Inspiracją do opracowania wszystkich poniższych ciekawostek była dla mnie, podobnie jak poprzednio, książka Łukasza Mackiewicza, właściciela eKorekta24.pl, pt. 497 błędów (oprac. ciekawostek: Paweł Pomianek).
1.
Czy wiesz, że…
podczas gdy remisja oznacza przejściowe wycofanie się choroby, reemisja może oznaczać jej nawrót? Tym samym pomylenie ze sobą tych minimalnie tylko różniących pod względem brzmienia i wyglądu wyrazów może doprowadzić do ogromnego nieporozumienia.
2.
Czy wiesz, że…
określenia nastolatki możemy użyć zarówno względem dziewcząt od 11 do 19 lat, jak i względem grupy dziewcząt i chłopców będących w tym wieku? Gdy jednak mamy na myśli samych chłopców, użyjemy formy nastolatkowie. Mamy tutaj do czynienia z sytuacją wyjątkową, ponieważ zazwyczaj w języku tej samej formy fleksyjnej używamy w odniesieniu do mężczyzn oraz grup międzypłciowych, a innej, gdy mamy do czynienia z samymi kobietami.
3.
Czy wiesz, że…
zwrotu w obliczu możemy użyć tylko względem czegoś negatywnego? Powiemy np. w obliczu klęski czy zagrożenia. Nie możemy jednak powiedzieć: w obliczu pozytywnych zmian. Wówczas musimy użyć innego określenia, np. w świetle.
4.
Czy wiesz, że…
jako że określenie wujostwo ma rodzaj męskoosobowy, w bierniku powiemy, że odwiedzimy naszych wujostwa, a nie nasze wujostwo.
Sama nie wiem, która ciekawostka najbardziej mnie zdziwiła, ale chyba ta ostatnia. Nie spotkałam się też nigdy ze słowem „remisja”. Często słyszałam za to określenie: „w obliczu nadchodzących zmian”. Czyli właściwie wtedy należałoby zakładać, że są to zmiany negatywne? Rozumiem, że „w świetle” pasuje zarówno do sytuacji pozytywnych, jak i negatywnych?
Nie, w świetle właśnie tylko w pozytywnym kontekście. Rzeczywiście nie wybrzmiało to jednoznacznie w ciekawostce.