Adekwatne do czy adekwatne z

Przed tytułowym dylematem stanąłem, redagując kolejną publikację beletrystyczną. Trzeba przyznać, że to książka napisana naprawdę znakomicie, autor posiada dużą wiedzę językową i umiejętność pisania. W książce znalazłem jednak również następujące zdanie, które wzbudziło moją wątpliwość:

To nie tak, że to co masz na głowie, jest adekwatne z tym, co masz w niej.

Myślę, że osoby z językową wrażliwością od razu widzą, że coś w tym zdaniu „nie brzmi”. Jak zwykle w takich przypadkach sięgnąłem do słownika poprawnej polszczyzny PWN. Pod hasłem ‘adekwatny’ znaleźć w nim można taki między innymi fragment:

A[dekwatny]. do czegoś (nie: z czymś, nie: dla czegoś, nie: względem czegoś): Reakcja była adekwatna do sytuacji (nie: z sytuacją, nie: dla sytuacji, nie: względem sytuacji). Planowanie adekwatne do współczesnej ekonomiki (nie: ze współczesną ekonomiką, nie: dla współczesnej ekonomiki, nie: względem współczesnej ekonomiki).

Od siebie dodam, że zdanie od razu pozwala odczuć pewien dysonans, bowiem użycie zwrotu adekwatne z sugeruje równoznaczność (równoznaczne z). Powoduje odczucie zbyt dużego utożsamienia. Z kolei przyimek do wskazuje na równoległość – porównanie, odniesienie. W ten sposób zdanie jest jak najbardziej logiczne.

Sens zdania w pierwotnym brzmieniu, można by oddać następująco: ‘to, co się ma na głowie, nie jest tym samym, co się ma w głowie’. Zdanie poprawione natomiast: ‘tego co masz w głowie, nie można ocenić po tym, co masz na głowie’ lub ‘po tym co masz na głowie, nie można ocenić twojej mądrości, inteligencji etc.’.

Półżartem można podsumować: jeden malutki przyimek, a zmienił opisywaną rzeczywistość. To kolejny przykład na to, jak poprawność i logiczność nawzajem od siebie zależą i wzajemnie siebie gwarantują.

Zapamiętaj: poprawną formą jest wyłącznie adekwatny, adekwatne do.

Paweł Pomianek

Zobacz również wpis Katarzyny Olszewskiej:
Przyimki do i na


2 odpowiedzi do „Adekwatne do czy adekwatne z”

 1. brus

  To nie tak, że to co masz na głowie, jest adekwatne z tym, co masz w niej.
  To nie tak, że to co masz na głowie, jest adekwatne do tego, co masz w niej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najnowsze komentarze

 1. Czy nazwy takie jak Windows, Linux i FreeBSD się odmieniają przypadki? Czy poprawnie jest «Aplikacja dla Windows», «Aplikacja dla Linux»…

 2. Nie, w tym przypadku nie jest to konieczne. Wiele zależy od tego, czy używamy dla myśli jakiegoś specjalnego oznaczenia, czy…

 3. Czy myśli bohaterów też wprowadzamy koniecznie nowym akapitem jak wypowiedzi? Pozdrawiam

 4. Odpowiedź można z łatwością znaleźć w poradni językowej PWN: tutaj. „Akademia pana Kleksa”.

 5. "Akademia Pana Kleksa" czy "Akademia pana Kleksa" - który tytuł jest poprawny?

 6. Nie ma Pani racji. W tym przypadku bez spacji. W przypadku relacji spacji nie wstawiamy. Proszę zerknąć choćby do poradni…

 7. Tak, powinno się postawić spacje przed półpauzą i po niej.

Archiwa

styczeń 2012
N P W Ś C P S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Nasze nagrania