Pod kierunkiem prof. dr. hab. czy prof. dr hab.? Pytanie z Facebooka

Dziś odpowiadamy na pierwsze pytanie zadane na naszym koncie na Facebooku, którego autorką była Magdalena:

Dzień dobry:)
Mam taką małą zgryzotkę;) Zastanawiam się, która forma jest poprawna:
– pod kierunkiem prof. dr. hab.,
– pod kierunkiem prof. dr hab.
czy może
– pod kierunkiem prof. dra hab.?
A może jeszcze inaczej?
Pozdrawiam:)

Po pierwsze, zachęcamy do tego, by pytania do nas kierować również w ten sposób. Po drugie, zwracamy uwagę, że pytania zadawane na Facebooku powinny być właśnie tak proste i konkretne. Wówczas traktujemy je priorytetowo i odpowiadamy niemal natychmiast. Tak było tym razem. W ciągu godziny odpowiedzieliśmy następująco:

Pierwsze i trzecia forma są poprawne. Jeśli w skrócie nie używamy ostatniej litery, a dopełniacz brzmi przecież „doktora” musimy postawić kropkę.

Więcej na ten temat napiszemy we wpisie blogowym. Dziś odpowiadamy krótko, bo z takimi rzeczami czasami się spieszy.

Obiecaliśmy rozwinięcie tematu. Dlatego poniżej przytaczamy podobny przypadek omówiony w poradniku językowym PWN Piszemy poprawnie (s. 39):

Kropka w skrócie oznacza, że nie ma w nim ostatniej litery skracanego słowa. Stąd dr jako skrót słowa doktor obywa się bez kropki, podobnie dra jako skrót słowa doktora, ale dr. jako skrót tego samego słowa musi mieć kropkę, gdyż nie zawiera jego ostatniej litery.

Autor artykułu (o którym jest mowa w zapytaniu – PP) mógł napisać zarówno dla dra G., jaki dla dra G. (…). Konstrukcja dla dra może raziła go swoją sztucznością. Wprawdzie do niektórych skrótów można dostawiać końcówki fleksyjne, ale efekt nie zawsze jest korzystny, por. „W dyskusji dra X z mgrem Y wspomniano o mjrze Z. Dyskusji przysłuchiwali się płcy drzy A i B w towarzystwie kmdrów C i D, a nasza gazetach opisała ją w nrach 12 i 13.


One Reply to “Pod kierunkiem prof. dr. hab. czy prof. dr hab.? Pytanie z Facebooka”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona dla każdego, dla kogo sposób, w jaki się wyraża czy w jaki pisze, jest ważny, jak również dla tych, którzy mają jakiś językowy dylemat i nie wiedzą, gdzie mogą znaleźć jego rozwiązanie. Piszcie do nas, a my na pewno w tym pomożemy. Paweł PomianekAutorami tekstów na stronie są Paweł Pomianek, gospodarz serwisu i właściciel firmy Językowe Dylematy, od kilkunastu lat zajmujący się redakcją i korektą tekstów oraz poradnictwem językowym, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie

Archiwa

Czerwiec 2011
N P W Ś C P S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Nasze nagrania