Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (28)

W grudniu ciekawostki językowe prezentujemy już w przedświąteczną niedzielę, życząc wszystkim Czytelnikom radosnych, pełnych pokoju i rodzinnego ciepła świąt Narodzenia Pańskiego.

1.
Czy wiesz, że…

zresztą i z resztą mają różne znaczenia? Przybyła pani młoda. Pan młody zresztą też. Ale: Przybyli pani młoda i pan młody z resztą towarzystwa.

2.
Czy wiesz, że…

złotogłów ma dwa znaczenia (tkanina i kwiat) i kilka wariantów odmiany? Przykładowo w mianowniku l.mn. możemy powiedzieć te złotogłowia, te złotogłowie lub te złotogłowy.

3.
Czy wiesz, że…

„kiedy przeciwstawia się Ziemian Marsjanom, uzasadnione jest użycie wielkiej litery, ale gdy zestawiamy ziemian z niebianami (pogańskimi bóstwami, zwłaszcza greckimi lub rzymskimi) mała litera jest lepszym rozwiązaniem”? (Za: M. Bańko, Mały słownik wyrazów kłopotliwych).

4.
Czy wiesz, że…

z cicha pęk możemy powiedzieć:
– o kimś, kto jest małomówny, ale nagle zaskakuje słuchaczy swą wypowiedzią;
– o wypowiedzi lub sposobie, w jaki coś zostało powiedziane?
Z cicha pęk może być przymiotnikiem lub przysłówkiem.
Jak dopowiedziała jedna z Czytelniczek, funkcjonuje również forma ścichapęk. Omówienie przygotowane przez nas sporządzono na bazie materiału zamieszczonego w Małym słowniku wyrazów kłopotliwych.

5.
Czy wiesz, że…

zwierzę w liczbie mnogiej łączy się z liczebnikami zbiorowymi, np. troje, pięcioro zwierząt? Potocznie dopuszczalne połączenie z liczebnikami głównymi, np. trzy zwierzęta; pięć zwierząt.

Bonus do udostępniania


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Jest to terminologia specjalistyczna i z tego, co widzę, poprawnościowcy w ramach polszczyzny ogólnej dotąd chyba się tym określeniem nie…

  2. Dzień dobry, Jaka jest poprawna nazwa dla specjalisty zajmującego się dobieraniem dawki pokarmowej dla zwierząt. Specjalista żywienia czy specjalista żywieniowy.…

Archiwa

grudzień 2015
N P W Ś C P S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasze nagrania