Z okazji dzisiejszej rocznicy wybuchu powstania warszawskiego na Facebooku pojawia się wiele grafik związanych z tym wydarzeniem. Wczoraj natrafiłem między innymi na taką:
Cóż… Szczerze mówiąc, trudno mi to nawet skomentować. Bo ja doskonale rozumiem, że każdy może różnego rodzaju błędy językowe popełniać. W zasadzie wszyscy bardziej lub mniej poważne błędy popełniamy. Nie jestem jednak w stanie pojąć, że ktoś, kto chce dokonać jakiegoś aktu patriotycznego – w tym wypadku uczczenia powstańców – robi to, w tak oczywisty dla większości odbiorców sposób kalecząc przy tym język polski. Zastanawiam się zawsze w podobnych sytuacjach, czy jest to jeszcze czczenie pamięci bohaterów, czy już policzek dla nich. Wydaje się bowiem, że dla patrioty troska o język jako dziedzictwo naszej kultury powinna być jedną z podstawowych wartości.
Dla porządku przypomnijmy, jak poprawnie możemy zapisać datę wybuchu powstania:
– 1 VIII 1944
– 1.08.1944
– 1 sierpnia 1944 r.
Chwała Bohaterom!
Paweł Pomianek
Gorąco Państwu dziękuję za czujność i zainteresowanie. W sumie uwagę zwróciło mi w różnych miejscach w podobnym czasie cztery osoby. W pierwszej wersji było „datę rocznicy”. Chciałem jednak ujednolicić zapis dat z grafiką, zmieniłem informację, a daty zostały. Za taką konstruktywną, życzliwą krytykę i wskazanie oczywistych błędów jestem bardzo wdzięczny :-). Może właśnie m.in. tego brakuje tym, którzy puszczają w świat takie grafiki.
Jeśli poprawnie datę wybuchu powstania to na pewno nie 2013 rok 🙂
datę rocznicy wybuchu powstania*