Kawcze. Jak to odmieniać?

Napisał do nas Pan Krzysztof:

W mojej okolicy znajduje się miejscowość Kawcze. Chciałbym się dowiedzieć która forma jest poprawna: w Kawczu czy w Kawczach. Wiele osób mówi, że np. byli w Kawczu. Natomiast w przypadku miejscowości Barszcze – w Barszczach; Chojnice, chociaż tu akurat występuje końcówka -ce, a nie -cze – w Chojnicach.
Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Nazwy miejscowości to osobna i bardzo ciekawa kwestia. Doskonale, że Pan ją tutaj poruszył. Najkrócej mówiąc, odmiana nazwy miejscowości zależy od tego, w jakim rodzaju i liczbie jest dana nazwa. Często jest więc tak, że sam mianownik nie podpowie nam, jak odmieniać dany wyraz.

Podam tutaj przykład miejscowości znajdującej się w Bieszczadach, która nazywa się Kotań. Wiele osób, gdy wybiera się tam po raz pierwszy, mówi, że jedzie do Kotania (ten Kotań, do tego Kotania). Na miejscu dowiadują się jednak, że nie przyjechali do Kotania, ale do Kotani (ta Kotań). Sama nazwa nie sugeruje, czy miejscowość jest rodzaju męskiego czy żeńskiego.

I podobnie jest z nazwą miejscowości, którą Pan wymienił. Gdy widzimy nazwę Kawcze, możemy pomyśleć: Ach, więc to te Kawcze. Tymczasem, wnioskując z informacji, które znalazłem w sieci, nie są to te Kawcze, ale jest to to Kawcze. Dlatego pojedziemy do Kawcza, a nie do Kawczów.

Co innego nazwy Barszcze albo Chojnice (różnica końcówki nie gra tutaj roli). One są użyte w liczbie mnogiej: te Barszcze, te Chojnice. Dlatego można znaleźć się w Barszczach i w Chojnicach, a nie w Barszczu i w Chojnicu.

Wracając do Kawcza, to nazwa ta odmienia się tak samo, jak również nastręczająca wiele trudności nazwa Jedlicze. Odsyłam: http://pl.wiktionary.org/wiki/Jedlicze.

Paweł Pomianek


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona dla każdego, dla kogo sposób, w jaki się wyraża czy w jaki pisze, jest ważny, jak również dla tych, którzy mają jakiś językowy dylemat i nie wiedzą, gdzie mogą znaleźć jego rozwiązanie. Piszcie do nas, a my na pewno w tym pomożemy. Paweł PomianekAutorami tekstów na stronie są Paweł Pomianek, gospodarz serwisu i właściciel firmy Językowe Dylematy, od kilkunastu lat zajmujący się redakcją i korektą tekstów oraz poradnictwem językowym, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie

Archiwa

Czerwiec 2012
N P W Ś C P S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Nasze nagrania