Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (24)

To już dwa lata od chwili, gdy w sierpniu 2013 r. rozpoczęliśmy publikację ciekawostek językowych. Tym razem ponownie te, które publikowaliśmy w tym miesiącu na naszej facebookowej tablicy.

Piszemy skok wzwyż (łącznie), ale skok w dal (rozdzielnie).

1.
Czy wiesz, że…

piszemy wzwyż, wstecz, wzdłuż i wszerz, ale w dal, w przód, w poprzek i w głąb?

2.
Czy wiesz, że…

uran pisany małą literą to pierwiastek chemiczny, który ma dopełniacz uranu; Uran pisany wielką literą to planeta oraz starożytny bóg – ma dopełniacz Urana?

3.
Czy wiesz, że…

przykładamy do czegoś wagę (nie: uwagę), ale możemy poświęcać czemuś uwagę?

4.
Czy wiesz, że…

uwziąć się nie ma odpowiednika niedokonanego? Nie można się na kogoś uwzinać; można się za to na kogoś uwziąć i ciągle się go czepiać.

5.
Czy wiesz, że…

możemy UŻYĆ środka do czyszczenia, nie: środek do czyszczenia? Za to możemy środek do czyszczenia zastosować, by ostatecznie go zużyć.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najnowsze komentarze

  1. Po przeczytaniu komentarzy, utwierdzam się w przekonaniu, że zwyczajnie lubię pleonazmy ^^' Np. takie zdanie: "Debata dotyczyła potencjalnych możliwości wzajemnej…

  2. "newanse" - serio? Nawet w angielskim nie ma takiego słowa jak "newans". Jest nuance. Po polsku niuans. Skoro już odpisuję,…

  3. Dopiero po chwili zastanowienia domyśliłem się, że nie chodzi o pokój będący przeciwieństwem wojny, tylko o pomieszczenie. Naturalny szyk to…

  4. W internecie został opublikowany film pod tytułem "Remont synka pokoju", czy to jest poprawnie?

Archiwa

sierpień 2015
N P W Ś C P S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasze nagrania