Mało i dużo – przysłówki czy liczebniki?

Poniższy wpis unaocznia, że nie wszystko w języku jest jednoznaczne. Zwłaszcza w kwestiach dotyczących klasyfikacji często decyduje kontekst lub… po prostu opinie językoznawców są zróżnicowane. Jakiś czas temu napisała do nas p. Anna:

Mam problem z klasyfikacją wyrazów: mało i dużo. Czy są to przysłówki stopnia i miary, czy też może liczebniki nieokreślone? Różne źródła podają sprzeczne informacje – w dodatku bez jakiegokolwiek wyjaśnienia. Proszę o pomoc w wyjaśnieniu tej kwestii.

Szanowna Pani,

warto opracowując tę kwestię, powoływać się na różne źródła i pokazywać skomplikowanie problemu. Nie ma w takich kwestiach prostych rozwiązań. Językoznawcy mogą mieć odmienne zdania.

W Nowym słowniku poprawnej polszczyzny PWN znajdujemy taką informację:

Do liczebników należą też wyrazy, które nie podają dokładnej liczby przedmiotów, lecz tylko określają ją w sposób przybliżony, ogólnikowy, szacunkowy; są to liczebniki nieokreślone (dużo, kilkanaście, mało, moc, mnóstwo, niewiele, odrobinę, parę, trochę, wiele).

Ale również:

Znacznie rzadziej przysłówek jest określeniem przymiotnika, np. niezwykle wścibski, mało uprzejmy, dużo wyższy, rzeczownika, np. czytanie nocami, chodzenie boso, lub samego przysłówka, np. bardzo wesoło, wyjątkowo wcześnie, prawie niezauważalnie.

Myślę, że o klasyfikacji w danym przypadku decyduje również kontekst.

Łączę wyrazy szacunku
– Paweł Pomianek


6 odpowiedzi do „Mało i dużo – przysłówki czy liczebniki?”

 1. Tomasz Marek

  Rzeczywiście o klasyfikacji wydaje się decydować kontekst. W sjp.pl czytam, że „co niemiara” to może być:
  1. (zaimek liczebny nieokreślony) bardzo dużo, mnóstwo (np. „Przyjaciół miał co niemiara”);
  2. (przysłówek) bardzo, w dużym stopniu (np. „Towarzystwo bawiło się dzisiaj co niemiara”).
  Taka interpretacja mnie przekonuje.

  • Tomasz Marek

   Za Jagodzińskim „mało” to:
   zaimek liczebny nieokreślony – wg Milewskiego
   przymiotnik – wg Saloniego
   liczebnik – wg Wróbla.
   Czyżby nikt nie kwalifikował tego słowa jako przysłówka? Brak fantazji w narodzie! Sprawę „fantazji” ratuje prof. Saloni swoim przymiotnikiem(?!).
   Czyli – zgodnie z p. Pomiankowym akapitem wstępnym – nie ma „końca”.

 2. Aga

  Trochę odbiegam od tematu, ale mój odwieczny problem zawodowy to „wysoka czułość” vs „duża czułość”. Korektorzy poprawiają mi wysoką na dużą, ja poprawiam z powrotem 🙂 Tutaj akurat decydują zwyczaje w branży, nie poprawność językowa.
  Pozdrawiam!

  • Paweł Pomianek

   Ale jednak to się ostatecznie sprowadza do poprawności językowej :-). Jeśli jesteśmy przy takich tematach, to przed rokiem mój brat poprosił mnie o korektę swojej pracy licencjackiej z geodezji. I on tam używał terminu robota, co ja skrzętnie sugerowałem zamieniać na praca; bo przecież robota to takie potoczne. Okazało się, że robota to termin specjalistyczny, oficjalny, tak jak roboty drogowe na przykład. Gdyby zmienić na praca wprowadzilibyśmy jakieś niezrozumiałe zupełnie sformułowania. Więc jednak to kwestia poprawności językowej :-).

  • Tomasz Marek

   Ciekawe, co ci korektorzy zaproponowaliby w miejsce „wysokoczuły”. A czy „wysoka” w odniesieniu do czułości to nie kalka z języków obcych (przynajmniej z angielskiego „high” i rosyjskiego)?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

 1. Witam. Jest sobie takie zdanie: – Nie będę tolerować lenistwa. – Słowa Dagmary uderzyły we mnie jak piorun w sosnę.…

 2. Nazwy sakramentów poza Eucharystią piszemy małą literą. Na zaproszeniu wolno nam pewnie napisać ze względów uczuciowych wielką literą, ale i…

 3. Witam, napisalam w zaproszeniu: zapraszam na bierzmownie mała litera slowo bierzmowanie, czy to straszne "fo pa"? Pozdrawiam :)

 4. Przed pierwszym? Przed czy wynika to z tego? Naprawdę Pani o to pyta, czy zapomniała Pani czegoś wkleić, a miało…

 5. Dzień dobry. Mam dylemat językowy. Czy w podanym poniżej przypadku będzie występował przecinek przed "czy"? Chodzi mi o pierwsze użyte…

Archiwa

listopad 2014
N P W Ś C P S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Nasze nagrania