Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (31)

Tym razem mix: część ciekawostek pojawiło się w tym miesiącu na naszej faceboowej tablicy, pozostałe inspirowane są komentarzami publikowanymi na stronie.

Gdy władcy każą, żołnierze karzą.
1.
Czy wiesz, że…

piszemy ożeż ty!, nie orzesz ty! ani o rzesz ty!?

2.
Czy wiesz, że…

wolno powiedzieć mieszkam w alei, przy alei oraz na alei? Słowniki jednak każdą z form oceniają inaczej, za wzorcową uchodzi w alei. Na alei jest zazwyczaj oceniana jako potoczna, a przy alei jako urzędowa.

3.
Czy wiesz, że…

choć nie z rzeczownikami piszemy łącznie (nieradykał, niebuddysta, nieksiążka), w zdaniach typu To nie książka (w domyśle to nie jest książka) nie piszemy rozdzielnie?

4.
Czy wiesz, że…

każą i karzą – choć brzmią identycznie – to formy związane z zupełnie innymi wyrazami? Każą to forma trzeciej osoby liczby mnogiej czasownika kazać, a karzą to forma trzeciej osoby liczby mnogiej czasownika karać. Gdy władcy każą, żołnierze karzą.

Zdjęcie: Deborah Benbrook, Photoxpress


2 odpowiedzi do „Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (31)”

  1. xpil

    1. Po trójce powinna być czwórka, a nie druga trójka.
    2. Co do „ożeż”, samo „żeż” też jest poprawne (a więc można napisać: „o żeż ty!”). Świetna pułapka w Scrabble!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Jest to terminologia specjalistyczna i z tego, co widzę, poprawnościowcy w ramach polszczyzny ogólnej dotąd chyba się tym określeniem nie…

  2. Dzień dobry, Jaka jest poprawna nazwa dla specjalisty zajmującego się dobieraniem dawki pokarmowej dla zwierząt. Specjalista żywienia czy specjalista żywieniowy.…

Archiwa

marzec 2016
N P W Ś C P S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasze nagrania