematyce, statystyce, socjologii, ekonomii, handlu…
Dziękuję, przydało się do konkursu 🙂