Odmiana nazwy miejscowości Linia

Choć zarówno pytanie, jak i odpowiedź są dziś dość krótkie, tworzę osobny wpis, ponieważ wiadomości o odmianie nazw miejscowości, zwłaszcza małych, naprawdę trudno znaleźć w polskim internecie.

Witam! Mam dylemat jak odmienić nazwę miejscowości „Linia”. Będzie w Lini czy w Linii???

Pozdrawiam!

To bardzo dobre pytanie. Wbrew bowiem temu, co moglibyśmy sądzić, nazwa tej miejscowości nie odmienia się jak rzeczownik linia. Słownik nazw miejscowości i mieszkańców PWN podaje odmianę: Linia, Lini, Lini. Przymiotnik od tej nazwy to liński, a mieszkańcy miejscowości – linianin i linianka (tamże, s. 155).

Linia to wieś leżąca w województwie pomorskim na terenach kaszubskich. W języku kaszubskim jej nazwa brzmi Lëniô. Najprawdopodobniej właśnie w pochodzeniu nazwy (i związanej z nim wymowie) należy upatrywać powodów tej zaskakującej być może odmiany.

Paweł Pomianek


9 odpowiedzi do „Odmiana nazwy miejscowości Linia”

  • Paweł Pomianek

   Niestety Słownik nazw miejscowości i mieszkańców PWN nie uwzględnia tej nazwy. Może mogłaby Pani podać jakieś konkretniejsze dane, o jaki Las chodzi i ewentualnie, jaki jest tamtejszy zwyczaj językowy.

   • czytelniczka

    To miejscowość w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, niestety nie wiem jaki jest zwyczaj językowy (czy to zwyczaj decyduje o odmianie?). Dziękuje za odpowiedź

    • Tomasz Marek

     „Informator Samorządowy” Gminy Slemień, do której należy Pani Las, informuje, że (cytuję):
     „PRZYSTANEK W REJONIE UL. BOROWINA W LASIE
     Radni Gminy Ślemień podjęli uchwałę […] dla mieszkańców Lasu-Borowiny…”.
     I oto odpowiedź na pytanie o zwyczaj językowy.

    • Paweł Pomianek

     Tak, w przypadku nazw miejscowych najczęściej odmiana jest zgodna ze zwyczajem, bo po prostu typów odmian takiego wyrazu może być kilka i jeśli chodzi o system językowy, każda może być z nim zgodna. A jednak poprawna odmiana jest tylko jedna.

     PS Zapewne poprawnie będzie w Lasie.

 1. Krzysztof Andrzej Zalewski

  Skoro bieg odbył się w ,,Linii”, to z pewnością nie u nas w Polsce i nawet nie na Kaszubach, ale gdzieś na ziemiach okołołacińskojęzycznych !!
  Jak mi się kiedyś żalili starsi ludzie, przed II wojną światową wrogo nastawiona do Kaszubów administracja centralna (nie cała, a właściwie to tylko część urzędników) i ich poplecznicy na stanowiskach w administracji państwowej tu na naszych Kaszubach (mówiono mi, że zwłaszcza ze środowisk mazowieckich i poznańskich) wydumali sobie, że Kaszubi są tak zniemczeni, że nawet ich nazwy miejscowości są albo niemieckie, albo przynajmniej łacińskie; toteż złośliwie przechrzcili naszą Lenię na ,,Liniję”/Lineę (bo niby to jej nazwa miała pochodzić od łacińskiego ,,linea” [linia graficzna]) To szczęście, że nie zmuszono tutejszych Kaszubów do godzenia się na nazwę narzuconą przez niemieckich zaborców – ,,Linde” [Lipa], choć ponoć i takie pomysły zaistniały.
  Gdzieś w latach 70-tych XX wieku nauczyciele z Lëni, nie chcąc godzić się na tę dziwaczną dwojaką pisownię naszej wsi w dopełniaczu, zwłaszcza w uczniowskich zeszytach – ,,Linii i Lini”, a przy tym nie mając siły sprawczej a nawet fachowej i wyczerpującej wiedzy w tym zakresie, zwrócili się do profesora Huberta Górnowicza z Uniwersytetu Gdańskiego – autorytetu na ogólnopolską skalę, a nawet i szerzej (niektórzy z nich mieli z Profesorem zajęcia na studiach), by rozstrzygnął: przez ile ,,i” należałoby prawidłowo w drugim przypadku zapisywać nazwę naszej wsi ?
  Profesor rozstrzygnął sprawę jednoznacznie, odpisując listownie, że nazwa ,,Linia” pochodzi od lnu i jest nazwą słowiańską, co zresztą naturalne jest na przecież słowiańskich Kaszubach; toteż należy ją odmieniać w dopełniaczu tylko i wyłącznie przez jedno ,,i” – podobnie, jak to jest w przypadku również kaszubskiej Gdyni, Ulini, Chyloni, Jastarni, Łebuni, Oruni, Matarni, Węgorni, Werblini czy rzek – Raduni bądź Słupini. Zresztą, nawet po łacinie wyrażenie ,,nasiono lnu” piszemy przez jedno ,,i” w końcówce: ,,semine lini” !

