Poniżej udzielam odpowiedzi na następujące pytanie zadane dziś przez Czytelnika:
Dzień dobry.
Kieruję do Państwa zapytanie odnośnie odmiany w dopełniaczu liczby mnogiej wyrazów: uczeń oraz księgarnia. Moja ciekawość wynika z następujących sytuacji. Na szkolnej tablicy ogłoszeń przeczytałam takie oto wyrażenie: „Obowiązki uczni oraz nauczycieli” zaś w Polskim Radiu Pr. 1 usłyszałam zwrot: „Miejmy nadzieję, że niedługo w masowej ilości trafią do polskich księgarń.”
Czy ww. odmiany są poprawne?
Niecierpliwie czekając na Państwa odpowiedź,
łączę wyrazy szacunku.
Jeśli chodzi o drugi wyraz – księgarń – nie ma tutaj najmniejszego problemu. Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN podaje dwie alternatywne formy dopełniacza liczby mnogiej tego wyrazu: księgarni albo księgarń.
Inaczej jest z formą dopełniacza uczni. Wspomniany słownik wskazuje jako poprawną formę dopełniacza liczby mnogiej uczniów, po czym dodaje: pot., dopuszczalne uczni. Mamy tu do czynienia – można powiedzieć – z podwójnym zdystansowaniem się do tej formy. Nie tylko określa się ją jako potoczną, ale nawet w języku potocznym jest to forma jedynie dopuszczalna (czyli zdecydowanie gorsza). Nie ulega wątpliwości, że dla tej formy nie może być miejsca na szkolnej tablicy. Bardzo zachęcam do interwencji w tej sprawie, jeśli Czytelnik miałby taką możliwość.
Paweł Pomianek