Co sądzicie o formie „do niepokonania”?

Wywiad i obserwacja napotykały często na trudności do niepokonania.

Jeden z naszych Czytelników zapytał, co sądzimy na temat zwrotu do niepokonania. Zdanie, które zacytowałem, pochodzi z książki z 1923 roku (którą podsunął nam Pytający). Forma więc wydaje się być archaiczna.

Natomiast należy powiedzieć, że jest poprawna. Wątpliwości może dziś budzić brzmienie (my raczej użyjemy zwrotu nie do pokonania). Jednak i dziś spotykamy się z taką formą w przeczeniach, np. Ta przeszkoda jest trudna, ale nie do niepokonania. Skoro coś jest nie do niepokonania, to może być też do niepokonania, choć dziś napisalibyśmy i powiedzielibyśmy raczej nie do pokonania, ale logicznie i znaczeniowo mamy do czynienia z tym samym, a przynajmniej znaczenia są bardzo zbliżone do siebie.

Nawiasem mówiąc, podobnie rzecz się ma w innym przykładzie. Możemy użyć dwóch wariantów: On nie jest dobry albo On jest niedobry.

Ale wracając do głównego problemu, można powiedzieć, że zdecydowanie mniej wątpliwości budziłby taki zwrot w zdaniu: Drużyna za wszelką cenę dążyła do niepokonania przeciwnika (mowa o sytuacji, kiedy drużyna jest przekupiona i stara się nie wygrać meczu). Partykułę nie z rzeczownikami piszemy łącznie (chyba że nie pełni rolę i przeczenia, i wprowadza zdanie przeciwstawne), więc tu sprawa jest oczywista.

Odpowiadał: Tomasz Powyszyński


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Witam. Jest sobie takie zdanie: – Nie będę tolerować lenistwa. – Słowa Dagmary uderzyły we mnie jak piorun w sosnę.…

  2. Nazwy sakramentów poza Eucharystią piszemy małą literą. Na zaproszeniu wolno nam pewnie napisać ze względów uczuciowych wielką literą, ale i…

  3. Witam, napisalam w zaproszeniu: zapraszam na bierzmownie mała litera slowo bierzmowanie, czy to straszne "fo pa"? Pozdrawiam :)

  4. Przed pierwszym? Przed czy wynika to z tego? Naprawdę Pani o to pyta, czy zapomniała Pani czegoś wkleić, a miało…

  5. Dzień dobry. Mam dylemat językowy. Czy w podanym poniżej przypadku będzie występował przecinek przed "czy"? Chodzi mi o pierwsze użyte…

Archiwa

marzec 2011
N P W Ś C P S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasze nagrania