Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (25)

Oto zebrane ciekawostki, które publikowaliśmy w tym miesiącu na naszej facebookowej tablicy. Na pierwszym miejscu ta, która zebrała najwięcej lajków.

Piżmowół arktyczny (Ovibos moschatus). Nazwa piżmowół odmienia się tak jak wół. / Zdjęcie: Dixi, wikimedia commons

1.
Czy wiesz, że…

wkoło to przyimek (np. chodzić wkoło budynku),
w koło to przysłówek (np. chodzić w koło, chodzić w kółko)?

2.
Czy wiesz, że…

poprawne formy miejscownika i celownika od rzeczownika wataha to watasze oraz wataże?

3.
Czy wiesz, że…

choć owad nazywa się wesz (biernik l.poj. wesz, nie wszę; dopełniacz l.mn. wszy, nie wesz i nie wszów), to gdy używamy tego wyrazu w funkcji wyzwiska mówimy raczej ta wsza? (Za Małym słownikiem wyrazów kłopotliwych prof. Bańki)

4.
Czy wiesz, że…

poprawna forma mianownika liczby pojedynczej rzeczownika wnuczęta to po prostu wnuczę (analogicznie do form bliźnię, niemowlę, kurczę)?

5.
Czy wiesz, że…

piżmowół, wół piżmowy zamieszkujący tundrę arktyczną, deklinuje się analogicznie jak wół (w dopełniaczu powiemy piżmowołu)?


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najnowsze komentarze

  1. Dzień dobry, w książce są opisane dialogi, a także cytowana jest rozmowa mailowa. Jak ją zapisać? Czy obowiązują tu te…

  2. Czy zdanie: "W ubiegły poniedziałek w odbyła się konferencja, na której mieliśmy okazję uczestniczyć." jest poprawne gramatycznie?

  3. Bardzo mi się ta odpowiedź podoba. Koresponduje z interpretacją pytania "Kawa czy herbata?", wg której można odpowiedzieć trojako: "Poproszę kawę",…

  4. Dzień dobry, bardzo proszę o informację jaka forma przy oficjalnych uroczystościach jest poprawna: - Proszę o zabranie głosu Pana Jana…

  5. Szanowna Pani, krótko odpowiadam na kolejne pytania. Ad 1 Przecinka nie należy wstawiać. Można wprowadzać to konstrukcja łączna. W tym…

  6. Oszczytko uzywane jest w Wielkopolsce. Jestem z Poznania ur.1980 i w zyciu nie slyszalem o ostrzynce. Moj dziadek wielkopolanin z…

Archiwa

wrzesień 2015
N P W Ś C P S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Nasze nagrania