Warto korzystać z hashtagów. Sugestie dla redaktorów

Hasztag – słowo lub wyrażenie bez spacji poprzedzone
symbolem # (ang. hash), będące formą znacznika.

Dzisiejszy wpis z cyklu „Sugestie dla redaktorów” traktuję jako wstępny względem kolejnego, ważniejszego. Ponadto wyrazu hashtag używam niedosłownie, ponieważ to, co chcę zaproponować, choć nosi cechy hashtagu, rzecz jasna klasycznym tego typu znacznikiem nie jest, nie ma bowiem formy interaktywnej.

Wyraz hashtag jest dziś znany i popularny, ale że jest to termin stosunkowo nowy, pozwalam sobie rozpocząć od definicji (za pl.wikipedia.org):

Hasztag (z ang. hashtag) – słowo lub wyrażenie bez spacji poprzedzone symbolem # (ang. hash), będące formą znacznika (ang. tag). Krótkie wiadomości na mikroblogach i serwisach społecznościowych takich jak Facebook, Twitter czy Instagram mogą być oznaczone przez dodanie kratki przed ważnymi słowami (bez spacji) albo wystąpić w zdaniu (np. „Nowy artysta ogłoszony na #SXSW 2012 Music Festival!”).

Hasztagi umożliwiają grupowanie wiadomości, ponieważ można wyszukać komunikaty, w których zawarto dany hasztag. Wyszukiwanie obejmuje tylko jeden serwis internetowy, dlatego hasztag nie może być powiązany z wiadomościami z innego serwisu.

No dobrze, ale jak hashtagi mają się do pracy redaktora w pliku wordowskim?

Ctrl+F

Paweł Pomianek (2009)
/ Zdjęcie: Dariusz Danek

Ano, bardzo prosto. Wiadomo, że jednym z najbardziej przyjaznych redaktorowi książki skrótem klawiaturowym jest Ctrl+F, pozwalający wyszukiwać wszystkie wystąpienia danego wyrazu na terytorium całego pliku. Jest to na przykład szczególnie potrzebne, gdy w pliku początkowym jakiś bohater ma dwoje różnych imion i nie jesteśmy pewni, które ma być tym prawidłowym, wybranym przez autora. Gdy ten ostatni się zdecyduje, funkcja ta pozwala nam z łatwością wyszukać każde wystąpienie omyłkowej formy imienia.

Na koniec swojej pracy my, redaktorzy, wyszukujemy też np. „trzykropki” (…) zamiast wielokropka (…), których ewentualnie w ferworze innych poprawek wcześniej nie zamieniliśmy. Usunięcie w plikach przed składem tekstu takich trzech kropek obok siebie jest zazwyczaj w wydawnictwach wymagane. W przypadku większości profesjonalnych czcionek prawidłowe wielokropki wyglądają bowiem inaczej i „trzykropki” niszczą estetykę książki. Ich pozostawienie jest zawsze naszym błędem w sztuce.

Komentarze na marginesach

Wiemy też, że zadaniem adiustatora jest pozostawianie w pliku komentarzy dla autora, które pomagają w uporządkowaniu książki. No i tutaj właśnie dochodzimy do kwestii hashtagów.

Choć nie możemy w nie klikać, bardzo przydaje się w pliku stworzenie takich wątków z hashtagiem, które pozwalają redaktorowi i autorowi czuwać nad całością danego wątku lub w ogóle danej kwestii (zależności czasowe, imiona bohaterów, miejsce akcji etc.).

Kratka ma jedną zaletę: w tekście głównym książek się jej
nie stosuje. Tym samym zyskujemy unikalność, a więc
taki hashtag może być krótki. / Małgorzata Kubicz
dla Językowych Dylematów (2015), fot. Marcin Bukała

Czy nie łatwiej byłoby jednak stosować oznaczenia bez kratki, skoro i tak nie możemy w nie klikać? Kratka ma jedną zaletę: w tekście głównym książek się jej nie stosuje. Tym samym zyskujemy unikalność, a więc taki hashtag może być krótki. Jeśli napiszemy „#imiona”, to możemy być pewni, że po wpisaniu Ctrl+F otrzymamy tylko użycia w komentarzach dotyczących naszej kwestii, a jeśli napiszemy „imiona”, może się okazać, że tego wyrazu użyto także kilkanaście razy w tekście lub w komentarzach związanych z innym wątkiem.

Oczywiście kratkę możemy tutaj zastąpić każdym innym znakiem nieużywanym w plikach, np. $, &, *. W pewnym wydawnictwie, z którym współpracowałem, stosowało się oznaczenie @@@, które otwierało i zamykało wiadomość w pliku dla osoby składającej tekst. Składacz wiedział, że tekst tak otoczony jest informacją dla niego, który przed przeniesieniem tekstu do InDesigna lub innego podobnego programu ma za zadanie skasować.

