Zapisy wymiarów. Czy stawiać spację?

Napisała do nas p. Justyna:

Witam,
piszę z prośbą o pomoc w ustaleniu, która forma zapisu wymiarów będzie poprawna: (140.8mm x 72.4mm x 9.9mm) czy może to zapisać bez tych spacji przed i po znaku x? Naturalnie wtedy miary trzeba będzie usunąć. Jak wtedy zasygnalizować, że chodzi o milimetry? Czy jest może jakaś reguła dotycząca takich zapisów?

Szanowna Pani,

nie tylko nie należy przyłączać znaku mnożenia do zapisów liczbowych, ale przeciwnie, zapis milimetrów wypadałoby od nich odsunąć. Podsyłam w tym kontekście link do wpisu na innym blogu językowym, ponieważ ten temat został tam bardzo solidnie (choć krótko) omówiony: http://filolozka.brood.pl/zapis-jednostek-miar-wag-tempetatury/.

Jeśli chodzi o rezygnację z powtarzania skrótu mm, można to zrobić, zapisując go tylko na końcu, czyli: 140.8 x 72.4 x 9.9 mm.

Paweł Pomianek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Odpowiedzi na pytania i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Zapisy wymiarów. Czy stawiać spację?

 1. Janusz R. pisze:

  Jak rozdzielić zapis „140,8 × 72,4 × 9,9 mm” gdy musimy przenieść jego część do następnej linii?
  Czy ten sposób będzie poprawny:
  „140,8 × 72,4 ×
  9,9 mm”
  czy może:
  „140,8 × 72,4
  × 9,9 mm”
  Używam pierwszego sposobu, ale obydwa mi nie bardzo pasują, najlepiej pisałbym w jednej linii, ale często przy sporządzaniu wyników badań muszę podawać wymiary kilku zmian i mam problem.
  Z góry dziękuję za odpowiedź
  Janusz R.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Wydaje mi się, że optymalnym wyjściem mogłoby być użycie sposobu, który stosujemy przy przenoszeniu wyrazów z łącznikiem, np. papież-Polak:
   papież-
   -Polak

   Czyli
   140,8 × 72,4 ×
   × 9,9 mm

   Ciekaw jestem opinii innych, np. p. Tomasza Marka. Umysł ścisły, więc może mieć tutaj ciekawe sugestie.

   • Tomasz Marek pisze:

    Sprawę można potraktować dwojako.
    1) Jak wzory matematyczne, czyli jak radzi p. Pomianek. Byłoby to zbieżne z zasadą przedstawioną przez poradnię PWN w kwestii przenoszenia działań matematycznych między liniami (w kwestii mnożenia akurat, bo w kwestii odejmowania ta porada jest błędna).
    2) Osobiście preferuję podawanie wymiarów w bardziej jednoznacznej formie, np.:
    W=140,8; D=72,4; H=9,9 [mm].
    Jeśli ktoś upiera się przy polskich oznaczeniach (tzn. pisze tylko dla Polaków), to może oznaczenia angielskie (a więc międzynarodowe) zastąpić polskimi (niejednoznaczne!).
    Taki sposób w zasadzie eliminuje konieczność rozbicia wymiaru na dwie linijki (tekst „W=140,8” jest na tyle krótki, że można przenosić go jako całość). Na dodatek uściśla, co jest szerokością W, co głębokością D (lub długością: L), a co wysokością H, a ta wiedza w wielu przypadkach jest kluczowa dla wyobrażenia sobie bryły.
    I jeszcze jedno: kwestia miana. Otóż jestem przekonany (tak mnie uczono), że miano (jedno dla wszystkich miar) należy zapisać po spacji (lub, jeśli dane lub wzór zajmują dokładnie jedną linijkę, a tak jest najbardziej elegancko, dopchnięte do prawego marginesu linii) w nawiasie kwadratowym. Miano zapisane bez nawiasu dotyczy tylko ostatniej miary.
    A technicznie: jak to Panowie w Wordzie robicie, by bez sztywnego końca linii przenosić znaki operatorów z automatycznym inteligentnym powtórzeniem? Ja nie umiem :-(.

    • Paweł Pomianek pisze:

     Word nie służy do ostatecznego układania tekstu, a w każdym razie służyć nie powinien. Gdy w Wordzie poustawia się takie rzeczy, potem bywa, że jest problem z ustawieniem tego w profesjonalnych programach. Więc nie tylko nie ma potrzeby zapisywać tego w Wordzie w taki sposób, ale nawet nie należy tego robić. Tym samym uczenie się tego uważam za zbędne (sam też nie umiałbym tego tak zapisać).

 2. Stosowanie kropki w miejscu separatora jedności jest skutkiem bezmyślnego kopiowania zapisów z innych języków, w tym z angielskiego. Dodatkowo należy pamiętać, aby, przy tłumaczeniu z angielskiego usuwać przecinek, który pełni rolę separatora tysięcy. U nas zastępuje go kropka, spacja lub brak znaku.

 3. Pszetfurnia pisze:

  Zamiast litery x użylibyśmy znaku mnożenia ×, ułamek dziesiętny oddzielilibyśmy przecinkiem, nie kropką. Czyli: 140,8 × 72,4 × 9,9 mm.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Na tę drugą kwestię zwrócono już słusznie uwagę na naszym facebookowym profilu. Uznałem to w dużej mierze za kwestię konwencji i nie poprawiałem w nadesłanym przez autorkę tekście. Oczywiście jednak obie powyższe uwagi są jak najbardziej zasadne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *