Kawcze. Jak to odmieniać?

Napisał do nas Pan Krzysztof:

W mojej okolicy znajduje się miejscowość Kawcze. Chciałbym się dowiedzieć która forma jest poprawna: w Kawczu czy w Kawczach. Wiele osób mówi, że np. byli w Kawczu. Natomiast w przypadku miejscowości Barszcze – w Barszczach; Chojnice, chociaż tu akurat występuje końcówka -ce, a nie -cze – w Chojnicach.
Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Nazwy miejscowości to osobna i bardzo ciekawa kwestia. Doskonale, że Pan ją tutaj poruszył. Najkrócej mówiąc, odmiana nazwy miejscowości zależy od tego, w jakim rodzaju i liczbie jest dana nazwa. Często jest więc tak, że sam mianownik nie podpowie nam, jak odmieniać dany wyraz.

Podam tutaj przykład miejscowości znajdującej się w Bieszczadach, która nazywa się Kotań. Wiele osób, gdy wybiera się tam po raz pierwszy, mówi, że jedzie do Kotania (ten Kotań, do tego Kotania). Na miejscu dowiadują się jednak, że nie przyjechali do Kotania, ale do Kotani (ta Kotań). Sama nazwa nie sugeruje, czy miejscowość jest rodzaju męskiego czy żeńskiego.

I podobnie jest z nazwą miejscowości, którą Pan wymienił. Gdy widzimy nazwę Kawcze, możemy pomyśleć: Ach, więc to te Kawcze. Tymczasem, wnioskując z informacji, które znalazłem w sieci, nie są to te Kawcze, ale jest to to Kawcze. Dlatego pojedziemy do Kawcza, a nie do Kawczów.

Co innego nazwy Barszcze albo Chojnice (różnica końcówki nie gra tutaj roli). One są użyte w liczbie mnogiej: te Barszcze, te Chojnice. Dlatego można znaleźć się w Barszczach i w Chojnicach, a nie w Barszczu i w Chojnicu.

Wracając do Kawcza, to nazwa ta odmienia się tak samo, jak również nastręczająca wiele trudności nazwa Jedlicze. Odsyłam: http://pl.wiktionary.org/wiki/Jedlicze.

Paweł Pomianek


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Tak, ma Pan rację! Faktycznie poprawna jest podana przez Pana forma. Bardzo sprytnie wybrnął też Pan z błędnej formy –…

  2. Dzień dobry! Jest taka pamiątkowa tablica na kamieniu o treści "Pamięci Wszystkim Ludziom Stowarzyszenia" - czy to jest poprawny gramatyczny…

  3. Dziękuję za szybką odpowiedź. Tak, też właśnie myślałem o tym fragmencie w partyzanckiej pieśni: "w mgle utonie próżno wzrok".

  4. Generalnie poprawną i skodyfikowaną formą (na zasadzie wyjątku od reguły) jest we mgle. Można o tym przeczytać np. tutaj w…

  5. Stosujemy zwrot "we mgle". Czy poprawna jest oboczność "w mgle"? Może dopuszczalna jest przy zmianie szyku wyrazów w zdaniu, np.:…

  6. Tak. Przyjrzałem się tematowi i myślę, że trudno byłoby znaleźć inne możliwe rozwiązanie. Końcówka tego typu nazwiska w miejscowniku ulega…

  7. Dzień dobry! Czy nazwisko Hogshire odmieni się w miejscowniku jako: Hogshirze? Dzięki piękne za pomoc!

  8. Przepraszam za tak długi czas oczekiwania na odpowiedź. Musiałem to sprawdzić we wszystkich dostępnych źródłach (co jest – wiem –…

Archiwa

czerwiec 2012
N P W Ś C P S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Nasze nagrania