Przecinek przed itp. oraz itd. Czy stawiać?

Często w różnorodnych tekstach, zwłaszcza w internecie, można spotkać się ze stawianiem przecinka przez itd. oraz itp. Zazwyczaj jest to jednak błąd.

Przecinka przed itp. oraz itd. nie należy stawiać z dwóch powodów. Po pierwsze podpowiada to logika zdania i funkcja, jaką te skróty pełnią w zdaniu. Po drugie również po rozwinięciu skrótów do i tym podobne lub i tak dalej widać, że te zwroty nie wymagają stawiania przez nimi przecinka.

Czyli piszemy na przykład:
Lubił wszystkie odcienie niebieskiego: błękitny, ciemnoniebieski itd.
Nadchodzące przedstawienia, koncerty, wieczory poetyckie itp.

Przecinek postawimy tylko w jednym przypadku. Kiedy – a jest to dziś modne w tekstach nieoficjalnych – kończymy zdanie, używając obydwu skrótów obok siebie. Przecinek trzeba wówczas postawić pomiędzy nimi. Na przykład: Nadchodzące przedstawienia, koncerty, wieczory poetyckie itd., itp.

Dlaczego tak jest? I tutaj możemy wskazać na zasady ogólnojęzykowe. Obydwa skróty są w tym wypadku równorzędne, interpunkcja jest więc podobna jak przy wyliczeniach. Poza tym po rozwinięciu skrótów mamy do czynienia z tzw. polisyndetyzmem, czyli z powtórzeniem tego samego spójnika – i tak dalej, i tym podobne.

Paweł Pomianek


7 odpowiedzi do „Przecinek przed itp. oraz itd. Czy stawiać?”

  1. MarcinH

    Jest drugi przypadek, w którym przed itp. lub itd. stawiamy przecinek – kiedy przed takim skrótem mamy zdanie wtrącone!
    Pozdrawiam.

  2. November

    Co do przecinka przed „oraz” – tu chyba także warto dodać, że jeśli wyraz ten poprzedzony jest wtrąceniem, to przecinek jest równie niezbędny. Wspomina Pan, że „zazwyczaj jest to błąd”. Wszystko po prostu zależy od kontekstu użycia. Uogólnianie niestety prowadzi do błędów…

    • Paweł Pomianek

      Przy czym w artykule nie zajmuję się zupełnie wyrazem oraz, a wyłącznie skrótami itp. i (=oraz) itd.. Przytoczone stwierdzenie dotyczy wyłącznie owych skrótów. Sądzę jednak, że nie jest ono uogólniające. Używam bowiem określenia zazwyczaj (a nie zawsze), a potem wyjaśniam, kiedy przecinek jest jednak potrzebny.

      Gdyby artykuł dotyczył wyrazu oraz, musiałbym to zapisać:
      Przecinek przed itp., oraz, itd.

  3. Marcia

    Przychodzi mi do głowy sytuacja, kiedy może być poprawne użycie przecinka przed „itp” – jeśli bezpośrednio przed „itp” kończy się zdanie podrzędne, a „itp” odnosi się do treści zdania nadrzędnego, np. „Kupimy nowe firanki, zasłony, poduszki, bo stare się już wygniotły, itp.”
    Czy Pana zdaniem w takiej sytuacji ten przecinek jest zasadny?

    • Paweł Pomianek

      Tak, rzecz jasna w takiej sytuacji przecinek jest konieczny. To dotyczy jednak tylko pośrednio omawianej zasady. Wtrącenia bowiem zawsze wydzielamy przecinkami (lub za pomocą innych znaków interpunkcyjnych), niezależnie od wyrazu, który stoi po wtrąceniu.

      Niemniej, uznajmy to jako cenne uzupełnienie powyższej treści.

      Dziękuję i pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Witam serdecznie, mam pytanie: czy słowa wzruszająco naiwny (skoro się przecież chyba nie wzrusza, czyli jest złośliwy) psychologa do pacjenta…

Archiwa

październik 2011
N P W Ś C P S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasze nagrania