Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (29)

W styczniu niewiele działo się na naszej facebookowej tablicy, co zamierzamy zmienić w kolejnym miesiącu. W związku z tą posuchą do ciekawostek językowych w tym miesiącu dołączamy kilka inspirowanych Państwa wyjątkowo licznymi w styczniu komentarzami i pytaniami. Dla tych, którzy na bieżąco śledzą nasze wpisy na Facebooku, będzie nawet ciekawiej.

Opinie co do pisowni „biegun południowy” lub „Biegun Południowy” są wśród językoznawców zróżnicowane. / Zdjęcie: Michael van Woert

1.
Czy wiesz, że…

możemy mówić ta żołądź lub ten żołądź. Oczywiście niepoprawna jest forma żołędź?

2.
Czy wiesz, że…

odnoszone do kogoś wyrazy typu kochanie, złotko w listach zapisujemy z grzeczności wielką literą? W tekstach beletrystycznych zapisujemy je jednak od małej litery. Wyjątek może stanowić sytuacja, gdy autor chce podkreślić, że są one używane w zastępstwie imienia.

3.
Czy wiesz, że…

mówimy trzydziesty stycznia, pierwszy lutego, a nie trzydziesty styczeń, pierwszy luty? Tych ostatnich określeń moglibyśmy użyć w innych kontekstach: To już trzydziesty styczeń mojego życia. Zaczyna się pierwszy luty na naszym nowym mieszkaniu.

4.
Czy wiesz, że…

opinie co do pisowni biegun południowy lub Biegun Południowy są wśród językoznawców zróżnicowane?

5.
Czy wiesz, że…

w sytuacji, gdy mamy jasne odcienie kilku różnych kolorów, nazwę trzeba rozpisać, np. jasnoniebiesko-jasnoczerwono-jasnożółty?

Bonus
„Bezwzględne potępianie zjawisk charakterystycznych dla mowy potocznej jest (…) niemądre, gdyż właśnie w niej tkwi jedno ze źródeł nieustannego odradzania się języka” (prof. Bańko).


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona dla każdego, dla kogo sposób, w jaki się wyraża czy w jaki pisze, jest ważny, jak również dla tych, którzy mają jakiś językowy dylemat i nie wiedzą, gdzie mogą znaleźć jego rozwiązanie. Piszcie do nas, a my na pewno w tym pomożemy. Paweł PomianekAutorami tekstów na stronie są Paweł Pomianek, gospodarz serwisu i właściciel firmy Językowe Dylematy, od kilkunastu lat zajmujący się redakcją i korektą tekstów oraz poradnictwem językowym, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie

Archiwa

Styczeń 2016
N P W Ś C P S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Nasze nagrania