„Wymagana pomoc osób trzecich” czy… „drugich”

Otrzymaliśmy ostatnio następujące pytanie:

Chciałabym się dowiedzieć dlaczego czytając różne materiały jedni autorzy używają zwrotu, np „wymagana pomoc osób trzecich”, a inni „wymagana pomoc osób drugich”. Która z tych form jest poprawna i dlaczego?

Na początek pewna istotna uwaga dotycząca powyższego zdania. Pomijając kwestie interpunkcyjne, zaznaczę tylko, że początek zdania powinien brzmieć inaczej. A przynajmniej tak sądzę. W powyższej formie pytanie dotyczy tego, dlaczego autorzy, którzy czytają dane materiały (w domyśle: publicznie), używają takich czy innych sformułowań. Pani chodzi jednak pewnie o to, dlaczego sama, czytając różne materiały, spotyka się z używaniem przez autorów form, które zostały podane.

Przechodząc do meritum, przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że te dwa zwroty mają różne znaczenia. Gdy mówimy o pomocy „osób trzecich” mamy na myśli pomoc, której potrzebuje para osób, np. stadło. Z kolei gdy pomocy potrzebuje jedna osoba, powiemy „wymagana pomoc drugiej osoby” lub „innych osób”. Przyznam natomiast że zwrot „wymagana pomoc osób drugich” jest, biorąc na logikę, bezzasadny. Osoba druga jest przecież jedna, no chyba że mamy na myśli to, że te „drugie osoby” udzielają pomocy w jakiejś kolejności i porządku. Mam jednak wrażenie, że zwrot ten został zbudowany na wzór „osób trzecich”, bez zwracania uwagi na jego logikę.

Generalnie radziłbym się trzymać w tym wypadku konstrukcji, które odpowiadają logice i oddają fakty, jak na przykład:

 • wymagana pomoc innych osób,
 • wymagana pomoc drugiej osoby,
 • wymagana pomoc osób spoza grupy,
 • wymagana pomoc osób z zewnątrz.

Paweł Pomianek


One Reply to “„Wymagana pomoc osób trzecich” czy… „drugich””

 1. Tomasz Marek

  Przez „osoby trzecie” rozumie się osoby niezaangażowane bezpośrednio, obce. Sprawa między osobami dotyczy mnie (osoba pierwsza: ja, my) i „ciebie” (ty, wy). Jeśli sprawa dotyczy tylko mnie, nie ma konfliktu. Można zaangażować drugą osobę (np. do pracy, jeśli jedna nie daje rady, a nawet trzecią i dwunastą, jeśli pracy jest dużo), ale prawniczy termin „osoba trzecia” nie dotyczy liczebników, a zależności opisywanych gramatyką zaimków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najnowsze komentarze

 1. Czy nazwy takie jak Windows, Linux i FreeBSD się odmieniają przypadki? Czy poprawnie jest «Aplikacja dla Windows», «Aplikacja dla Linux»…

 2. Nie, w tym przypadku nie jest to konieczne. Wiele zależy od tego, czy używamy dla myśli jakiegoś specjalnego oznaczenia, czy…

 3. Czy myśli bohaterów też wprowadzamy koniecznie nowym akapitem jak wypowiedzi? Pozdrawiam

 4. Odpowiedź można z łatwością znaleźć w poradni językowej PWN: tutaj. „Akademia pana Kleksa”.

 5. "Akademia Pana Kleksa" czy "Akademia pana Kleksa" - który tytuł jest poprawny?

 6. Nie ma Pani racji. W tym przypadku bez spacji. W przypadku relacji spacji nie wstawiamy. Proszę zerknąć choćby do poradni…

 7. Tak, powinno się postawić spacje przed półpauzą i po niej.

Archiwa

maj 2014
N P W Ś C P S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Nasze nagrania