Dodam, że dla mnie używanie hashtagów w plikach jest pomysłem stosunkowo nowym, ale już teraz mogę zdecydowanie stwierdzić, iż znacząco ułatwiły mi one pracę i podniosły jej jakość.

– Paweł Pomianek


9 odpowiedzi do „Warto korzystać z hashtagów. Sugestie dla redaktorów”

 1. Agnieszka K.

  „Jest to na przykład szczególnie potrzebne, gdy w pliku początkowym jakiś bohater ma dwoje różnych imion”

  Dwoje różnych imion? Mnie się wydaje, że „dwa różne imiona”.

   • Tomasz Marek

    ’Zapamiętajmy ponadto, że zawsze nosi się dwa imiona (a nie: dwoje imion), ale jest się dwojga (a nie: dwóch) imion; że ma się na imię Ewa, Jan itp. albo nosi się imię Ewa, Jan (a nie: nosi się imię Ewy, Jana)…” – dr Maciej Malinowski.
    Nie wiem, na czym dr. Malinowski się oparł, bo o jeśli ktoś ma imiona np.: Jan Maria, to przez analogię do każdego zestawu różnopłciowego lub różnorodzajowego osobowego powiedziałbym, że ten człowiek nosi dwoje imion. Poza tym z historii znamy „Królestwo Obojga (nie Dwóch, nie Obu) Sycylii”, więc widocznie w XIX w, kiedy to królestwo powstało, „obojga”, „dwojga” stosowano do wszystkich par niemęskoosobowych.
    Generalnie jednak zgadzam się z drem Malinowskim – dziś „dwoje imion” trąci myszką.

  • Paweł Pomianek

   Wydaje mi się, że nie. W NSPP (wiem, Pan nie ceni zbytnio, ale…) znalazłem coś takiego:

   wypatrywać ndk VIIIa, wypatruję (nie: wypatrywuję, nie: wypatrywam) 1. uważnie patrząc, szukać czegoś wzrokiem, zauważać coś; wyglądać, wyczekiwać ktoś wypatruje kogoś, czegoś (nie: kogoś, coś): Wanda od rana wypatrywała gości. W sztormową pogodę żony rybaków wypatrywały kutrów (nie: kutry) na morzu. W Wigilię dzieci wypatrywały pierwszej gwiazdki na niebie. 2. odnajdywać, wyszukiwać wzrokiem, upatrywać ktoś wypatruje kogoś, czegoś (nie: kogoś, coś) (gdzieś): Wypatrywałem Karoliny w tłumie spacerowiczów.

   W podanym przeze mnie kontekście lepiej brzmi mi trzykropków, ale jeśli rzeczywiście okazałoby się to błędem par excellence, oczywiście zmienię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

 1. Dzień dobry, czy w tekstach beletrystycznych zapisujemy nazwy własne w cudzysłowie? Np.: Zatrzymaliśmy się w hotelu "Pod Różą" czy w…

 2. Cóż, przyznam, że jest to dla mnie niespodzianką, bo zupełnie zapomniałem, że kiedyś te formy funkcjonowały (od dawna się na…

 3. Wydaje mi się, że "brzeska" ( "Brzeska") bardziej pasuje do miasta Brzesko. W przypadku Brzezia moim zdaniem powinno być "brzezka"…

 4. Panie Pawle, dlaczego „oczywiście” w taki sposób nie działają? Przecież końcówka osobowa też tradycyjnie jest ruchoma, choć dzisiaj może mniej…

 5. Jeśli naprawdę jest tak, jak Pan pisze, to mogę tylko stwierdzić, że jest to smutne. Forma podana przez Pana jest…

 6. Coraz częściej podczas czytania książek ( głównie beletrystyka) spotykam się ze zjawiskiem, w którym podczas opisywania ciągu czynności (wymieniania) w…

 7. Ciekawa uwaga. Swoją drogą, jeśli chodzi o wymowę, nigdy nie powiedziałbym Mnie też się to nie podoba, bo u nas…

 8. Jak już wielokrotnie pisałem, niestety nie mam kompetencji historycznojęzykowych, które pozwalałyby mi omawiać kwestię pochodzenia słów. Co do zagięcia kolegi,…

 9. "Mnie też się to nie podoba" czy "Mi też się to nie podoba"? Niby zaimek jest inicjalny, więc powinno się…

Archiwa

listopad 2017
N P W Ś C P S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Nasze nagrania