Bariera krew–mózg – dlaczego długa kreska pomiędzy wyrazami

O tym, czym różni się myślnik w formie półpauzy od łącznika (zwanego inaczej dywizem), pisaliśmy niejednokrotnie. Zazwyczaj jednak jest tak, że dywiz piszemy łącznie z wyrazami, bez oddzielania go od nich spacjami, podczas gdy myślnik piszemy, oddzielając go od wyrazów spacjami. Dlaczego w przypadku takich określeń jak bariera krew–mózg dochodzi do wyjątkowej sytuacji?

Źródło: Pexels, Vlada Karpovich

Skąd ten wyjątek? Właściwie nie jest to wyjątek. Pisaliśmy już nieraz, że łącznik jest znakiem ortograficznym. Występuje pomiędzy wyrazami, które stanowią połączenie w coś jednolitego, często są w zasadzie dalej niż w połowie drogi do zrośnięcia się z dwóch wyrazów w jeden. Już na pierwszy rzut oka widać, że w tym przypadku nie dochodzi do takiej sytuacji. Nie chodzi tu o jakiś krwiomózg, tylko – przeciwnie – barierę pomiędzy krwią a mózgiem. Półpauza pomiędzy wyrazami, która nie jest oddzielona myślnikami, może być bowiem zazwyczaj z powodzeniem zastąpiona przyimkiem czy – mówiąc inaczej – ona sama taki przyimek zastępuje.

W zasadach na stronach PWN taki myślnik jest definiowany jako „myślnik wyznaczający relacje między dwoma wyrazami lub wartościami”. Występuje on między innymi w następujących sytuacjach:

  • między wyrazami oznaczającymi początek i koniec jakiegoś odcinka, np. trasa Kraków–Warszawa
  • między liczbami lub cyframi oznaczającymi wartości przybliżone, np. byłem tam chyba 4–5 razy
  • zastępuje określenie od — do, np. w terminie 5–10 czerwca br.

– Paweł Pomianek

Zobacz też:
Jak pisać dialogi? Inne praktyczne porady
Użycie łącznika
Encyklopedia PWN: bariera krew–mózg


2 odpowiedzi do „Bariera krew–mózg – dlaczego długa kreska pomiędzy wyrazami”

  1. J.

    A co w sytuacji, gdy mowa np. o jakimś odcinku, którego nazwa zapisywana jest za pomocą dwóch wyrazów tekstowych? Na przykład: trasa Kraków-Płaszów–Warszawa; odcinek kręgosłup szyjny–kręgosłup lędźwiowy; droga Piotrków Trybunalski–Łódź. Czy obowiązują te same zasady?

    • Paweł Pomianek

      W tej kwestii opinie są podzielone. Często mówi się, że dwuwyrazowych określeń nie można połączyć w ten sposób z innym. Przy czym od razu zaznaczmy, że z wymienionych przez Pana określeń, nie dotyczy to Kraków-Płaszów–Warszawa. To jest napisane w pełni poprawnie: dywiz łączy wyrazy połączone ortograficznie, a myślnik łączy wyrazy połączone interpunkcją. Mała kreska nawet graficznie pokazuje większą bliskość wyrazów Kraków-Płaszów, stanowiących łącznie jedną nazwę, niż Kraków–Warszawa. Problemy pojawiają się przy pozostałych nazwach. Dlaczego? Bo w zapisie Piotrków Trybunalski–Łódź wyrazy Trybunalski i Łódź są połączone, podczas gdy wyrazy z jednej nazwy Piotrków i Trybunalski są rozdzielone i sprawiają wrażenie, jakby były od siebie dalsze niż Trybunalski i Łódź. Jest tutaj duży dysonans i wygląda to nieczytelnie. Niektórzy zapisaliby to mimo wszystko w ten sposób. Inni z kolei zajmują stanowisko będące na drugim biegunie, że w przypadku wyrazów dwuwyrazowych podobne zapisy z myślnikiem w ogóle są wykluczone. Wreszcie stanowisko trzecie, pośrednie – które jest mi najbliższe – postuluje w takich miejscach wstawiać między wyrazy i>Trybunalski i Łódź nie tylko myślnik, ale też oddzielające go od wyrazów spacje:

        droga Piotrków Trybunalski – Łódź
        kręgosłup szyjny – kręgosłup lędźwiowy

      Ta wersja wydaje mi się najbardziej czytelna.
      W przypadku myślnika wstawienie spacji jest możliwe, w przeciwieństwie do łącznika, gdzie ze względu na fakt, że jest to połączone ortograficzne, nigdy nie jest to poprawne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Witam serdecznie, jeżeli jest to możliwe chciałbym uzyskać odpowiedź na następujące pytanie: Jaki jest zapis liczebników w nazwach własnych -…

  2. No tak, jak ktoś ustanie, to ma szczęście ;). Kachna go nie miała. To jeszcze, zakładając zapis mowy potocznej: dobre…

Archiwa

czerwiec 2024
N P W Ś C P S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Nasze nagrania