Zamykające kolejny miesiąc ciekawostki językowe tym razem inspirowane są Państwa komentarzami i pytaniami, jakie publikowali i zadawali Państwo na naszej stronie.
1.
Czy wiesz, że…
w niektórych szkołach rzekomo wyjaśnia się uczniom, że ha ha i hi hi pochodzi od wyrazu chichot i można je zapisywać tylko jako cha cha i chi chi? (Myśmy nie wiedzieli). Na szczęście zasady polszczyzny są bardziej otwarte i wyrazy dźwiękonaśladowcze pozwalają zapisywać tak, jak chcemy. (Zobacz więcej).
2.
Czy wiesz, że…
nazwy stanowisk, funkcji, tytułów piszemy zasadniczo małymi literami (np. minister spraw wewnętrznych)? Kiedy jednak odnosimy je do konkretnej osoby i używamy tytułu w pełnym brzmieniu, wolno nam użyć dużej litery, ale zasada ta dotyczy głównie stanowisk wysokich. (Zobacz więcej).
3.
Czy wiesz, że…
przyimek ze stoi przed wyrazami zaczynającymi się grupą spółgłosek, z których pierwszą jest z, s, ż, sz, ź, ś: ze strachu, ze żniw, ze świniami, ze zdrowego? (Zobacz więcej).
4.
Czy wiesz, że…
jeśli w zwartym tekście na końcu jakiegoś zdania umieszczamy adres mailowy, należy po nim postawić kropkę? Jeśli jednak z powodu postawienia tej kropki mogłoby dojść do zamieszania, że należy ona do adresu mailowego, lub miałoby np. nie działać hiperłącze, wydaje się, że można wówczas tę kropkę pominąć. Wszak interpunkcja istnieje po to, by ułatwiać, a nie utrudniać życie.