Mikołaje (zabawki) – kręcili czy kręciły głowami? Rodzaj męskożywotny

Kilka dni temu Czytelniczka podzieliła się nami swoją wątpliwością odnośnie do rodzaju pewnego rzeczownika, a co za tym idzie – odpowiedniej formy czasownika. Choć pytanie jest bardzo konkretne – problem jest dość ogólny, dlatego warto omówić go szerzej.

Pani Marta napisała:

Mam kłopot z wyborem formy czasownika (chodzi mi o rodzaj gramatyczny) w zdaniu:
„Zabawkowe mikołaje wesoło kręciły głowami”.
Chodzi o zabawki mikołaje, które – no właśnie! – KRĘCIŁY czy KRĘCILI głowami?
Jeśli rodzaj męskoosobowy w liczbie mnogiej odnosi się tylko do osób o płci męskich (pomijając dzieci), to oznacza, że owych mikołajów trzeba zaliczyć do grupy niemęskoosobowej, wówczas forma KRĘCIŁY jest poprawna?

Pani Marto, obrała Pani bardzo dobry kierunek w poszukiwaniu rozwiązania tej wątpliwości. Przy czym wskazana przez Panią klasyfikacja na rodzaj męskoosobowy i niemęskoosobowy jest bardzo popularna, lecz czasami okazuje się niewystarczająca. Z tego powodu językoznawcy wyróżniają więcej rodzajów (biorąc pod uwagę już nie tylko mianownik liczby pojedynczej, ale również biernik liczby mnogiej rzeczownika). Ten podział, choć bardziej szczegółowy, naprawdę często ułatwia sprawę:

– rodzaj męskoosobowy – „Widzę tego górnika i tych górników”;
– rodzaj męskozwierzęcy (męskożywotny) – „Widzę tego psa i te psy”;
– rodzaj męskorzeczowy – „Widzę ten stół i te stoły”;
– rodzaj żeński – „Widzę  dziewczynę i te dziewczyny”;
– rodzaj nijaki – „Widzę to okno i te okna.

O przynależności rzeczownika do danego rodzaju decydują pary zaimków (tego i tych, tego i te, ten i te, tę i te, to i te).

Nie mamy wątpliwości, że „mikołaj” rozumiany jako osoba, która rozdaje prezenty, ma rodzaj męskoosobowy: widzimy tego mikołaja i tych mikołajów.

„Mikołaj”, który występuje w znaczeniu „prezent z okazji 6 grudnia”, ma już rodzaj męskozwierzęcy: widzimy tego mikołaja, ale te mikołaje. Rodzaj męskozwierzęcy ma również mikołaj, którego wieszamy na choince i mikołaj z czekolady.

Wydaje się zatem, że Pani intuicja jest całkowicie słuszna. „Mikołaj” rozumiany jako „zabawka, która przedstawia postać św. Mikołaja” ma również rodzaj męskozwierzęcy lub ogólniej – jak Pani słusznie określiła – niemęskoosobowy. Mówimy przecież: widzę tego mikołaja i te mikołaje. Wobec tego forma czasownika, która jest poprawna, to właśnie kręciły.

Na koniec dodać jeszcze można, że forma kręcili pojawiłaby się wówczas, gdyby zaimek wskazujący przed tym lub innym rzeczownikiem brzmiał ci. Z tym problemem często możemy się spotkać w przypadku rzeczowników chłopiec bądź chłopak. Powiemy: ci chłopcy kręcili, ale te chłopaki kręciły.

Kamila Młodzianko


4 odpowiedzi do „Mikołaje (zabawki) – kręcili czy kręciły głowami? Rodzaj męskożywotny”

 1. kkk

  Mam pytanie dot. mikołajów na motocyklach.
  Będzie: mikołaje na motocyklach przejechały ulicami miasta czy mikołaje na motocyklach przejechali ulicami miasta?
  Bo z jednej strony jest podział na: widzę tego mikołaja i tych mikołajów, a z drugiej widzę tego mikołaja i te mikołaje?

  • Paweł Pomianek

   Nie, nie, tutaj musimy zgodzić czasownik z formą gramatyczną rzeczownika. Jako że jest to forma niemęskoosobowa (te mikołaje), czasownik też musi przyjąć taką formę: przejechały. Gdybyśmy chcieli użyć formy męskoosobowej, musielibyśmy powiedzieć: (ci) mikołajowie przejechali.

 2. Tomasz Marek

  „Te chłopaki kręciły” ale „ci chłopacy kręcili”. Te pany ale ci panowie. Te generały ale ci generałowie. Zależy, jaki wydźwięk chcemy nadać tym wypowiedziom i jaki stosunek do wymienianych osób chcemy wyrazić.

 3. Marta S

  Serdecznie dziękuję ze omówienie tego zagadnienia. Bardzo mi pomógł. I rzeczywiście, lepiej jest mieć na uwadze ten szczegółowy podział na rodzaje gramatyczne. Dziękuję raz jeszcze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

 1. Dzień dobry, czy w tekstach beletrystycznych zapisujemy nazwy własne w cudzysłowie? Np.: Zatrzymaliśmy się w hotelu "Pod Różą" czy w…

 2. Cóż, przyznam, że jest to dla mnie niespodzianką, bo zupełnie zapomniałem, że kiedyś te formy funkcjonowały (od dawna się na…

 3. Wydaje mi się, że "brzeska" ( "Brzeska") bardziej pasuje do miasta Brzesko. W przypadku Brzezia moim zdaniem powinno być "brzezka"…

 4. Panie Pawle, dlaczego „oczywiście” w taki sposób nie działają? Przecież końcówka osobowa też tradycyjnie jest ruchoma, choć dzisiaj może mniej…

 5. Jeśli naprawdę jest tak, jak Pan pisze, to mogę tylko stwierdzić, że jest to smutne. Forma podana przez Pana jest…

 6. Coraz częściej podczas czytania książek ( głównie beletrystyka) spotykam się ze zjawiskiem, w którym podczas opisywania ciągu czynności (wymieniania) w…

 7. Ciekawa uwaga. Swoją drogą, jeśli chodzi o wymowę, nigdy nie powiedziałbym Mnie też się to nie podoba, bo u nas…

 8. Jak już wielokrotnie pisałem, niestety nie mam kompetencji historycznojęzykowych, które pozwalałyby mi omawiać kwestię pochodzenia słów. Co do zagięcia kolegi,…

 9. "Mnie też się to nie podoba" czy "Mi też się to nie podoba"? Niby zaimek jest inicjalny, więc powinno się…

Archiwa

październik 2013
N P W Ś C P S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasze nagrania