Przy tworzeniu większości ciekawostek nadal korzystam z inspiracji znakomitej książki właściciela eKorekta24.pl Łukasza Mackiewicza, pt. 497 błędów (oprac. ciekawostek: Paweł Pomianek).

1.
Czy wiesz, że…
poprawne formy to bazgrzę (nie: bazgram), chichoczę (nie chichotam), łaskoczę (nie łaskotam), orzę (nie oram), płuczę (nie płukam), ssę (nie ssam), szepczę (nie szeptam), zakaszę (nie zakasam), żebrzę (nie żebram)? Wszystkie wymienione czasowniki należą do koniugacyjnej klasy IX i odmieniają się tak jak pisać (a nie tak jak czytać). Warto to wiedzieć choćby dlatego, że w przypadku czterech pierwszych wskazanych przykładów słownik Worda akceptuje obie podane formy – te błędne również.
2.
Czy wiesz, że…
kontaminacje dwóch form jak oddziaływujący lub przekonywujący są błędami językowymi? Poprawne są formy oddziałujący i oddziaływający oraz przekonujący i przekonywający, których to
właśnie formy błędne stanowią wymieszanie.
3.
Czy wiesz, że…
słownikową formą trybu rozkazującego dla czasownika jeździć jest jeźdź? Wariant jeździj dopuszcza się tylko w normie potocznej.
4.
Czy wiesz, że…
imię Kobe [czyt. Kobi] możemy odmieniać na dwa sposoby? Wielki słownik ortograficzny PWN (wyd. 2016) dopuszcza dwie formy odmiany w przypadku wielu imion anglosaskich zakończonych na -e czytane jako [i]. I tak imię to możemy odmieniać zarówno bezapostrofowo: Kobego, Kobemu, z Kobem, jak też z apostrofami: Kobe’ego, Kobe’emu. Po tragicznej śmierci Kobego Bryanta w wielu artykułach w języku polskim pojawiła się zaskakująca forma Kobe’a. Gdyby ją przyjąć, należałoby założyć, że e na końcu imienia Kobe jest nieme, a imię to w mianowniku czyta się jako [Kob]. Zarówno jednak taka odmiana, jak i wymowa imienia są całkowicie bezzasadne.
Mam duży problem. Jak powinienem napisać pamiętnik(kilku dniowa relaja) czy musze podać date? Jeśli tak to po której stronie kartki?
Dziękuje.
Pamiętnik dla samego siebie może Pan pisać tak, jak się Panu podoba. Jeśli natomiast jest to zadane przez kogoś zadanie, warto po prostu dopytać, czego osoba zlecająca oczekuje.
Zachęcam na przyszłość do komentowania w kontekście tematyki poruszonej w artykule. W innych wypadkach warto korzystać po prostu z podstrony Zadaj pytanie.