Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (87)

Jak zwykle na koniec miesiąca prezentujemy garść językowych ciekawostek.

Zdjęcie: YasDo, pixabay

1.
Czy wiesz, że…

imię Bruno można odmieniać na dwa sposoby? W tradycyjny – to odmiana tego imienia tak samo jak imienia Brunon, czyli: Brunona, Brunonowi, o Brunonie. Mówimy np. O Brunonie Schultzu. Jest to forma gramatycznie wzorcowa, ale przez niektórych uznawana za pretensjonalną. Dlatego coraz więcej źródeł dopuszcza również odmianę skróconą, bardziej charakterystyczną dla współczesnego języka: Bruna, Brunowi, o Brunie. Gdy imię to występuje razem z nazwiskiem, akceptuje się również jego nieodmienianie (np. Bruno Marsa, o Bruno Marsie).
Źródło: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Bruno;14182.html

2.
Czy wiesz, że…

po skrócie dr występującym w dopełniaczu stawiamy kropkę? Napiszemy więc wprawdzie prof. dr hab. Jan Kowalski, ale prof. dr. hab. Jana Kowalskiego. Czynimy tak dlatego, że jest to wówczas skrót od wyrazu doktora (a nie doktor), w którym r nie jest ostatnią literą.
Źródło: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Dyplom-uznania-dla-Prof-dr-hab-Jana-Kowalskiego;17546.html

3.
Czy wiesz, że…

w dopełniaczu wyraz statua może przybrać dwie formy: statui lub statuy?
Źródło: https://sjp.pwn.pl/so/statua;4514867.html

4.
Czy wiesz, że…

możemy powiedzieć zarówno kilkakrotnie, jak i kilkukrotnie? Obie formy są poprawne i wymienialne niezależnie od kontekstu.
Źródło: https://sjp.pwn.pl/slowniki/kilkakrotnie.html

Wybór i oprac. Paweł Pomianek


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Przed pierwszym? Przed czy wynika to z tego? Naprawdę Pani o to pyta, czy zapomniała Pani czegoś wkleić, a miało…

  2. Dzień dobry. Mam dylemat językowy. Czy w podanym poniżej przypadku będzie występował przecinek przed "czy"? Chodzi mi o pierwsze użyte…

  3. Dzień dobry. Dostępne słowniki wskazują formę krótkofalowiec: https://sjp.pwn.pl/doroszewski/krotkofalowiec;5443948.html https://sjp.pwn.pl/so/krotkofalowiec;4455133.html

  4. Dzień dobry Mam pytanie, a zarazem dylemat. Jestem twórca filmów na kanale YT. Jako twórca, często pełnię także rolę lektora.…

  5. Polszczyzna jest językiem, w którym wyrazy odmieniamy. Aby nie odmieniać danego wyrazu, musi istnieć reguła na podparcie tego zwyczaju lub…

  6. Czy nazwy takie jak Windows, Linux i FreeBSD się odmieniają przypadki? Czy poprawnie jest «Aplikacja dla Windows», «Aplikacja dla Linux»…

  7. Nie, w tym przypadku nie jest to konieczne. Wiele zależy od tego, czy używamy dla myśli jakiegoś specjalnego oznaczenia, czy…

  8. Czy myśli bohaterów też wprowadzamy koniecznie nowym akapitem jak wypowiedzi? Pozdrawiam

  9. Odpowiedź można z łatwością znaleźć w poradni językowej PWN: tutaj. „Akademia pana Kleksa”.

  10. "Akademia Pana Kleksa" czy "Akademia pana Kleksa" - który tytuł jest poprawny?

Archiwa

listopad 2021
N P W Ś C P S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Nasze nagrania