  PROTESTUJĘ PRZECIWKO ODGRZEWANIU PRZEDWOJENNEGO BICIA TUTEJSZYCH KASZUBÓW PO TWARZY
  ZA ICH KASZUBSKĄ KULTURĘ, CO KIEDYŚ BARDZO BOLAŁO DZIADKÓW CZY PRADZIADKÓW DZISIEJSZYCH MIESZKAŃCÓW LINI !!!

  Odczekano dwa, trzy pokolenia i znowu bezczelnie zaatakowano.
  Na bardzo starej serwecie, wyszytej w czasach odzyskiwania niepodległości Lini po zaborach widniał herb wsi (kaszubska chata z krzyżem w szczytniku i Kaszubskim Gryfem w szczytowym okienku strychu, gdzie napis ,,LENIA’’- ! – tworzył dolną prostokątną część szczytowej ściany owej chaty, będąc niby to belkami zastrzęgowej konstrukcji ściany; a u stóp chaty widniał pokaźnych rozmiarów kwiat lnu, stylizowany na kaszubski haft).
  Sądzę więc, że już dawno należało ustalić nazwę naszej wsi w polskojęzycznej wersji jako ,,LENIA’’ (a nie ,,Linia’’), by również w obecnym czasie globalnej informacji móc naszą wieś odszukać w Sieci. Obecnie jest to bardzo trudne, gdyż na zapytanie o naszą wieś, w Googlach zamiast niej wyskakują wszystkie linie komunikacyjne świata, a nawet i elektryczne.

  • Paweł Pomianek

   Szanowny Panie,
   gorąco dziękuję za ten szeroki i szalenie interesujący komentarz.

   Łączę wyrazy szacunku.

  • Paweł Pomianek

   Na Pana miejscu odniósłbym się następująco: urzędnikom brak wiedzy w sprawach językowych ;-). Niedawno zeznawałem w urzędzie skarbowym. Liczba błędów interpunkcyjnych, jakie zrobił notujący urzędnik, była zastraszająca. Nawet szkoda było czasu, by je poprawiać. Poprosiłem tylko o poprawę kilku innych błędów. A bardziej poważnie: jeśli ma Pan dostęp, warto porównać w innych słownikach ze zbiorami nazw miejscowości. Nazwy miejscowości to twardy kawałek chleba, więc nie zdziwiłbym się, gdyby nawet wśród językoznawców były w tych sprawach różnice. W artykule podałem wykładnię, powołując się na kompetentne źródło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

 1. Nazwy sakramentów poza Eucharystią piszemy małą literą. Na zaproszeniu wolno nam pewnie napisać ze względów uczuciowych wielką literą, ale i…

 2. Witam, napisalam w zaproszeniu: zapraszam na bierzmownie mała litera slowo bierzmowanie, czy to straszne "fo pa"? Pozdrawiam :)

 3. Przed pierwszym? Przed czy wynika to z tego? Naprawdę Pani o to pyta, czy zapomniała Pani czegoś wkleić, a miało…

 4. Dzień dobry. Mam dylemat językowy. Czy w podanym poniżej przypadku będzie występował przecinek przed "czy"? Chodzi mi o pierwsze użyte…

 5. Dzień dobry. Dostępne słowniki wskazują formę krótkofalowiec: https://sjp.pwn.pl/doroszewski/krotkofalowiec;5443948.html https://sjp.pwn.pl/so/krotkofalowiec;4455133.html

Archiwa

czerwiec 2013
N P W Ś C P S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Nasze nagrania