Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (18)

Żeńska forma „perfuma” jest uznawana za regionalizm i nieaprobowana przez słowniki poprawnej polszczyzny. Na zdjęciach: Kasia, Dominika i Madzia.

W tym miesiącu jako zbiór ciekawostek językowych ponownie proponujemy te, które publikowaliśmy ostatnio na naszej facebookowej tablicy.

1.
Czy wiesz, że…

tradycyjne rozumienie wyrazu pasjonat to człowiek łatwo unoszący się gniewem? Słowniki dopiero od niedawna akceptują również bardziej znane dziś znaczenie: człowiek mający do czegoś zamiłowanie, który z pasją do czegoś dąży.

2.
Czy wiesz, że…

żeńska forma perfuma jest uznawana za regionalizm i nieaprobowana przez słowniki poprawnej polszczyzny? Jedyna forma oficjalna tego wyrazu to liczba mnoga: perfumy.

3.
Czy wiesz, że…

liczebniki od 5 do 400 mają po dwie formy narzędnika? Powiemy:
– przed pięćdziesięciu laty lub przed pięćdziesięcioma laty;
– z czterystu złotymi lub z czterystoma złotymi;
– z pięciu dziewczętami lub z pięcioma dziewczętami.

4.
Czy wiesz, że…

konstrukcja coś stoi w gazecie/w książce jest kalką z języka niemieckiego, kwalifikowaną przez słowniki poprawnej polszczyzny jednoznacznie jako błąd.

5.
Czy wiesz, że…

podkówka = mała podkowa;
podkuwka = dolne okucie sań.


One Reply to “Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (18)”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona dla każdego, dla kogo sposób, w jaki się wyraża czy w jaki pisze, jest ważny, jak również dla tych, którzy mają jakiś językowy dylemat i nie wiedzą, gdzie mogą znaleźć jego rozwiązanie. Piszcie do nas, a my na pewno w tym pomożemy. Paweł PomianekAutorami tekstów na stronie są Paweł Pomianek, gospodarz serwisu i właściciel firmy Językowe Dylematy, od kilkunastu lat zajmujący się redakcją i korektą tekstów oraz poradnictwem językowym, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie

Archiwa

Luty 2015
N P W Ś C P S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Nasze nagrania