Przez tych kilka tygodni czy przez te kilka tygodni?

Wyobraźcie sobie, że przed tym dylematem stanąłem jeszcze u początków pracy redaktorskiej (lata temu) i przez długi czas nie potrafiłem sobie z nim poradzić. Dziwne, nie? Zwłaszcza że obie formy – tak na pierwszy rzut oka – grają.

Rozwiązanie przyszło kilka lat później przy okazji podobnego pytania o związki liczebnika z orzeczeniem imiennym – zadanego na stronie Językowe Dylematy. A kilka to przecież również liczebnik, tyle że nieokreślony. Nie będę wchodził w szczegóły tamtego wpisu, odsyłając do niego: Pytanie o związki wyrazowe z przymiotnikami. Liczebnik z orzeczeniem imiennym.

W naszym przykładzie – mówiąc najkrócej – przy tym szyku możliwe są obie konstrukcje (z zaimkiem w dopełniaczu i bierniku):
– przez tych kilka tygodni,
– przez te kilka tygodni.

Gdyby jednak zaimek znalazł się w pozycji za liczebnikiem (oczywiście akurat tutaj jest to pomysł wyjątkowo mizerny), możliwa byłaby już tylko forma z dopełniaczem:
– przez kilka tych tygodni.

– Paweł Pomianek


4 odpowiedzi do „Przez tych kilka tygodni czy przez te kilka tygodni?”

 1. Witold Milczarek

  Szanowny Panie Redaktorze,
  w tzw. międzyczasie, analizując „Pytanie o związki wyrazowe z przymiotnikami. Liczebnik z orzeczeniem imiennym” natrafiłem na dylemat: „Przez tych kilka tygodni czy przez te kilka tygodni?”. W Słowniku gramatycznym języka polskiego przymiotnik „ten” w liczbie mnogiej i odpowiadający mu rodzaj męskorzeczowy „tydzień” ma formę: w dopełniaczu – „tych tygodni”; w bierniku – „te tygodnie”. Liczebniki: „kilka”, „parę” mają w odniesieniu do rzeczowników męskorzeczowych w dopełniaczu formę „kilku”, „paru”, bierniku – „kilka”, „parę”.
  Wielki słownik języka polskiego podaje: „przez” (przyimek) i jego składnię – „przez kto/co lub kogo/co”. Zatem jeśli wszystko połączymy, to wyjdzie: „przez te parę/kilka tygodni”.
  Proszę uprzejmie o komentarz

 2. Krzysztof Wysocki

  Kiedyś i ja się głowiłem nad tym dylematem językowym („przez tych kilka tygodni”). Nie znalazłszy zadowalającej odpowiedzi w internecie, zdecydowałam się na „przez tych parę tygodni”, ponieważ intuicja mi mówiła, że „przez te parę tygodni” (jakoś mnie zgrabnie) nie może być poprawniej.

  Krzysztof Wysocki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona dla każdego, dla kogo sposób, w jaki się wyraża czy w jaki pisze, jest ważny, jak również dla tych, którzy mają jakiś językowy dylemat i nie wiedzą, gdzie mogą znaleźć jego rozwiązanie. Piszcie do nas, a my na pewno w tym pomożemy. Paweł PomianekAutorami tekstów na stronie są Paweł Pomianek, gospodarz serwisu i właściciel firmy Językowe Dylematy, od kilkunastu lat zajmujący się redakcją i korektą tekstów oraz poradnictwem językowym, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie

Archiwa

Wrzesień 2017
N P W Ś C P S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Nasze nagrania