Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (11)

Na podsumowanie miesiąca kolejne ciekawostki językowe. Przygotowując je, korzystaliśmy przede wszystkim z publikowanych na naszej stronie komentarzy Czytelników.
1.
Czy wiesz, że…

…poprawnie piszemy sensu stricto, a nie sensu stricte. Ta ostatnia forma jest często spotykanym błędem, który zdradza brak znajomości gramatyki łacińskiej.
2.
Czy wiesz, że…

…poprawne formy zapisu dat to m.in. 2 sierpnia 2014 r. oraz 2.08.2014. Można też wskazać liczne formy niepoprawne, np. 2 Sierpnia 2014 r. (nazwy miesięcy piszemy od małej litery), czy 02.08.2014 (zero na początku jest konieczne jedynie w niektórych formularzach).
3.
Czy wiesz, że…

…w polskich wydawnictwach przyjęło się, że jeśli bohater o czymś opowiada i w tym opowiadaniu przytacza dialogi (czyli mamy do czynienia z dialogiem w dialogu), to takie dialogi bierzemy w zwykły cudzysłów. Np.
– Opowiedz mi o tym. Co się stało?
– Szedłem ulicą i nagle podchodzi do mnie jakiś drab i woła:
„Dawaj piter”.
„Nie mam nic przy sobie” – odpowiedziałem spokojnie, a ten jak nie lutnie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Witam. Jest sobie takie zdanie: – Nie będę tolerować lenistwa. – Słowa Dagmary uderzyły we mnie jak piorun w sosnę.…

  2. Nazwy sakramentów poza Eucharystią piszemy małą literą. Na zaproszeniu wolno nam pewnie napisać ze względów uczuciowych wielką literą, ale i…

  3. Witam, napisalam w zaproszeniu: zapraszam na bierzmownie mała litera slowo bierzmowanie, czy to straszne "fo pa"? Pozdrawiam :)

  4. Przed pierwszym? Przed czy wynika to z tego? Naprawdę Pani o to pyta, czy zapomniała Pani czegoś wkleić, a miało…

  5. Dzień dobry. Mam dylemat językowy. Czy w podanym poniżej przypadku będzie występował przecinek przed "czy"? Chodzi mi o pierwsze użyte…

Archiwa

lipiec 2014
N P W Ś C P S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasze nagrania