Czy ponadto, poza tym, oczywiście, według mnie – oddzielamy przecinkami?

Ostatnio kilkoro Czytelników podzieliło się
z nami wątpliwościami dotyczącymi interpunkcji (przytaczam pytania we fragmentach):

Jak się ma sprawa ze stawianiem przycinka po wyrazie „Oczywiście”, który występuje na początku zdania? (…) czy po „Ponad to” i „Poza tym” trzeba postawić przecinek?

Mam problem odnośnie używania połączeń typu: „Co więcej” i „Ponadto”. Czy jeśli te dwa połączenie występują na początku zdania – to trzeba postawić zaraz za nimi przecinek?

Czy po wyrażeniach „według mnie”, „według powszechnej opinii” itd. stawia się przecinek?

Powyższe pytania o interpunkcję są w pewnym sensie do siebie podobne – dotyczą przede wszystkim słów i wyrażeń w pozycji inicjalnej w zdaniu. Poza tym w większości przypadków mamy do czynienia z tzw. modulantami, czyli takimi wyrazami (lub takimi grupami wyrazów), które są elementami pozakonstrukcyjnymi w wypowiedzeniu – zaznaczają jedynie postawę mówiącego wobec treści wypowiedzi (np. owszem, naprawdę, istotnie, podobno, chyba, pewnie, na pewno, niestety, oczywiście). Wątpliwość dotycząca przecinka lub jego braku po tych wyrażeniach pojawia się bardzo często. Prawdopodobnie mamy z tym problem, ponieważ intonacja naszego głosu sugeruje nam przecinek. Wydaje się również, że nie bez znaczenia są w tym wypadku wpływy języka angielskiego (nauczeni jesteśmy stawiać przecinki po analogicznych wyrażeniach, tj.: moreover, last but not least, in my opinion). Tymczasem naszą interpunkcją rządzi przede wszystkim składnia, a znaki przestankowania wprowadzać można tylko dla celów znaczeniowo-składniowych i emocjonalnych.

Jest to niestety zasada ogólna, a każdy przypadek – jednostkowy. Prof. Jerzy Podracki podsumowuje, że reguły przestankowania w przypadku modulantów są nieprecyzyjne oraz że jesteśmy skazani na pewnego rodzaju intuicję interpunkcyjną. Prof. Bańko z kolei zwraca uwagę na niesłuszną tendencję nadużywania przecinka po wyrażeniach inicjalnych.

Aby przedstawić rzecz jak najczytelniej, omówię podane przykłady po kolei, opierając się głównie na Słowniku interpunkcyjnym języka polskiego prof. Podrackiego.

Ponadto (oprócz tego, w dodatku) – interpunkcja niejednolita, ale przeważa zasada nieoddzielania przecinkiem od sąsiednich wyrazów. Trzeba jednak zaznaczyć, że bezpośrednio po tym modulancie może pojawić się zdanie lub wyrażenie wtrącone ujęte w dwa przecinki. Napiszemy wówczas bez przecinka: Ponadto cały czas pracował za darmo, ale postawimy przecinek, gdy napiszemy: Ponadto, choć trudno w to uwierzyć, cały czas pracował za darmo.

Poza tym – na początku zdania występuje bez przecinka, np. Poza tym bardzo się spieszę.

Oczywiście (naturalnie, rzeczywiście, rzecz prosta) – interpunkcja niejednolita, lecz najczęściej wyrazu tego nie oddziela się przecinkiem, nawet w środku wypowiedzenia, np. Idę oczywiście z wami oraz Oczywiście chciałabym być gdzie indziej. Jeśli jednak uznamy, że modulant ten ma charakter wtrącony lub jest równoważnikiem zdania (zwłaszcza na początku wypowiedzi), oddziela się go przecinkiem lub przecinkami, np. – Jesteś niewinny? – Oczywiście, to była pomyłka, a także Nie mogłem, oczywiście, jej powiedzieć.

Według mnie, według powszechnej opinii  (a także stosownie do, zależnie od, w odniesieniu do itd.) –  człony te można oddzielić przecinkiem (lub myślnikiem), gdy uznamy je za rodzaj wtrącenia lub za równoważnik zdania, ale można ich także nie oddzielać, np. Według ciebie – powinienem się ożenić? lub Według naszych ustaleń nie ma powodu do niepokoju.

Co więcej – wyrażenie ekspresywne, które uwydatnia zmianę sytuacji, zbliżone do równoważnika zdania; oddziela się je przecinkiem lub myślnikami, np. Co więcej, musisz powiedzieć jej prawdę, a także Była ładna, co więcej, wiedziała o tym.

Kamila Młodzianko

Ten wpis został opublikowany w kategorii Odpowiedzi na pytania i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

9 odpowiedzi na „Czy ponadto, poza tym, oczywiście, według mnie – oddzielamy przecinkami?

 1. Mieszko Przedostatni pisze:

  Matulu… Język polski jest tak trudny, że nigdy się go nie nauczę. Szacunek za tą odpowiedź.

 2. Pingback: 0. Wyeliminuj popularne błędy | Wydawnictwo Żywioły

 3. Krystian pisze:

  A jak to wygląda w przypadku konstrukcji „oczywiście, gdy….”? Czy należy pomiędzy te wyrazy wstawić przecinek, jeżeli sytuacja występuje na początku zdania?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Niestety to zależy od konkretnego przypadku i funkcji, jaką oczywiście pełni w danym zdaniu oraz od intencji autora wypowiedzi.

 4. flo pisze:

  A co, kiedy „oczywiście” chcemy dodać na końcu zdania? Czy wtedy należy postawić przecinek? Np.: „Jeżeli nie mogłabym tam dotrzeć, to napisałabym, oczywiście.” Będę wdzięczna za odpowiedź 🙂 Pozdrawiam 🙂

  • Paweł Pomianek pisze:

   Myślę, że to też zależy od konkretnego przypadku. W podanym przykładzie zdecydowałbym się na użycie przecinka (bo to taki synonim rzecz jasna). Ale też bardziej naturalny byłby szyk: Jeżeli nie mogłabym tam dotrzeć, to oczywiście napisałabym. I wtedy lepiej bez przecinka.

 5. huzaria pisze:

  Przed „itd.” nie stawiamy przecinka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *