W styczniu niewiele działo się na naszej facebookowej tablicy, co zamierzamy zmienić w kolejnym miesiącu. W związku z tą posuchą do ciekawostek językowych w tym miesiącu dołączamy kilka inspirowanych Państwa wyjątkowo licznymi w styczniu komentarzami i pytaniami. Dla tych, którzy na bieżąco śledzą nasze wpisy na Facebooku, będzie nawet ciekawiej.
1.
Czy wiesz, że…
możemy mówić ta żołądź lub ten żołądź. Oczywiście niepoprawna jest forma żołędź?
2.
Czy wiesz, że…
odnoszone do kogoś wyrazy typu kochanie, złotko w listach zapisujemy z grzeczności wielką literą? W tekstach beletrystycznych zapisujemy je jednak od małej litery. Wyjątek może stanowić sytuacja, gdy autor chce podkreślić, że są one używane w zastępstwie imienia.
3.
Czy wiesz, że…
mówimy trzydziesty stycznia, pierwszy lutego, a nie trzydziesty styczeń, pierwszy luty? Tych ostatnich określeń moglibyśmy użyć w innych kontekstach: To już trzydziesty styczeń mojego życia. Zaczyna się pierwszy luty na naszym nowym mieszkaniu.
4.
Czy wiesz, że…
opinie co do pisowni biegun południowy lub Biegun Południowy są wśród językoznawców zróżnicowane?
5.
Czy wiesz, że…
w sytuacji, gdy mamy jasne odcienie kilku różnych kolorów, nazwę trzeba rozpisać, np. jasnoniebiesko-jasnoczerwono-jasnożółty?
Bonus
„Bezwzględne potępianie zjawisk charakterystycznych dla mowy potocznej jest (…) niemądre, gdyż właśnie w niej tkwi jedno ze źródeł nieustannego odradzania się języka” (prof. Bańko).