Chcą uczcić powstańców. Kaleczą język polski

Z okazji dzisiejszej rocznicy wybuchu powstania warszawskiego na Facebooku pojawia się wiele grafik związanych z tym wydarzeniem. Wczoraj natrafiłem między innymi na taką:

Cóż… Szczerze mówiąc, trudno mi to nawet skomentować. Bo ja doskonale rozumiem, że każdy może różnego rodzaju błędy językowe popełniać. W zasadzie wszyscy bardziej lub mniej poważne błędy popełniamy. Nie jestem jednak w stanie pojąć, że ktoś, kto chce dokonać jakiegoś aktu patriotycznego – w tym wypadku uczczenia powstańców – robi to, w tak oczywisty dla większości odbiorców sposób kalecząc przy tym język polski. Zastanawiam się zawsze w podobnych sytuacjach, czy jest to jeszcze czczenie pamięci bohaterów, czy już policzek dla nich. Wydaje się bowiem, że dla patrioty troska o język jako dziedzictwo naszej kultury powinna być jedną z podstawowych wartości.

Dla porządku przypomnijmy, jak poprawnie możemy zapisać datę wybuchu powstania:
– 1 VIII 1944
– 1.08.1944
– 1 sierpnia 1944 r.

Chwała Bohaterom!

Paweł Pomianek


3 odpowiedzi do „Chcą uczcić powstańców. Kaleczą język polski”

  1. Paweł Pomianek

    Gorąco Państwu dziękuję za czujność i zainteresowanie. W sumie uwagę zwróciło mi w różnych miejscach w podobnym czasie cztery osoby. W pierwszej wersji było „datę rocznicy”. Chciałem jednak ujednolicić zapis dat z grafiką, zmieniłem informację, a daty zostały. Za taką konstruktywną, życzliwą krytykę i wskazanie oczywistych błędów jestem bardzo wdzięczny :-). Może właśnie m.in. tego brakuje tym, którzy puszczają w świat takie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona dla każdego, dla kogo sposób, w jaki się wyraża czy w jaki pisze, jest ważny, jak również dla tych, którzy mają jakiś językowy dylemat i nie wiedzą, gdzie mogą znaleźć jego rozwiązanie. Piszcie do nas, a my na pewno w tym pomożemy. Paweł PomianekAutorami tekstów na stronie są Paweł Pomianek, gospodarz serwisu i właściciel firmy Językowe Dylematy, od kilkunastu lat zajmujący się redakcją i korektą tekstów oraz poradnictwem językowym, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie

Archiwa

Sierpień 2013
N P W Ś C P S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Nasze nagrania