Odmiana nazwy miejscowości Linia

Choć zarówno pytanie, jak i odpowiedź są dziś dość krótkie, tworzę osobny wpis, ponieważ wiadomości o odmianie nazw miejscowości, zwłaszcza małych, naprawdę trudno znaleźć w polskim internecie.

Witam! Mam dylemat jak odmienić nazwę miejscowości „Linia”. Będzie w Lini czy w Linii???

Pozdrawiam!

To bardzo dobre pytanie. Wbrew bowiem temu, co moglibyśmy sądzić, nazwa tej miejscowości nie odmienia się jak rzeczownik linia. Słownik nazw miejscowości i mieszkańców PWN podaje odmianę: Linia, Lini, Lini. Przymiotnik od tej nazwy to liński, a mieszkańcy miejscowości – linianin i linianka (tamże, s. 155).

Linia to wieś leżąca w województwie pomorskim na terenach kaszubskich. W języku kaszubskim jej nazwa brzmi Lëniô. Najprawdopodobniej właśnie w pochodzeniu nazwy (i związanej z nim wymowie) należy upatrywać powodów tej zaskakującej być może odmiany.

Paweł Pomianek


9 odpowiedzi do „Odmiana nazwy miejscowości Linia”

  • Paweł Pomianek

   Niestety Słownik nazw miejscowości i mieszkańców PWN nie uwzględnia tej nazwy. Może mogłaby Pani podać jakieś konkretniejsze dane, o jaki Las chodzi i ewentualnie, jaki jest tamtejszy zwyczaj językowy.

   • czytelniczka

    To miejscowość w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, niestety nie wiem jaki jest zwyczaj językowy (czy to zwyczaj decyduje o odmianie?). Dziękuje za odpowiedź

    • Tomasz Marek

     „Informator Samorządowy” Gminy Slemień, do której należy Pani Las, informuje, że (cytuję):
     „PRZYSTANEK W REJONIE UL. BOROWINA W LASIE
     Radni Gminy Ślemień podjęli uchwałę […] dla mieszkańców Lasu-Borowiny…”.
     I oto odpowiedź na pytanie o zwyczaj językowy.

    • Paweł Pomianek

     Tak, w przypadku nazw miejscowych najczęściej odmiana jest zgodna ze zwyczajem, bo po prostu typów odmian takiego wyrazu może być kilka i jeśli chodzi o system językowy, każda może być z nim zgodna. A jednak poprawna odmiana jest tylko jedna.

     PS Zapewne poprawnie będzie w Lasie.

 1. Krzysztof Andrzej Zalewski

  Skoro bieg odbył się w ,,Linii”, to z pewnością nie u nas w Polsce i nawet nie na Kaszubach, ale gdzieś na ziemiach okołołacińskojęzycznych !!
  Jak mi się kiedyś żalili starsi ludzie, przed II wojną światową wrogo nastawiona do Kaszubów administracja centralna (nie cała, a właściwie to tylko część urzędników) i ich poplecznicy na stanowiskach w administracji państwowej tu na naszych Kaszubach (mówiono mi, że zwłaszcza ze środowisk mazowieckich i poznańskich) wydumali sobie, że Kaszubi są tak zniemczeni, że nawet ich nazwy miejscowości są albo niemieckie, albo przynajmniej łacińskie; toteż złośliwie przechrzcili naszą Lenię na ,,Liniję”/Lineę (bo niby to jej nazwa miała pochodzić od łacińskiego ,,linea” [linia graficzna]) To szczęście, że nie zmuszono tutejszych Kaszubów do godzenia się na nazwę narzuconą przez niemieckich zaborców – ,,Linde” [Lipa], choć ponoć i takie pomysły zaistniały.
  Gdzieś w latach 70-tych XX wieku nauczyciele z Lëni, nie chcąc godzić się na tę dziwaczną dwojaką pisownię naszej wsi w dopełniaczu, zwłaszcza w uczniowskich zeszytach – ,,Linii i Lini”, a przy tym nie mając siły sprawczej a nawet fachowej i wyczerpującej wiedzy w tym zakresie, zwrócili się do profesora Huberta Górnowicza z Uniwersytetu Gdańskiego – autorytetu na ogólnopolską skalę, a nawet i szerzej (niektórzy z nich mieli z Profesorem zajęcia na studiach), by rozstrzygnął: przez ile ,,i” należałoby prawidłowo w drugim przypadku zapisywać nazwę naszej wsi ?
  Profesor rozstrzygnął sprawę jednoznacznie, odpisując listownie, że nazwa ,,Linia” pochodzi od lnu i jest nazwą słowiańską, co zresztą naturalne jest na przecież słowiańskich Kaszubach; toteż należy ją odmieniać w dopełniaczu tylko i wyłącznie przez jedno ,,i” – podobnie, jak to jest w przypadku również kaszubskiej Gdyni, Ulini, Chyloni, Jastarni, Łebuni, Oruni, Matarni, Węgorni, Werblini czy rzek – Raduni bądź Słupini. Zresztą, nawet po łacinie wyrażenie ,,nasiono lnu” piszemy przez jedno ,,i” w końcówce: ,,semine lini” !

