Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (73)

Przy tworzeniu ciekawostek ponownie skorzystałem z inspiracji książki właściciela eKorekta24.pl Łukasza Mackiewicza, pt. 497 błędów (1, 3, 4), oraz wydanej przez PWN publikacji Uchy, fochy, tarapaty Agaty Hąci (2) (oprac. ciekawostek: Paweł Pomianek).

Katarzyna Dziura / © Językowe Dylematy 2014

1.
Czy wiesz, że…
poprawnie powiemy dopisałem się już na listę, a nie do listy? Podobnie należy mówić w porównaniu z nim, a nie w porównaniu do niego.

2.
Czy wiesz, jak…
odmienić w liczbie mnogiej nazwisko państwa Salisbury [solzbery]? Analogicznie jak nazwisko Kowalskich z wyjątkiem mianownika, w którym użyjemy formy analogicznej do Nowaków: Salisbury’owie [z akcentem na przedostatnią sylabę]. Dalej już normalnie: D (=B, Ms): Salisburych [z akcentem na pierwszą sylabę], C: Salisburym, N: z Salisburymi [z akcentem na przedostatnią sylabę].

3.
Czy wiesz, że…
choć w przypadku, gdy wszystkie składniki podmiotu szeregowego są rodzaju męskożywotnego, orzeczenie ma formę niemęskoosobową (np. pies i kot szły), to w przypadku połączenia rzeczownika niemęskoosobowego z męskożywotnym użyjemy formy… męskoosobowej orzeczenia (np. dziewczynka i pies szli)?

4.
Czy wiesz, że…
przy decyzji o wyborze osoby przy podmiocie szeregowym pierwsza osoba ma przewagę nad drugą, a druga nad trzecią? Chodzi o to, że jeśli przynajmniej jeden podmiot ma formę pierwszej osoby, to orzeczenie będzie mieć formę pierwszoosobową itd. (np. I ja, i Patryk powinniśmy zająć pierwsze miejsce).


4 odpowiedzi do „Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (73)”

 1. uważny

  Proszę o źródło (inne niż publikacja Pańskiego kolegi) informacji 1. (do listy vs na listę). NKJP odnotowuje po jednym przykładzie na każdą wersję, a w google reprezentacja wersji „do listy” przeważa pięciokrotnie. Oczywiste jest „wpisanie się na listę”, ale „dopisanie”? W innych użyciach z „dopisaniem” dominuje przyimek „do” (do wykazu, do rachunku, do spisu, do koncepcji, do krucjaty, do kanonu…).
  Oczywiście istnieje „dopisywanie się na liście”, ale w znaczeniu innym, „umieszczenia dopisku na [czyimś] liście”.

  • Paweł Pomianek

   Autor korzysta tutaj z pewnością z Wielkiego słownika poprawnej polszczyzny. Ja dysponuję tylko wcześniejszym Nowym słownikiem poprawnej polszczyzny. I tam pod hasłem lista znajdujemy:

   Wpisać się na listę. Wpisać kogoś na listę. Dopisać się na liście (nie: do listy).

   Łukasz Mackiewicz faktycznie podaje formę na listę (nie na liście). Celowo sprawdziłem, czy ja sam czegoś nie przekręciłem.

    • Paweł Pomianek

     Opinie językowe różnych słowników i opracowań bywają zróżnicowane. Uczciwie podaję źródło. Ciekawostki nie są natomiast miejscem szczegółowych analiz, kto, gdzie i co podaje i w jaki sposób opinie się różnią. Są krótkim zreferowaniem jakiejś reguły lub poglądu zawartego w danym dziele. Co oczywiście jak najbardziej uprawnia do polemik czy krytyk w komentarzach – tak jak tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najnowsze komentarze

 1. Szanowna Pani, przejrzałem reguły tworzenia skrótów. Warto pamiętać, że poza grupą skrótów utrwalonych w polszczyźnie i powszechnie używanych (jak ww.,…

 2. Szanowny Panie Jak poprawnie zapisać w skrócie Europa Środkowo-Wschodnia? Europa Śrd.-Wsch. czy Europa Środk.-Wsch. Oczekuję na odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.…

 3. Dziękuję za tę informację! Długo szukałem potwierdzenia, większość internetowych poradników o poprawnym zapisie takiej skróconej formy daty (np. 24.03) milczy.

 4. Brakuje kontekstu uprzedzającego, tzn. do czego odnosi się ten zapis. Natomiast sam ten fragment, który Pan przedstawił, wskazuje – patrząc…

 5. Dzień dobry, mam pytanie odnośnie zapisu w pewnej ustawie, mianowicie: "5b) obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu lub…

 6. Tak więc pan Paweł zmienił zdanie w sprawie tożsamości podmiotu. Nagle stała się ona nieważna . Nie nagle. Po prostu…

 7. Tak więc pan Paweł zmienił zdanie w sprawie tożsamości podmiotu. Nagle stała się ona nieważna ;) . Zdania przez Pana…

Archiwa

maj 2020
N P W Ś C P S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Nasze nagrania