Adekwatne do czy adekwatne z

Przed tytułowym dylematem stanąłem, redagując kolejną publikację beletrystyczną. Trzeba przyznać, że to książka napisana naprawdę znakomicie, autor posiada dużą wiedzę językową i umiejętność pisania. W książce znalazłem jednak również następujące zdanie, które wzbudziło moją wątpliwość:

To nie tak, że to co masz na głowie, jest adekwatne z tym, co masz w niej.

Myślę, że osoby z językową wrażliwością od razu widzą, że coś w tym zdaniu „nie brzmi”. Jak zwykle w takich przypadkach sięgnąłem do słownika poprawnej polszczyzny PWN. Pod hasłem ‘adekwatny’ znaleźć w nim można taki między innymi fragment:

A[dekwatny]. do czegoś (nie: z czymś, nie: dla czegoś, nie: względem czegoś): Reakcja była adekwatna do sytuacji (nie: z sytuacją, nie: dla sytuacji, nie: względem sytuacji). Planowanie adekwatne do współczesnej ekonomiki (nie: ze współczesną ekonomiką, nie: dla współczesnej ekonomiki, nie: względem współczesnej ekonomiki).

Od siebie dodam, że zdanie od razu pozwala odczuć pewien dysonans, bowiem użycie zwrotu adekwatne z sugeruje równoznaczność (równoznaczne z). Powoduje odczucie zbyt dużego utożsamienia. Z kolei przyimek do wskazuje na równoległość – porównanie, odniesienie. W ten sposób zdanie jest jak najbardziej logiczne.

Sens zdania w pierwotnym brzmieniu, można by oddać następująco: ‘to, co się ma na głowie, nie jest tym samym, co się ma w głowie’. Zdanie poprawione natomiast: ‘tego co masz w głowie, nie można ocenić po tym, co masz na głowie’ lub ‘po tym co masz na głowie, nie można ocenić twojej mądrości, inteligencji etc.’.

Półżartem można podsumować: jeden malutki przyimek, a zmienił opisywaną rzeczywistość. To kolejny przykład na to, jak poprawność i logiczność nawzajem od siebie zależą i wzajemnie siebie gwarantują.

Zapamiętaj: poprawną formą jest wyłącznie adekwatny, adekwatne do.

Paweł Pomianek

Zobacz również wpis Katarzyny Olszewskiej:
Przyimki do i na


2 odpowiedzi do „Adekwatne do czy adekwatne z”

  1. brus

    To nie tak, że to co masz na głowie, jest adekwatne z tym, co masz w niej.
    To nie tak, że to co masz na głowie, jest adekwatne do tego, co masz w niej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najnowsze komentarze

  1. Po przeczytaniu komentarzy, utwierdzam się w przekonaniu, że zwyczajnie lubię pleonazmy ^^' Np. takie zdanie: "Debata dotyczyła potencjalnych możliwości wzajemnej…

  2. "newanse" - serio? Nawet w angielskim nie ma takiego słowa jak "newans". Jest nuance. Po polsku niuans. Skoro już odpisuję,…

  3. Dopiero po chwili zastanowienia domyśliłem się, że nie chodzi o pokój będący przeciwieństwem wojny, tylko o pomieszczenie. Naturalny szyk to…

  4. W internecie został opublikowany film pod tytułem "Remont synka pokoju", czy to jest poprawnie?

Archiwa

styczeń 2012
N P W Ś C P S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Nasze nagrania