Po 1 zł czy za 1 zł?

Dzień dobry,
chciałabym zapytać, czy forma „3 w cenie 2, trzeci artykuł po 1 PLN” jest poprawna – chodzi o tabliczki w sklepie informujące o promocji. Czy artykuły sprzedawane są po 1, 2, 3 złote, czy za 1, 2, 3 złote.

Szanowna Pani,

na początek proszę zapoznać się z poradą prof. Mirosława Bańki dotyczącą podobnego problemu:

Po ile? ma inne znaczenie niż za ile?. Możemy zapytać: „Po ile są ciastka?” i usłyszeć w odpowiedzi: „Po dwa złote”. Oznacza to, że każde ciastko tyle właśnie kosztuje. Gdybyśmy kupili rzecz jednostkową, np. tort wielkości Pałacu Kultury, to mogłoby paść pytanie: „Za ile ci to sprzedano?”. I odpowiedzielibyśmy: „Za milion złotych”.

Poprawne jest więc zdanie: „Kupiłam bilet za 2 zł”, jak również zdanie: „Kupiłam dwa bilety za 2 zł”. Może Pani oczywiście powiedzieć: „Kupiłam dwa bilety po 2 zł”, ale będzie to znaczyć, że wydała Pani w sumie 4 złote.

Można więc wyciągnąć takie wnioski: Jeżeli chcielibyśmy poinformować klienta, że w sklepie są jakieś artykuły i każdy z nich kosztuje np. 3 zł, to uprawnione będzie napisanie: „artykuły po 3 zł”. Jeżeli natomiast, jak Pani pisze, chodzi tu o konkretne hasło: „3 w cenie 2, trzeci artykuł po/za 1 PLN”, to wybrałbym opcję „za 1 PLN”.

Wytłumaczyć to można w ten sposób, że ten trzeci artykuł jest jeden i niepowtarzalny (jak np. tort wielkości Pałacu Kultury z przykładu prof. Bańki). Trzeci artykuł można kupić tylko raz podczas jednych zakupów. To wymusza użycie formy „za 1 PLN”.

Z poważaniem,
Tomasz Powyszyński


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Jest to terminologia specjalistyczna i z tego, co widzę, poprawnościowcy w ramach polszczyzny ogólnej dotąd chyba się tym określeniem nie…

  2. Dzień dobry, Jaka jest poprawna nazwa dla specjalisty zajmującego się dobieraniem dawki pokarmowej dla zwierząt. Specjalista żywienia czy specjalista żywieniowy.…

Archiwa

październik 2012
N P W Ś C P S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Nasze nagrania