Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (69)

Przy tworzeniu większości ciekawostek nadal korzystam z inspiracji znakomitej książki właściciela eKorekta24.pl Łukasza Mackiewicza, pt. 497 błędów (oprac. ciekawostek: Paweł Pomianek).

Po tragicznej śmierci Kobego Bryanta w wielu artykułach w języku polskim pojawiła się zaskakująca forma Kobe’a. Jest ona niepoprawna. / Zdjęcie: Keith Allison, Wikipedia, lic. CC

1.
Czy wiesz, że…

poprawne formy to bazgrzę (nie: bazgram), chichoczę (nie chichotam), łaskoczę (nie łaskotam), orzę (nie oram), płuczę (nie płukam), ssę (nie ssam), szepczę (nie szeptam), zakaszę (nie zakasam), żebrzę (nie żebram)? Wszystkie wymienione czasowniki należą do koniugacyjnej klasy IX i odmieniają się tak jak pisać (a nie tak jak czytać). Warto to wiedzieć choćby dlatego, że w przypadku czterech pierwszych wskazanych przykładów słownik Worda akceptuje obie podane formy – te błędne również.

2.
Czy wiesz, że…

kontaminacje dwóch form jak oddziaływujący lub przekonywujący są błędami językowymi? Poprawne są formy oddziałujący i oddziaływający oraz przekonujący i przekonywający, których to
właśnie formy błędne stanowią wymieszanie.

3.
Czy wiesz, że…

słownikową formą trybu rozkazującego dla czasownika jeździć jest jeźdź? Wariant jeździj dopuszcza się tylko w normie potocznej.

4.
Czy wiesz, że…

imię Kobe [czyt. Kobi] możemy odmieniać na dwa sposoby? Wielki słownik ortograficzny PWN (wyd. 2016) dopuszcza dwie formy odmiany w przypadku wielu imion anglosaskich zakończonych na -e czytane jako [i]. I tak imię to możemy odmieniać zarówno bezapostrofowo: Kobego, Kobemu, z Kobem, jak też z apostrofami: Kobe’ego, Kobe’emu. Po tragicznej śmierci Kobego Bryanta w wielu artykułach w języku polskim pojawiła się zaskakująca forma Kobe’a. Gdyby ją przyjąć, należałoby założyć, że e na końcu imienia Kobe jest nieme, a imię to w mianowniku czyta się jako [Kob]. Zarówno jednak taka odmiana, jak i wymowa imienia są całkowicie bezzasadne.


2 odpowiedzi do „Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (69)”

  1. Jeremi

    Mam duży problem. Jak powinienem napisać pamiętnik(kilku dniowa relaja) czy musze podać date? Jeśli tak to po której stronie kartki?
    Dziękuje.

    • Paweł Pomianek

      Pamiętnik dla samego siebie może Pan pisać tak, jak się Panu podoba. Jeśli natomiast jest to zadane przez kogoś zadanie, warto po prostu dopytać, czego osoba zlecająca oczekuje.

      Zachęcam na przyszłość do komentowania w kontekście tematyki poruszonej w artykule. W innych wypadkach warto korzystać po prostu z podstrony Zadaj pytanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najnowsze komentarze

  1. Myślę, że tak. Oczywiście wówczas nie jest to poprawne. Rozumiem, że może to być też rodzaj jakiejś zabawy słownej. A…

  2. Pytałem bo miałem wątpliwości, gdyż w tłumaczeniach z literatury francuskiej (nie pamiętam autora), były dialogi z użyciem zwrotu jak w…

  3. Pierwsze jest w ogóle niepoprawne, w takim kontekście nie można użyć zaimka. Drugie jest jak najbardziej w porządku, bardzo grzeczne.…

  4. 1. Proszę pani, czy mogę ją prosić........ 2. Proszę pani, czy mogę panią prosić..... Które zdanie w bezpośredniej rozmowie jest…

  5. Nie mam przekonania do skróconych zapisów: 1977–78, wolę pełne: 1977–1978 (choć najistotniejsza w tym względzie jest konsekwencja na kartach całego…

  6. Dziękuję za odpowiedź. W tym samym tekście, w jednym akapicie jest kilka zapisów okresów pracy, przykładowo (1977–78). Czy jeżeli w…

  7. Myślę, że jeśli pojawiają się przerwy między zapisem miesiąca i roku (a faktycznie muszą się pojawić), to tym bardziej powinniśmy…

  8. Dzień dobry, czy zapis okresu czasu w przedstawionej formie (IX 1923–VIII 1930) jest poprawny? W którym miejscu powinny być przerwy…

  9. Bardzo dziękuję, teraz wszystko jasne! :) Pozdrawiam serdecznie

  10. Dzień dobry. Niestety pierwsza ze wskazanych konstrukcji jest wadliwa. W przypadku spójników skorelowanych, jak mówi prof. Mirosław Bańko w Małym…

  11. Jeśli siglum jest pod spodem i ma charakter podpisu, to może być w ten sposób. Generalnie tego pierwszego zapisu użyjemy…

  12. Dziękuję a czy moze być takze taki zapis i czy jest prawidłowy „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we mnie…

Archiwa

styczeń 2020
N P W Ś C P S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Nasze nagrania