Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (6)

Dzisiejsze ciekawostki nawiązują do wybranych pytań zadanych przez naszych Czytelników w ostatnim miesiącu.

1.
Czy wiesz, że…

…apostrof przy odmianie nazwisk angielskich i francuskich stawiamy tylko wtedy, gdy w zapisie mianownika nazwisko kończy się literą, której nie wypowiadamy (np. Locke, Locke’a)? W sytuacji gdy w mianowniku wypowiadamy wszystkie zapisane litery, nazwisko odmienia się normalnie, bez apostrofu (np. Matthews, Matthewsa).

2.
Czy wiesz, że…

…w dialogach, gdy wypowiadane przez bohatera zdanie kończy się wykrzyknikiem, odnoszącą się do tej wypowiedzi narrację rozpoczynamy małą literą, np.
– Tatusiu, zimno mi. Tata, wstawaj! – budził ojca malec.

3.
Czy wiesz, że…

…popularne dziś choćby w reklamach używanie przyimka dla zamiast do jest uznawane za niepoprawne? Powinniśmy powiedzieć krem do skóry suchej, nie dla skóry suchej; punkt sprzedaży paliwa do pojazdów samochodowych, nie dla pojazdów samochodowych.


4 odpowiedzi do „Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (6)”

  1. Marcin

    Pkt 2. Czy aby na pewno jest to zasada? Wydawało mi się, że w przypadku, gdy didaskalia odnoszą się do sytuacji mającej miejsce „w tle”, zaczynamy je wielką literą np.
    — Uciekaj! — Zmarszczył brwi i sięgnął po nóż znajdujący się na stole.

    • Paweł Pomianek

      Pan ma na myśli trochę inną sytuację. W podanym przykładzie rzeczywiście można napisać wielką literą (a nawet tę opcję poradziłaby zdecydowana większość renomowanych językoznawców). Ale w Pańskim przykładzie czasownik – że tak powiem – nie opisuje wypowiedzi, ale odnosi się do tego, co dzieje się w tle (na co sam Pan zwrócił uwagę). „Tatusiu, zimno mi. Tata, wstawaj!” to słowa, którymi „budził ojca malec”. Ale „Uciekaj” to nie zmarszczenie brwi. Więc to jednak dwie różne sytuacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona dla każdego, dla kogo sposób, w jaki się wyraża czy w jaki pisze, jest ważny, jak również dla tych, którzy mają jakiś językowy dylemat i nie wiedzą, gdzie mogą znaleźć jego rozwiązanie. Piszcie do nas, a my na pewno w tym pomożemy. Paweł PomianekAutorami tekstów na stronie są Paweł Pomianek, gospodarz serwisu i właściciel firmy Językowe Dylematy, od kilkunastu lat zajmujący się redakcją i korektą tekstów oraz poradnictwem językowym, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie

Archiwa

Luty 2014
N P W Ś C P S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  

Nasze nagrania