Uwaga! Konkurs z nagrodami z okazji 300. wpisu

Tak się składa, że pierwszy tegoroczny wpis jest jednocześnie trzechsetnym w ogóle. Z tej okazji po raz pierwszy w historii naszego serwisu ogłaszamy konkurs z nagrodami.

Aby wziąć udział, należy wykonać trzy poniższe zadania (dwa językowe i jedno dotyczące naszej strony) i do niedzieli 11 stycznia br. przesłać odpowiedzi pod adresem p.pomianek@libenter.pl (w temacie prosimy wpisać: Konkurs JD) lub poprzez prywatną wiadomość na naszym facebookowym profilu.

Zadanie 1
Odpowiedz na pytanie: Polska flaga jest biało-czerwona czy białoczerwona?

Zadanie 2
W Sylwestra nie poszedłem na sylwestra. Wyjaśnij pisownię wielką i małą literą powtarzającego się wyrazu.

Pytanie 3
Wymień przynajmniej dwóch (dwoje) autorów, którzy publikowali artykuły w serwisie JezykoweDylematy.pl.

Do wygrania bardzo praktyczny mały Słownik interpunkcyjny PWN pod redakcją Jerzego Podrackiego i Aliny Gałązki, z którego wielokrotnie korzystaliśmy, sporządzając wpisy na stronę.

Słownik otrzyma troje zwycięzców. Jeśli otrzymamy więcej poprawnych odpowiedzi, w przyszłym tygodniu urządzimy dogrywkę. Zatem zapraszamy do zabawy!

Redakcja Językowych Dylematów


4 odpowiedzi do „Uwaga! Konkurs z nagrodami z okazji 300. wpisu”

 1. AJ

  Serwisowi gratuluję 300 wpisów, a zwycięzcom — wygranej. Mnie się najbardziej podobało zdjęcie konkursowe nr 4. To zawsze zabawniejsze, kiedy potyka się specjalista. Od siebie mogę dodać wpadkę, która przydarzyła się Stanisławowi Bąbie i Bogdanowi Walczakowi w książce Na końcu języka. Poradnik leksykalno-gramatyczny.

 2. Paweł Pomianek

  Ogłaszamy wyniki dogrywki konkursu:
  1. Kacper Kaczmarczyk – 117 punktów
  2. Natalia Michalczyk – 93+5=98 punktów
  ——————-
  3. Małgorzata Matysek – 71 punktów
  4. Anna Bartoszek – 15 punktów

  Dwie pierwsze osoby prosimy o przekazanie adresów, pod które mamy przesłać słowniki. Całej czwórce, która podjęła wysiłek i przekazała grafiki – serdecznie gratulujemy i dziękujemy!

  Wyniki konkursu

 3. Paweł Pomianek

  Szanowni Państwo,
  bardzo dziękujemy za zainteresowanie, z jakim spotkał się nasz konkurs. Od wtorku do niedzieli otrzymaliśmy 17 odpowiedzi, z czego 15 osób odpowiedziało poprawnie na wszystkie zadane pytania.

  Na początek rzecz jasna chcemy przestawić poprawne odpowiedzi na dwa pierwsze pytania (trzecie pozwolimy sobie tutaj pominąć). Jako że zdarzył się Czytelnik, który odpowiedział tylko na dwa pierwsze pytania, a na trzecie nie – tylko dlatego, żeby nie brać udziału w konkursie, ponieważ posiada już taki mały słownik interpunkcyjny – a odpowiedzi na dwa pierwsze pytania bardzo nam się spodobały (ze względu na konkretność i lakoniczność), pozwalamy sobie je tutaj przytoczyć (Gratulujemy, Panie Dariuszu!):

  Ad 1
  Polska flaga jest biało-czerwona, gdyż składa się z tych dwóch kolorów. Białoczerwona była wtedy, gdyby była czerwona, ale z dodatkami lub naleciałościami bieli.
  Ad 2
  Sylwester pisany wielką literą jest nazwą dnia, 31 grudnia, jak Nowy Rok jest nazwą 1 stycznia. Sylwester od małej litery oznacza rodzaj zabawy, imprezy, balu organizowanych w tym dniu.

