Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (30)

Zamykające kolejny miesiąc ciekawostki językowe tym razem inspirowane są Państwa komentarzami i pytaniami, jakie publikowali i zadawali Państwo na naszej stronie.

Zasady polszczyzny są otwarte i wyrazy dźwiękonaśladowcze pozwalają zapisywać tak, jak chcemy. Np. śmiech: „ha ha” lub „cha cha”; „hi hi” lub „chi chi” / Na zdjęciu: Magdalena Miernik.

1.
Czy wiesz, że…

w niektórych szkołach rzekomo wyjaśnia się uczniom, że ha ha i hi hi pochodzi od wyrazu chichot i można je zapisywać tylko jako cha cha i chi chi? (Myśmy nie wiedzieli). Na szczęście zasady polszczyzny są bardziej otwarte i wyrazy dźwiękonaśladowcze pozwalają zapisywać tak, jak chcemy. (Zobacz więcej).

2.
Czy wiesz, że…

nazwy stanowisk, funkcji, tytułów piszemy zasadniczo małymi literami (np. minister spraw wewnętrznych)? Kiedy jednak odnosimy je do konkretnej osoby i używamy tytułu w pełnym brzmieniu, wolno nam użyć dużej litery, ale zasada ta dotyczy głównie stanowisk wysokich. (Zobacz więcej).

3.
Czy wiesz, że…

przyimek ze stoi przed wyrazami zaczynającymi się grupą spółgłosek, z których pierwszą jest z, s, ż, sz, ź, ś: ze strachu, ze żniw, ze świniami, ze zdrowego? (Zobacz więcej).

4.
Czy wiesz, że…

jeśli w zwartym tekście na końcu jakiegoś zdania umieszczamy adres mailowy, należy po nim postawić kropkę? Jeśli jednak z powodu postawienia tej kropki mogłoby dojść do zamieszania, że należy ona do adresu mailowego, lub miałoby np. nie działać hiperłącze, wydaje się, że można wówczas tę kropkę pominąć. Wszak interpunkcja istnieje po to, by ułatwiać, a nie utrudniać życie.

Bonus
Nie ma to jak Facebook 🙂
Facebook - najlepszy demotywator


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Tak, ma Pan rację! Faktycznie poprawna jest podana przez Pana forma. Bardzo sprytnie wybrnął też Pan z błędnej formy –…

  2. Dzień dobry! Jest taka pamiątkowa tablica na kamieniu o treści "Pamięci Wszystkim Ludziom Stowarzyszenia" - czy to jest poprawny gramatyczny…

  3. Dziękuję za szybką odpowiedź. Tak, też właśnie myślałem o tym fragmencie w partyzanckiej pieśni: "w mgle utonie próżno wzrok".

  4. Generalnie poprawną i skodyfikowaną formą (na zasadzie wyjątku od reguły) jest we mgle. Można o tym przeczytać np. tutaj w…

  5. Stosujemy zwrot "we mgle". Czy poprawna jest oboczność "w mgle"? Może dopuszczalna jest przy zmianie szyku wyrazów w zdaniu, np.:…

  6. Tak. Przyjrzałem się tematowi i myślę, że trudno byłoby znaleźć inne możliwe rozwiązanie. Końcówka tego typu nazwiska w miejscowniku ulega…

  7. Dzień dobry! Czy nazwisko Hogshire odmieni się w miejscowniku jako: Hogshirze? Dzięki piękne za pomoc!

  8. Przepraszam za tak długi czas oczekiwania na odpowiedź. Musiałem to sprawdzić we wszystkich dostępnych źródłach (co jest – wiem –…

  9. Jest to terminologia specjalistyczna i z tego, co widzę, poprawnościowcy w ramach polszczyzny ogólnej dotąd chyba się tym określeniem nie…

  10. Dzień dobry, Jaka jest poprawna nazwa dla specjalisty zajmującego się dobieraniem dawki pokarmowej dla zwierząt. Specjalista żywienia czy specjalista żywieniowy.…

Archiwa

luty 2016
N P W Ś C P S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829  

Nasze nagrania