Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (69)

Przy tworzeniu większości ciekawostek nadal korzystam z inspiracji znakomitej książki właściciela eKorekta24.pl Łukasza Mackiewicza, pt. 497 błędów (oprac. ciekawostek: Paweł Pomianek).

Po tragicznej śmierci Kobego Bryanta w wielu artykułach w języku polskim pojawiła się zaskakująca forma Kobe’a. Jest ona niepoprawna. / Zdjęcie: Keith Allison, Wikipedia, lic. CC

1.
Czy wiesz, że…

poprawne formy to bazgrzę (nie: bazgram), chichoczę (nie chichotam), łaskoczę (nie łaskotam), orzę (nie oram), płuczę (nie płukam), ssę (nie ssam), szepczę (nie szeptam), zakaszę (nie zakasam), żebrzę (nie żebram)? Wszystkie wymienione czasowniki należą do koniugacyjnej klasy IX i odmieniają się tak jak pisać (a nie tak jak czytać). Warto to wiedzieć choćby dlatego, że w przypadku czterech pierwszych wskazanych przykładów słownik Worda akceptuje obie podane formy – te błędne również.

2.
Czy wiesz, że…

kontaminacje dwóch form jak oddziaływujący lub przekonywujący są błędami językowymi? Poprawne są formy oddziałujący i oddziaływający oraz przekonujący i przekonywający, których to
właśnie formy błędne stanowią wymieszanie.

3.
Czy wiesz, że…

słownikową formą trybu rozkazującego dla czasownika jeździć jest jeźdź? Wariant jeździj dopuszcza się tylko w normie potocznej.

4.
Czy wiesz, że…

imię Kobe [czyt. Kobi] możemy odmieniać na dwa sposoby? Wielki słownik ortograficzny PWN (wyd. 2016) dopuszcza dwie formy odmiany w przypadku wielu imion anglosaskich zakończonych na -e czytane jako [i]. I tak imię to możemy odmieniać zarówno bezapostrofowo: Kobego, Kobemu, z Kobem, jak też z apostrofami: Kobe’ego, Kobe’emu. Po tragicznej śmierci Kobego Bryanta w wielu artykułach w języku polskim pojawiła się zaskakująca forma Kobe’a. Gdyby ją przyjąć, należałoby założyć, że e na końcu imienia Kobe jest nieme, a imię to w mianowniku czyta się jako [Kob]. Zarówno jednak taka odmiana, jak i wymowa imienia są całkowicie bezzasadne.


2 odpowiedzi do „Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (69)”

 1. Jeremi

  Mam duży problem. Jak powinienem napisać pamiętnik(kilku dniowa relaja) czy musze podać date? Jeśli tak to po której stronie kartki?
  Dziękuje.

  • Paweł Pomianek

   Pamiętnik dla samego siebie może Pan pisać tak, jak się Panu podoba. Jeśli natomiast jest to zadane przez kogoś zadanie, warto po prostu dopytać, czego osoba zlecająca oczekuje.

   Zachęcam na przyszłość do komentowania w kontekście tematyki poruszonej w artykule. W innych wypadkach warto korzystać po prostu z podstrony Zadaj pytanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona dla każdego, dla kogo sposób, w jaki się wyraża czy w jaki pisze, jest ważny, jak również dla tych, którzy mają jakiś językowy dylemat i nie wiedzą, gdzie mogą znaleźć jego rozwiązanie. Piszcie do nas, a my na pewno w tym pomożemy. Paweł PomianekAutorami tekstów na stronie są Paweł Pomianek, gospodarz serwisu i właściciel firmy Językowe Dylematy, od kilkunastu lat zajmujący się redakcją i korektą tekstów oraz poradnictwem językowym, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie

Archiwa

Styczeń 2020
N P W Ś C P S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Nasze nagrania