Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (3)

Kontynuujemy nasz cykl z krótkimi ciekawostkami językowymi.

1.
Czy wiesz, że…

…wyrazy adaptować i adoptować mają różne znaczenia? Pierwszy oznacza ‘przystosowywać coś do czegoś’, drugi ‘uznać czyjeś dziecko za swoje, przysposobić je’. Ze względu na formalne podobieństwo wyrazy te są często mylone.
(Za: A. Markowski, Kultura języka polskiego. Teoria. Zagadnienia leksykalne, Warszawa 2009, s. 184).

2.
Czy wiesz, że…

spolegliwy to ‘taki, na którym można polegać’? Tymczasem dziś powszechnie przypisuje się temu wyrazowi błędne znaczenie: ‘uległy, taki, który łatwo się podporządkowuje’.
(Za: A. Markowski, Kultura języka polskiego. Teoria. Zagadnienia leksykalne, Warszawa 2009, s. 178).

3.
Czy wiesz, że…

…wyraz animator w ostatnich dziesięcioleciach zmienił swoje znaczenie? Dziś animator to ‘inspirator, ten, kto pobudza do jakiegoś działania’, podczas gdy jeszcze w latach 70. XX istniało tylko techniczne znaczenie tego wyrazu – określał on ‘osobę zajmującą się animacją w filmie rysunkowym’ oraz ‘aktora poruszającego lalkami w teatrze lalkowym’.
(Za: A. Markowski, Kultura języka polskiego. Teoria. Zagadnienia leksykalne, Warszawa 2009, s. 178–179).


7 odpowiedzi do „Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (3)”

    • Paweł Pomianek

      Dużo w tym prawdy. Jak napisałem na naszym profilu na Facebooku: Wydaje się, że zmiana znaczenia tego wyrazu jest kwestią czasu. Na dziś – warto jednak wiedzieć o znaczeniu podstawowym, wciąż obowiązującym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najnowsze komentarze

  1. Po przeczytaniu komentarzy, utwierdzam się w przekonaniu, że zwyczajnie lubię pleonazmy ^^' Np. takie zdanie: "Debata dotyczyła potencjalnych możliwości wzajemnej…

  2. "newanse" - serio? Nawet w angielskim nie ma takiego słowa jak "newans". Jest nuance. Po polsku niuans. Skoro już odpisuję,…

  3. Dopiero po chwili zastanowienia domyśliłem się, że nie chodzi o pokój będący przeciwieństwem wojny, tylko o pomieszczenie. Naturalny szyk to…

  4. W internecie został opublikowany film pod tytułem "Remont synka pokoju", czy to jest poprawnie?

Archiwa

październik 2013
N P W Ś C P S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasze nagrania