  PROTESTUJĘ PRZECIWKO ODGRZEWANIU PRZEDWOJENNEGO BICIA TUTEJSZYCH KASZUBÓW PO TWARZY
  ZA ICH KASZUBSKĄ KULTURĘ, CO KIEDYŚ BARDZO BOLAŁO DZIADKÓW CZY PRADZIADKÓW DZISIEJSZYCH MIESZKAŃCÓW LINI !!!

  Odczekano dwa, trzy pokolenia i znowu bezczelnie zaatakowano.
  Na bardzo starej serwecie, wyszytej w czasach odzyskiwania niepodległości Lini po zaborach widniał herb wsi (kaszubska chata z krzyżem w szczytniku i Kaszubskim Gryfem w szczytowym okienku strychu, gdzie napis ,,LENIA’’- ! – tworzył dolną prostokątną część szczytowej ściany owej chaty, będąc niby to belkami zastrzęgowej konstrukcji ściany; a u stóp chaty widniał pokaźnych rozmiarów kwiat lnu, stylizowany na kaszubski haft).
  Sądzę więc, że już dawno należało ustalić nazwę naszej wsi w polskojęzycznej wersji jako ,,LENIA’’ (a nie ,,Linia’’), by również w obecnym czasie globalnej informacji móc naszą wieś odszukać w Sieci. Obecnie jest to bardzo trudne, gdyż na zapytanie o naszą wieś, w Googlach zamiast niej wyskakują wszystkie linie komunikacyjne świata, a nawet i elektryczne.

  • Paweł Pomianek

   Szanowny Panie,
   gorąco dziękuję za ten szeroki i szalenie interesujący komentarz.

   Łączę wyrazy szacunku.

  • Paweł Pomianek

   Na Pana miejscu odniósłbym się następująco: urzędnikom brak wiedzy w sprawach językowych ;-). Niedawno zeznawałem w urzędzie skarbowym. Liczba błędów interpunkcyjnych, jakie zrobił notujący urzędnik, była zastraszająca. Nawet szkoda było czasu, by je poprawiać. Poprosiłem tylko o poprawę kilku innych błędów. A bardziej poważnie: jeśli ma Pan dostęp, warto porównać w innych słownikach ze zbiorami nazw miejscowości. Nazwy miejscowości to twardy kawałek chleba, więc nie zdziwiłbym się, gdyby nawet wśród językoznawców były w tych sprawach różnice. W artykule podałem wykładnię, powołując się na kompetentne źródło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najnowsze komentarze

 1. Myślę, że tak. Oczywiście wówczas nie jest to poprawne. Rozumiem, że może to być też rodzaj jakiejś zabawy słownej. A…

 2. Pytałem bo miałem wątpliwości, gdyż w tłumaczeniach z literatury francuskiej (nie pamiętam autora), były dialogi z użyciem zwrotu jak w…

 3. Pierwsze jest w ogóle niepoprawne, w takim kontekście nie można użyć zaimka. Drugie jest jak najbardziej w porządku, bardzo grzeczne.…

 4. 1. Proszę pani, czy mogę ją prosić........ 2. Proszę pani, czy mogę panią prosić..... Które zdanie w bezpośredniej rozmowie jest…

 5. Nie mam przekonania do skróconych zapisów: 1977–78, wolę pełne: 1977–1978 (choć najistotniejsza w tym względzie jest konsekwencja na kartach całego…

 6. Dziękuję za odpowiedź. W tym samym tekście, w jednym akapicie jest kilka zapisów okresów pracy, przykładowo (1977–78). Czy jeżeli w…

 7. Myślę, że jeśli pojawiają się przerwy między zapisem miesiąca i roku (a faktycznie muszą się pojawić), to tym bardziej powinniśmy…

 8. Dzień dobry, czy zapis okresu czasu w przedstawionej formie (IX 1923–VIII 1930) jest poprawny? W którym miejscu powinny być przerwy…

 9. Bardzo dziękuję, teraz wszystko jasne! :) Pozdrawiam serdecznie

 10. Dzień dobry. Niestety pierwsza ze wskazanych konstrukcji jest wadliwa. W przypadku spójników skorelowanych, jak mówi prof. Mirosław Bańko w Małym…

 11. Jeśli siglum jest pod spodem i ma charakter podpisu, to może być w ten sposób. Generalnie tego pierwszego zapisu użyjemy…

 12. Dziękuję a czy moze być takze taki zapis i czy jest prawidłowy „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we mnie…

Archiwa

czerwiec 2013
N P W Ś C P S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Nasze nagrania