Wujek czy wujek. Kiedy wielka, kiedy mała litera

Ostatnio na stronie dużą część odpowiedzi udzielamy w komentarzach, ponieważ pojawia się coraz więcej pytań. Niekiedy pytania otrzymuję też mailem. Bywa tak, że krótko na nie odpowiadam, a tutaj nie zostaje nawet ślad. Ostatnio otrzymałem pytanie, na które udzieliłem tego typu zwięzłej odpowiedzi. Myślę jednak, że nawet przy całej lakoniczności korespondencji, warto ją tutaj przytoczyć. Oryginalna pisownia e-maila została zachowana.

Panie Pawle córka na lekcji pisała krótki list do rodziców z wakacji. Czy pisząc w tym liście takie zdanie:

„Jestem u Cioci i Wujka w Świnoujściu”

„Chwilę później Wujek zabrała nas na lody do Niemiec.”

„Kupiłam dla Ciebie Mamusiu mały prezencik”

„To były najlepsze moje wakacje i chcę tu przyjechać z moją Mamą”

W wyrazach tych powinny być małe czy duże litery ?

Oto moja odpowiedź:

Szanowna Pani,

w przypadku opisywania osób, o których pisze się w trzeciej osobie (jak wujek czy ciocia) należałoby użyć małej litery. Natomiast w przypadku osoby, do której autor listu się zwraca („dla Ciebie, Mamusiu”) należałoby użyć wielkiej litery. Przed i po „Mamusiu” trzeba postawić przecinek.

Specjalnie dla Czytelników naszego blogu dodatkowa informacja: Zapisu Wujek, Ciocia, Proboszcz, Dyrektor wielką literą można niekiedy używać. Np. wtedy, gdy tych tytułów używamy jakby w zastępstwie imienia. Albo gdy bardzo chcemy postawić wielką literę z tzw. względów uczuciowych (osobiście niemal zawsze, gdy piszę o mojej Małżonce per Żona czy Małżonka, używam wielkiej litery). Bywa i tak, że autorzy powieści czy opowiadania traktują określenie Wujek, Ciocia czy Stary jako imię własne – gdy dana osoba przez całą fabułę lub do pewnego jej fragmentu nie występuje pod żadnym innym imieniem.

We wzorcowym liście z wakacji przedstawianym do oceny na języku polskim należy jednak zachować małą literę.

Paweł Pomianek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Odpowiedzi na pytania i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

13 odpowiedzi na „Wujek czy wujek. Kiedy wielka, kiedy mała litera

 1. Saanm pisze:

  „osobiście niemal zawsze, gdy piszę o mojej Małżonce per Żona czy Małżonka, używam wielkiej litery”
  Ciekawe… Pani profesor Małgorzata Marcjanik (Uniwersytet Warszawski) w Poradni językowa SJP PWN napisała (pisownia oryginalna):
  „Co ciekawe, i godne zapamiętania, nigdy nie należy mówić o własnej żonie czy własnym mężu małżonka, małżonek (chyba że żartobliwie). Mężczyzna może więc użyć sformułowania „Proszę przekazać ukłony dla małżonki” (cudzej), ale o własnej może powiedzieć wyłącznie „Moja żona (nie: małżonka) wróciła już ze szpitala” itp.
  Czyżby „uczył Marcin Marcina”?
  Pozdrawiam.

 2. Ryszard pisze:

  Piszemy dużą literą lub małą. O błędnym użyciu zwrotu „wielka litera” pisał w Gazecie Wrocławskiej („Nonsensowne wielkie litery”) prof. Miodek.
  gazetawroclawska.pl

  • Paweł Pomianek pisze:

   To tylko prywatna opinia Profesora. Oficjalnie w słownikach jest wielka litera. Osobiście dopuszczam obydwa użycia: duża i wielka litera, jak kto woli.

 3. wujek Marcin pisze:

  A gdy kończę list do siostrzeńca – „wujek Marcin”, to „wujek” ma być z dużej, czy z małej?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Gdy piszemy o sobie, to raczej małą literą. Bo jednak trudno podpis traktować jako osobne zdanie (co uzasadniałoby użycie wielkiej litery w pierwszym wyrazie).

 4. Asia pisze:

  Jak napiszę babcia malą literą to źle ???

 5. Bartosz pisze:

  Witam. Podpisując kartkę z życzeniami dla córki z okazji rocznicy ślubu słowo ,rodzice’, które jest podpisem powinienem napisać małą, czy wielką literą?

  • Paweł Pomianek pisze:

   W żadnym z podanych przypadków nie będzie błędu. Może Pan podpisać, jak Pan woli. Osobiście preferowałbym w tym przypadku wielką literę. Zwłaszcza że ten podpis funkcjonuje jako samodzielna całość.

   • Bartosz pisze:

    Ten podpis nie funkcjonuje jako samodzielna całość. Prezent był kupiony od kilku osób i całość podpisu to: życzą Kowalscy, rodzice i Paula z Igorem, jak w takim wypadku powinno to wyglądać?

    • Paweł Pomianek pisze:

     Sytuacja niewiele się zmienia. Jeśli imiona rodziców nie zostały podane, zawsze można użyć wielkiej litery, traktując wyraz „rodzice” jako zastępstwo za imiona (w funkcji imienia).

 6. nikola pisze:

  pisze opowiadanie i ma ona taki początek „Pewnego razu była sobie wiewiórka o imieniu Łikcik.” Jesta to opowiadanie fantastyczne to jakąliterą mam to napisać małą czy dużą

  • Paweł Pomianek pisze:

   Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia, którego wyrazu dotyczy pytanie.
   Pewnego od wielkiej litery, bo to początek zdania, chyba że to jest jakaś specjalna konwencja autorska;
   wiewiórka – małą literą, bo to nazwa gatunkowa;
   Łikcik wielką, bo to imię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *