Po 1 zł czy za 1 zł?

Dzień dobry,
chciałabym zapytać, czy forma „3 w cenie 2, trzeci artykuł po 1 PLN” jest poprawna – chodzi o tabliczki w sklepie informujące o promocji. Czy artykuły sprzedawane są po 1, 2, 3 złote, czy za 1, 2, 3 złote.

Szanowna Pani,

na początek proszę zapoznać się z poradą prof. Mirosława Bańki dotyczącą podobnego problemu:

Po ile? ma inne znaczenie niż za ile?. Możemy zapytać: „Po ile są ciastka?” i usłyszeć w odpowiedzi: „Po dwa złote”. Oznacza to, że każde ciastko tyle właśnie kosztuje. Gdybyśmy kupili rzecz jednostkową, np. tort wielkości Pałacu Kultury, to mogłoby paść pytanie: „Za ile ci to sprzedano?”. I odpowiedzielibyśmy: „Za milion złotych”.

Poprawne jest więc zdanie: „Kupiłam bilet za 2 zł”, jak również zdanie: „Kupiłam dwa bilety za 2 zł”. Może Pani oczywiście powiedzieć: „Kupiłam dwa bilety po 2 zł”, ale będzie to znaczyć, że wydała Pani w sumie 4 złote.

Można więc wyciągnąć takie wnioski: Jeżeli chcielibyśmy poinformować klienta, że w sklepie są jakieś artykuły i każdy z nich kosztuje np. 3 zł, to uprawnione będzie napisanie: „artykuły po 3 zł”. Jeżeli natomiast, jak Pani pisze, chodzi tu o konkretne hasło: „3 w cenie 2, trzeci artykuł po/za 1 PLN”, to wybrałbym opcję „za 1 PLN”.

Wytłumaczyć to można w ten sposób, że ten trzeci artykuł jest jeden i niepowtarzalny (jak np. tort wielkości Pałacu Kultury z przykładu prof. Bańki). Trzeci artykuł można kupić tylko raz podczas jednych zakupów. To wymusza użycie formy „za 1 PLN”.

Z poważaniem,
Tomasz Powyszyński


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona dla każdego, dla kogo sposób, w jaki się wyraża czy w jaki pisze, jest ważny, jak również dla tych, którzy mają jakiś językowy dylemat i nie wiedzą, gdzie mogą znaleźć jego rozwiązanie. Piszcie do nas, a my na pewno w tym pomożemy. Paweł PomianekAutorami tekstów na stronie są Paweł Pomianek, gospodarz serwisu i właściciel firmy Językowe Dylematy, od kilkunastu lat zajmujący się redakcją i korektą tekstów oraz poradnictwem językowym, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie

Archiwa

Październik 2012
N P W Ś C P S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Nasze nagrania