Czy możemy dodawać smaku kawy do czekolady?

Pan Paweł napisał do nas ostatnio następujący e-mail:

Proszę o wskazówkę, która forma jest prawdziwa:
1. Dodajemy smak kawy do czekolady
2. Dodajemy smaku kawy do czekolady
Chodzi o słowo: „smak” czy „smaku”.

Na początek zwróciłbym uwagę na ciekawe użycie wyrazu „prawdziwa”. Mówiąc półżartem, oczywiście prawdziwa jest ta forma, której realnie użyto. Zdaje się, że pytanie dotyczy jednak nie tego, która forma jest „prawdziwa”, tylko tego, która jest prawidłowa.

Moim zdaniem nie jest takie oczywiste, czy w ogóle któraś z nich jest warta użycia. Ogólnie zdanie pobrzmiewa artyzmem, bo normalnie dodaje się czegoś dla smaku, ale trudno mówić o dodawaniu do czegoś smaku czegoś innego. Jeśli to nie tekst do materiału reklamowego, to lepiej byłoby ująć to opisowo, np. „Chodzi o to, by czekolada miała smak kawy” czy „by w czekoladzie dało się wyczuć smak kawy” albo też „czekolada o smaku kawy” („czekolada kawowa”). Oczywiście każde z tych określeń ma nieco inne zabarwienie i znaczenie, ale to tylko pokazuje, że z podanym zdaniem wiąże się problem jego niejednoznaczności.

Gdyby jednak uprzeć się na użycie jednej z podanych w mailu form, trzeba by przede wszystkim rozstrzygnąć, jakim przypadkiem rządzi czasownik dodawać. Oto definicja z Nowego słownika poprawnej polszczyzny:

dodawać ndk IX, dodaję (nie: dodawam), dodawaj 1. «dołączać coś dodatkowo, dokładać» ktoś dodaje kogoś, coś do czegoś 'osobę lub całość czegoś’: Do drużyny podstawowej dodawano zawodniczki rezerwowe. Do ciasta dodajemy jaja. Ktoś dodaje czegoś do czegoś 'część’: Do sałatki dodawała cukru.

Należy więc postawić sobie tutaj pytanie, czy smak kawy to całość czegoś czy część. Oczywiście smak kawy musimy tutaj potraktować jak cukier (czyli jako część), a nie jak zawodniczkę lub jaja. Dlatego użyjemy formy z dopełniaczem i – jeśli musimy – dodamy do czekolady smaku kawy.

Paweł Pomianek


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Nazwy sakramentów poza Eucharystią piszemy małą literą. Na zaproszeniu wolno nam pewnie napisać ze względów uczuciowych wielką literą, ale i…

  2. Witam, napisalam w zaproszeniu: zapraszam na bierzmownie mała litera slowo bierzmowanie, czy to straszne "fo pa"? Pozdrawiam :)

  3. Przed pierwszym? Przed czy wynika to z tego? Naprawdę Pani o to pyta, czy zapomniała Pani czegoś wkleić, a miało…

  4. Dzień dobry. Mam dylemat językowy. Czy w podanym poniżej przypadku będzie występował przecinek przed "czy"? Chodzi mi o pierwsze użyte…

  5. Dzień dobry. Dostępne słowniki wskazują formę krótkofalowiec: https://sjp.pwn.pl/doroszewski/krotkofalowiec;5443948.html https://sjp.pwn.pl/so/krotkofalowiec;4455133.html

  6. Dzień dobry Mam pytanie, a zarazem dylemat. Jestem twórca filmów na kanale YT. Jako twórca, często pełnię także rolę lektora.…

  7. Polszczyzna jest językiem, w którym wyrazy odmieniamy. Aby nie odmieniać danego wyrazu, musi istnieć reguła na podparcie tego zwyczaju lub…

  8. Czy nazwy takie jak Windows, Linux i FreeBSD się odmieniają przypadki? Czy poprawnie jest «Aplikacja dla Windows», «Aplikacja dla Linux»…

Archiwa

marzec 2014
N P W Ś C P S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasze nagrania