Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (12)

Zanim zaproponujemy trzy ciekawostki językowe na podsumowanie tego miesiąca, miło nam poinformować, że nasz cykl ma już rok. Pierwsze ciekawostki opublikowaliśmy 14 sierpnia zeszłego roku. Od października 2013 publikujemy je przy końcu każdego miesiąca (ciekawostek nie opublikowaliśmy w grudniu, dlatego mimo że minął rok, dzisiejsza część jest dopiero dwunastą, a nie trzynastą).

W tym miesiącu ciekawostki odnoszą się do wybranych komentarzy publikowanych na stronie, do zadanych pytań oraz do treści, które pojawiały się na naszym facebookowym profilu.

1.
Czy wiesz, że…

…w sytuacjach, gdy należałoby używać mowy wzorcowej, warto zwracać uwagę na unikanie rusycyzmów, do których należą m.in. pod rząd, póki co, z wielkiej (z dużej) litery, wiodący w znaczeniu ‘główny’, jak by nie było, zajawka czy podpis rozpoczynający się od nazwiska, np. Kowalski Jan.

2.
Czy wiesz, że…

…w języku polskim poprawne są formy będę biegał i będę biegać. Ta druga – jest oczywiście neutralna i mogą jej używać zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

3.
Czy wiesz, że…

…korespondencję oficjalną najlepiej rozpocząć tradycyjnie: Szanowna Pani, Szanowny Panie. Za nieeleganckie uchodzi dodawanie do tych form imienia czy nazwiska, np. Szanowny Panie Janie Nowak. Można za to dodać tytuł osoby, do której się zwracamy, np. Szanowna Pani Dyrektor, Szanowny Panie Prezesie.

Na górze pierwsza na naszej stronie fotografia z najnowszej sesji zdjęciowej, podczas której pozowała dla nas Katarzyna Dziura. Dziękujemy, Kasiu!


4 odpowiedzi do „Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (12)”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. "Mnie też się to nie podoba" czy "Mi też się to nie podoba"? Niby zaimek jest inicjalny, więc powinno się…

  2. Dzień dobry, Mam pytanie odnośnie pochodzenia słowa "inaczej". Mój kolega już od lat zapisuje je błędnie na upartego "innaczej" twierdząc,…

  3. Nie istnieje w polszczyźnie regulowany poprawny zapis liczbowo-literowy tych systemów. Wymagają one zapisu słownego. Każdy z podanych zapisów jest uznawany…

  4. Dzień dobry. System szesnastkowy, ósemkowy, dziesiętny, dziewiętny... Jak je zapisać liczbą? 10-kowy, 8-kowy, 10-tny, 9-tny? A może 16-tkowy? 9-ny? Pozdrawiam…

Archiwa

sierpień 2014
N P W Ś C P S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Nasze nagrania