Kawcze. Jak to odmieniać?

Napisał do nas Pan Krzysztof:

W mojej okolicy znajduje się miejscowość Kawcze. Chciałbym się dowiedzieć która forma jest poprawna: w Kawczu czy w Kawczach. Wiele osób mówi, że np. byli w Kawczu. Natomiast w przypadku miejscowości Barszcze – w Barszczach; Chojnice, chociaż tu akurat występuje końcówka -ce, a nie -cze – w Chojnicach.
Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Nazwy miejscowości to osobna i bardzo ciekawa kwestia. Doskonale, że Pan ją tutaj poruszył. Najkrócej mówiąc, odmiana nazwy miejscowości zależy od tego, w jakim rodzaju i liczbie jest dana nazwa. Często jest więc tak, że sam mianownik nie podpowie nam, jak odmieniać dany wyraz.

Podam tutaj przykład miejscowości znajdującej się w Bieszczadach, która nazywa się Kotań. Wiele osób, gdy wybiera się tam po raz pierwszy, mówi, że jedzie do Kotania (ten Kotań, do tego Kotania). Na miejscu dowiadują się jednak, że nie przyjechali do Kotania, ale do Kotani (ta Kotań). Sama nazwa nie sugeruje, czy miejscowość jest rodzaju męskiego czy żeńskiego.

I podobnie jest z nazwą miejscowości, którą Pan wymienił. Gdy widzimy nazwę Kawcze, możemy pomyśleć: Ach, więc to te Kawcze. Tymczasem, wnioskując z informacji, które znalazłem w sieci, nie są to te Kawcze, ale jest to to Kawcze. Dlatego pojedziemy do Kawcza, a nie do Kawczów.

Co innego nazwy Barszcze albo Chojnice (różnica końcówki nie gra tutaj roli). One są użyte w liczbie mnogiej: te Barszcze, te Chojnice. Dlatego można znaleźć się w Barszczach i w Chojnicach, a nie w Barszczu i w Chojnicu.

Wracając do Kawcza, to nazwa ta odmienia się tak samo, jak również nastręczająca wiele trudności nazwa Jedlicze. Odsyłam: http://pl.wiktionary.org/wiki/Jedlicze.

Paweł Pomianek


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. "Mnie też się to nie podoba" czy "Mi też się to nie podoba"? Niby zaimek jest inicjalny, więc powinno się…

  2. Dzień dobry, Mam pytanie odnośnie pochodzenia słowa "inaczej". Mój kolega już od lat zapisuje je błędnie na upartego "innaczej" twierdząc,…

  3. Nie istnieje w polszczyźnie regulowany poprawny zapis liczbowo-literowy tych systemów. Wymagają one zapisu słownego. Każdy z podanych zapisów jest uznawany…

  4. Dzień dobry. System szesnastkowy, ósemkowy, dziesiętny, dziewiętny... Jak je zapisać liczbą? 10-kowy, 8-kowy, 10-tny, 9-tny? A może 16-tkowy? 9-ny? Pozdrawiam…

Archiwa

czerwiec 2012
N P W Ś C P S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Nasze nagrania