Tak się składa, że pierwszy tegoroczny wpis jest jednocześnie trzechsetnym w ogóle. Z tej okazji po raz pierwszy w historii naszego serwisu ogłaszamy konkurs z nagrodami.
Aby wziąć udział, należy wykonać trzy poniższe zadania (dwa językowe i jedno dotyczące naszej strony) i do niedzieli 11 stycznia br. przesłać odpowiedzi pod adresem p.pomianek@libenter.pl (w temacie prosimy wpisać: Konkurs JD) lub poprzez prywatną wiadomość na naszym facebookowym profilu.
Zadanie 1
Odpowiedz na pytanie: Polska flaga jest biało-czerwona czy białoczerwona?
Zadanie 2
W Sylwestra nie poszedłem na sylwestra. Wyjaśnij pisownię wielką i małą literą powtarzającego się wyrazu.
Pytanie 3
Wymień przynajmniej dwóch (dwoje) autorów, którzy publikowali artykuły w serwisie JezykoweDylematy.pl.
Do wygrania bardzo praktyczny mały Słownik interpunkcyjny PWN pod redakcją Jerzego Podrackiego i Aliny Gałązki, z którego wielokrotnie korzystaliśmy, sporządzając wpisy na stronę.
Słownik otrzyma troje zwycięzców. Jeśli otrzymamy więcej poprawnych odpowiedzi, w przyszłym tygodniu urządzimy dogrywkę. Zatem zapraszamy do zabawy!
Redakcja Językowych Dylematów
Serwisowi gratuluję 300 wpisów, a zwycięzcom — wygranej. Mnie się najbardziej podobało zdjęcie konkursowe nr 4. To zawsze zabawniejsze, kiedy potyka się specjalista. Od siebie mogę dodać wpadkę, która przydarzyła się Stanisławowi Bąbie i Bogdanowi Walczakowi w książce Na końcu języka. Poradnik leksykalno-gramatyczny.
Oj, żeby nie umarł ten poradnik. Lub żeby leksyki nie zabił :-).
Ogłaszamy wyniki dogrywki konkursu:
1. Kacper Kaczmarczyk – 117 punktów
2. Natalia Michalczyk – 93+5=98 punktów
——————-
3. Małgorzata Matysek – 71 punktów
4. Anna Bartoszek – 15 punktów
Dwie pierwsze osoby prosimy o przekazanie adresów, pod które mamy przesłać słowniki. Całej czwórce, która podjęła wysiłek i przekazała grafiki – serdecznie gratulujemy i dziękujemy!
Szanowni Państwo,
bardzo dziękujemy za zainteresowanie, z jakim spotkał się nasz konkurs. Od wtorku do niedzieli otrzymaliśmy 17 odpowiedzi, z czego 15 osób odpowiedziało poprawnie na wszystkie zadane pytania.
Na początek rzecz jasna chcemy przestawić poprawne odpowiedzi na dwa pierwsze pytania (trzecie pozwolimy sobie tutaj pominąć). Jako że zdarzył się Czytelnik, który odpowiedział tylko na dwa pierwsze pytania, a na trzecie nie – tylko dlatego, żeby nie brać udziału w konkursie, ponieważ posiada już taki mały słownik interpunkcyjny – a odpowiedzi na dwa pierwsze pytania bardzo nam się spodobały (ze względu na konkretność i lakoniczność), pozwalamy sobie je tutaj przytoczyć (Gratulujemy, Panie Dariuszu!):
Dodajmy, że w przypadku drugiego pytania, uznaliśmy za poprawne komplet wszystkich siedemnastu odpowiedzi. Do pewnych różnic doszło przy określeniu Sylwester (dużą literą). Niektórzy pisali, że jest to noc sylwestrowa, inni że nazwa święta, jeszcze inni, że nazwa dnia (jak wyżej p. Dariusz), wreszcie niektórzy, że jest to dzień imienin Sylwestra. WSZYSTKIE te interpretacje uznaliśmy za poprawne.
Poniżej lista osób, które udzieliły poprawnych odpowiedzi. Jako że pierwsze dwie osoby postanowiliśmy wyróżnić bonusem, przy odpowiedziach podajemy godziny przesłania odpowiedzi 6 stycznia, a w przypadku pozostałych – daty przesłania maili lub wiadomości.
6 stycznia
12:57 Mateusz Wierzbicki
13:38 Mateusz Chomicki
13:46 Natalia Michalczyk
13:54 Joanna Błaszczyk
14:17 Marcel Kucaj
14:37 Agnieszka Kierkowska
16:56 Małgorzata Matysek
18:23 Kacper Kaczmarczyk
19:17 Aleksandra Pietras
21:59 Anna Bartoszek
7 stycznia Igor Kubiak
7 stycznia Rafał Marcinowski
8 stycznia Kasia Lisiecka
10 stycznia Kamila Dembowska
11 stycznia Łukasz C.
Jeden z naszych słowników postanowiliśmy oddać już teraz. Jako że Pan Mateusz Chomicki od lat szeroko udziela się na naszym portalu, wielokrotnie pomagał nawet odpowiadać na pytania, sam sprowokował nas do poruszenia wielu ciekawych tematów, a zdarzyło się, że przesłał nam odpowiedzi jako drugi – postanowiliśmy, że już teraz otrzyma od nas jeden z trzech słowników do wygrania. Bardzo prosimy o podanie na naszego maila adresu do wysyłki.
Pozostałe dwie osoby z pierwszej trójki p. Mateusz Wierzbicki i p. Natalia Michalczyk otrzymają przed dogrywką bonusy.
Jeśli chodzi o dogrywkę, mamy dla Państwa zadanie nieco trudniejsze, ale i bardziej twórcze.
Prosimy o przesłanie (na podany wyżej mail lub na Facebooku) zrobionego przez siebie zdjęcia lub zrzutu ekranu z jakimś spektakularnym, zabawnym błędem językowym czy dwuznacznym sformułowaniem. Bardzo prosimy też o opatrzenie tego zdjęcia odpowiednim komentarzem. W najbliższą niedzielę opublikujemy wszystkie zdjęcia, nie podając ich autorów. Autorom dwóch zdjęć, które w niedzielę i poniedziałek (18–19 stycznia) otrzymają najwyższą liczbę punktów od naszych Czytelników, prześlemy nagrody. Oczywiście nie musimy dodawać, że warto postarać się, by do klikania na własne zdjęcie zaprosić jak najwięcej swoich znajomych :-). Co oczywiste, nieakceptowane będą zdjęcia, które pojawiły się w którymkolwiek z profili na Facebooku związanych z poprawnością językową. Każde kliknięcie „Lubię to” będzie oznaczało 1 punkt. Wspomnianej wyżej dwójce przyznajemy przed startem obiecane bonusy (oczywiście jeżeli zechcą wystartować):
p. Mateuszowi Wierzbickiemu – 15 punktów,
p. Natalii Michalczyk – 5 punktów.
Zapraszamy do dalszej zabawy!