Chcą uczcić powstańców. Kaleczą język polski

Z okazji dzisiejszej rocznicy wybuchu powstania warszawskiego na Facebooku pojawia się wiele grafik związanych z tym wydarzeniem. Wczoraj natrafiłem między innymi na taką:

Cóż… Szczerze mówiąc, trudno mi to nawet skomentować. Bo ja doskonale rozumiem, że każdy może różnego rodzaju błędy językowe popełniać. W zasadzie wszyscy bardziej lub mniej poważne błędy popełniamy. Nie jestem jednak w stanie pojąć, że ktoś, kto chce dokonać jakiegoś aktu patriotycznego – w tym wypadku uczczenia powstańców – robi to, w tak oczywisty dla większości odbiorców sposób kalecząc przy tym język polski. Zastanawiam się zawsze w podobnych sytuacjach, czy jest to jeszcze czczenie pamięci bohaterów, czy już policzek dla nich. Wydaje się bowiem, że dla patrioty troska o język jako dziedzictwo naszej kultury powinna być jedną z podstawowych wartości.

Dla porządku przypomnijmy, jak poprawnie możemy zapisać datę wybuchu powstania:
– 1 VIII 1944
– 1.08.1944
– 1 sierpnia 1944 r.

Chwała Bohaterom!

Paweł Pomianek


3 odpowiedzi do „Chcą uczcić powstańców. Kaleczą język polski”

  1. Paweł Pomianek

    Gorąco Państwu dziękuję za czujność i zainteresowanie. W sumie uwagę zwróciło mi w różnych miejscach w podobnym czasie cztery osoby. W pierwszej wersji było „datę rocznicy”. Chciałem jednak ujednolicić zapis dat z grafiką, zmieniłem informację, a daty zostały. Za taką konstruktywną, życzliwą krytykę i wskazanie oczywistych błędów jestem bardzo wdzięczny :-). Może właśnie m.in. tego brakuje tym, którzy puszczają w świat takie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najnowsze komentarze

  1. Po przeczytaniu komentarzy, utwierdzam się w przekonaniu, że zwyczajnie lubię pleonazmy ^^' Np. takie zdanie: "Debata dotyczyła potencjalnych możliwości wzajemnej…

  2. "newanse" - serio? Nawet w angielskim nie ma takiego słowa jak "newans". Jest nuance. Po polsku niuans. Skoro już odpisuję,…

  3. Dopiero po chwili zastanowienia domyśliłem się, że nie chodzi o pokój będący przeciwieństwem wojny, tylko o pomieszczenie. Naturalny szyk to…

  4. W internecie został opublikowany film pod tytułem "Remont synka pokoju", czy to jest poprawnie?

Archiwa

sierpień 2013
N P W Ś C P S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Nasze nagrania