W otworze nr 1, 2 i 3 jest woda. Czy to poprawne?

Dziś przytaczam pytanie, które zadał nam niedawno Pan Łukasz, oraz sformułowaną przeze mnie odpowiedź. (Forma maila oryginalna – bez poprawionych błędów).

Dzień dobry.

Jaka forma poniższego zdania będzie bardziej poprawna i dla czego?
W* otworach nr 1, 2 i 3* jest woda.
W* otworze nr 1, 2 i 3* jest woda.

Moim zdaniem obie formy są poprane bo w pierwszym zadaniu jest to jest w kilku otworach jest woda. Drugie zdanie to ja rozumiem tak ze w otworze nr 1, w otworze nr 2 i w otworze nr 3 jest woda więc też wygląda na poprawne

Z poważaniem Łukasz

Szanowny Panie,

obydwie formy są poprawne – bardzo dobrze rozebrał Pan to logicznie. Przy czym, już czytając Pańskie tłumaczenie, można dojść do wniosku, że jednak pierwsza forma jest bardziej naturalna. Jeśli chodzi o drugie zdanie jest ono poprawne, ponieważ „w otworze nr” można przyporządkować do każdej z cyfr – spełnione są więc wymagania gramatyczne każdego z wyrazów.

Gdyby na przykład zapisać:
W otworze numer jeden, dwa, piątym jest woda
w zdaniu byłby błąd, ponieważ można wprawdzie powiedzieć:
W otworze numer jeden/dwa…
lub
W otworze piątym,
ale wymagania gramatyczno-stylistyczne wszystkich wyrazów nie byłyby spełnione, gdyż nie można użyć formy w otworze numer piątym.

Łączę wyrazy szacunku
Paweł Pomianek

Na zdjęciu Katarzyna Dziura. Sesja dla Językowych Dylematów z sierpnia 2014 r.
© by Językowe Dylematy


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najnowsze komentarze

  1. Dzień dobry, w książce są opisane dialogi, a także cytowana jest rozmowa mailowa. Jak ją zapisać? Czy obowiązują tu te…

  2. Czy zdanie: "W ubiegły poniedziałek w odbyła się konferencja, na której mieliśmy okazję uczestniczyć." jest poprawne gramatycznie?

  3. Bardzo mi się ta odpowiedź podoba. Koresponduje z interpretacją pytania "Kawa czy herbata?", wg której można odpowiedzieć trojako: "Poproszę kawę",…

  4. Dzień dobry, bardzo proszę o informację jaka forma przy oficjalnych uroczystościach jest poprawna: - Proszę o zabranie głosu Pana Jana…

  5. Szanowna Pani, krótko odpowiadam na kolejne pytania. Ad 1 Przecinka nie należy wstawiać. Można wprowadzać to konstrukcja łączna. W tym…

  6. Oszczytko uzywane jest w Wielkopolsce. Jestem z Poznania ur.1980 i w zyciu nie slyszalem o ostrzynce. Moj dziadek wielkopolanin z…

Archiwa

październik 2014
N P W Ś C P S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Nasze nagrania