  Dodajmy, że w przypadku drugiego pytania, uznaliśmy za poprawne komplet wszystkich siedemnastu odpowiedzi. Do pewnych różnic doszło przy określeniu Sylwester (dużą literą). Niektórzy pisali, że jest to noc sylwestrowa, inni że nazwa święta, jeszcze inni, że nazwa dnia (jak wyżej p. Dariusz), wreszcie niektórzy, że jest to dzień imienin Sylwestra. WSZYSTKIE te interpretacje uznaliśmy za poprawne.
  Poniżej lista osób, które udzieliły poprawnych odpowiedzi. Jako że pierwsze dwie osoby postanowiliśmy wyróżnić bonusem, przy odpowiedziach podajemy godziny przesłania odpowiedzi 6 stycznia, a w przypadku pozostałych – daty przesłania maili lub wiadomości.

  6 stycznia
  12:57 Mateusz Wierzbicki
  13:38 Mateusz Chomicki
  13:46 Natalia Michalczyk

  13:54 Joanna Błaszczyk
  14:17 Marcel Kucaj
  14:37 Agnieszka Kierkowska
  16:56 Małgorzata Matysek
  18:23 Kacper Kaczmarczyk
  19:17 Aleksandra Pietras
  21:59 Anna Bartoszek
  7 stycznia Igor Kubiak
  7 stycznia Rafał Marcinowski
  8 stycznia Kasia Lisiecka
  10 stycznia Kamila Dembowska
  11 stycznia Łukasz C.

  Jeden z naszych słowników postanowiliśmy oddać już teraz. Jako że Pan Mateusz Chomicki od lat szeroko udziela się na naszym portalu, wielokrotnie pomagał nawet odpowiadać na pytania, sam sprowokował nas do poruszenia wielu ciekawych tematów, a zdarzyło się, że przesłał nam odpowiedzi jako drugi – postanowiliśmy, że już teraz otrzyma od nas jeden z trzech słowników do wygrania. Bardzo prosimy o podanie na naszego maila adresu do wysyłki.
  Pozostałe dwie osoby z pierwszej trójki p. Mateusz Wierzbicki i p. Natalia Michalczyk otrzymają przed dogrywką bonusy.

  Jeśli chodzi o dogrywkę, mamy dla Państwa zadanie nieco trudniejsze, ale i bardziej twórcze.
  Prosimy o przesłanie (na podany wyżej mail lub na Facebooku) zrobionego przez siebie zdjęcia lub zrzutu ekranu z jakimś spektakularnym, zabawnym błędem językowym czy dwuznacznym sformułowaniem. Bardzo prosimy też o opatrzenie tego zdjęcia odpowiednim komentarzem. W najbliższą niedzielę opublikujemy wszystkie zdjęcia, nie podając ich autorów. Autorom dwóch zdjęć, które w niedzielę i poniedziałek (18–19 stycznia) otrzymają najwyższą liczbę punktów od naszych Czytelników, prześlemy nagrody. Oczywiście nie musimy dodawać, że warto postarać się, by do klikania na własne zdjęcie zaprosić jak najwięcej swoich znajomych :-). Co oczywiste, nieakceptowane będą zdjęcia, które pojawiły się w którymkolwiek z profili na Facebooku związanych z poprawnością językową. Każde kliknięcie „Lubię to” będzie oznaczało 1 punkt. Wspomnianej wyżej dwójce przyznajemy przed startem obiecane bonusy (oczywiście jeżeli zechcą wystartować):
  p. Mateuszowi Wierzbickiemu – 15 punktów,
  p. Natalii Michalczyk – 5 punktów.
  Zapraszamy do dalszej zabawy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najnowsze komentarze

 1. Nie, w tym przypadku nie jest to konieczne. Wiele zależy od tego, czy używamy dla myśli jakiegoś specjalnego oznaczenia, czy…

 2. Czy myśli bohaterów też wprowadzamy koniecznie nowym akapitem jak wypowiedzi? Pozdrawiam

 3. Odpowiedź można z łatwością znaleźć w poradni językowej PWN: tutaj. „Akademia pana Kleksa”.

 4. "Akademia Pana Kleksa" czy "Akademia pana Kleksa" - który tytuł jest poprawny?

 5. Nie ma Pani racji. W tym przypadku bez spacji. W przypadku relacji spacji nie wstawiamy. Proszę zerknąć choćby do poradni…

 6. Tak, powinno się postawić spacje przed półpauzą i po niej.

 7. Dzień dobry. Problem z przymiotnikami od nazw miejscowości geograficznych jest przede wszystkim taki, że są one nieregularne. W tym sensie,…

 8. Witam, zastanawiam się w jaki sposób utworzyć przymiotnik od nazwy miasta w Anglii: Lancashire. Czy forma lancashire'ski jest poprawna?

Archiwa

styczeń 2015
N P W Ś C P S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Nasze nagrania