Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (18)

Żeńska forma „perfuma” jest uznawana za regionalizm i nieaprobowana przez słowniki poprawnej polszczyzny. Na zdjęciach: Kasia, Dominika i Madzia.

W tym miesiącu jako zbiór ciekawostek językowych ponownie proponujemy te, które publikowaliśmy ostatnio na naszej facebookowej tablicy.

1.
Czy wiesz, że…

tradycyjne rozumienie wyrazu pasjonat to człowiek łatwo unoszący się gniewem? Słowniki dopiero od niedawna akceptują również bardziej znane dziś znaczenie: człowiek mający do czegoś zamiłowanie, który z pasją do czegoś dąży.

2.
Czy wiesz, że…

żeńska forma perfuma jest uznawana za regionalizm i nieaprobowana przez słowniki poprawnej polszczyzny? Jedyna forma oficjalna tego wyrazu to liczba mnoga: perfumy.

3.
Czy wiesz, że…

liczebniki od 5 do 400 mają po dwie formy narzędnika? Powiemy:
– przed pięćdziesięciu laty lub przed pięćdziesięcioma laty;
– z czterystu złotymi lub z czterystoma złotymi;
– z pięciu dziewczętami lub z pięcioma dziewczętami.

4.
Czy wiesz, że…

konstrukcja coś stoi w gazecie/w książce jest kalką z języka niemieckiego, kwalifikowaną przez słowniki poprawnej polszczyzny jednoznacznie jako błąd.

5.
Czy wiesz, że…

podkówka = mała podkowa;
podkuwka = dolne okucie sań.


One Reply to “Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (18)”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Archiwa

luty 2015
N P W Ś C P S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Nasze nagrania