Pod kierunkiem prof. dr. hab. czy prof. dr hab.? Pytanie z Facebooka

Dziś odpowiadamy na pierwsze pytanie zadane na naszym koncie na Facebooku, którego autorką była Magdalena:

Dzień dobry:)
Mam taką małą zgryzotkę;) Zastanawiam się, która forma jest poprawna:
– pod kierunkiem prof. dr. hab.,
– pod kierunkiem prof. dr hab.
czy może
– pod kierunkiem prof. dra hab.?
A może jeszcze inaczej?
Pozdrawiam:)

Po pierwsze, zachęcamy do tego, by pytania do nas kierować również w ten sposób. Po drugie, zwracamy uwagę, że pytania zadawane na Facebooku powinny być właśnie tak proste i konkretne. Wówczas traktujemy je priorytetowo i odpowiadamy niemal natychmiast. Tak było tym razem. W ciągu godziny odpowiedzieliśmy następująco:

Pierwsze i trzecia forma są poprawne. Jeśli w skrócie nie używamy ostatniej litery, a dopełniacz brzmi przecież „doktora” musimy postawić kropkę.

Więcej na ten temat napiszemy we wpisie blogowym. Dziś odpowiadamy krótko, bo z takimi rzeczami czasami się spieszy.

Obiecaliśmy rozwinięcie tematu. Dlatego poniżej przytaczamy podobny przypadek omówiony w poradniku językowym PWN Piszemy poprawnie (s. 39):

Kropka w skrócie oznacza, że nie ma w nim ostatniej litery skracanego słowa. Stąd dr jako skrót słowa doktor obywa się bez kropki, podobnie dra jako skrót słowa doktora, ale dr. jako skrót tego samego słowa musi mieć kropkę, gdyż nie zawiera jego ostatniej litery.

Autor artykułu (o którym jest mowa w zapytaniu – PP) mógł napisać zarówno dla dra G., jaki dla dra G. (…). Konstrukcja dla dra może raziła go swoją sztucznością. Wprawdzie do niektórych skrótów można dostawiać końcówki fleksyjne, ale efekt nie zawsze jest korzystny, por. „W dyskusji dra X z mgrem Y wspomniano o mjrze Z. Dyskusji przysłuchiwali się płcy drzy A i B w towarzystwie kmdrów C i D, a nasza gazetach opisała ją w nrach 12 i 13.


One Reply to “Pod kierunkiem prof. dr. hab. czy prof. dr hab.? Pytanie z Facebooka”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najnowsze komentarze

  1. Po przeczytaniu komentarzy, utwierdzam się w przekonaniu, że zwyczajnie lubię pleonazmy ^^' Np. takie zdanie: "Debata dotyczyła potencjalnych możliwości wzajemnej…

  2. "newanse" - serio? Nawet w angielskim nie ma takiego słowa jak "newans". Jest nuance. Po polsku niuans. Skoro już odpisuję,…

  3. Dopiero po chwili zastanowienia domyśliłem się, że nie chodzi o pokój będący przeciwieństwem wojny, tylko o pomieszczenie. Naturalny szyk to…

  4. W internecie został opublikowany film pod tytułem "Remont synka pokoju", czy to jest poprawnie?

Archiwa

czerwiec 2011
N P W Ś C P S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Nasze nagrania