Jakie znaki mogą stać na końcu akapitu? O emotikonach

Autor: Katarzyna Olszewska; współpraca: Paweł Pomianek

Akapitu nie można zakończyć dowolnym znakiem, który w dodatku niekoniecznie musi być dla każdego zrozumiały.

W polskim systemie interpunkcyjnym istnieje dziesięć znaków. Wśród nich są takie, które stosuje się bardzo często. Należą do nich:

 • kropka .
 • przecinek ,
 • znak zapytania ?
 • wykrzyknik !
 • dwukropek :
 • myślnik –

Inne znaki, rzadziej używane, to:

 • wielokropek …
 • nawias ( )
 • cudzysłów „ ”
 • średnik ;

Za Słownikiem interpunkcyjnym pod redakcją Aliny Gałązki, przytaczam ogólną zasadę stosowania znaków interpunkcyjnych: „znaki interpunkcyjne są używane przede wszystkim po to, aby tekst pisany był jednoznaczny i zrozumiały, toteż w razie wątpliwości związanych z zastosowaniem odpowiedniego znaku należy wybrać takie rozwiązanie, dzięki któremu tekst stanie się bardziej jasny i przejrzysty”.

W myśl tej zasady, oraz jak podpowiada sama logika, akapit można zakończyć jedynie:

 • kropką,
 • znakiem zapytania,
 • wykrzyknikiem,
 • wielokropkiem.

Kropka zamyka zdanie; może się ona znajdować po innych znakach interpunkcyjnych, jak np. cudzysłów czy nawias; następujący po niej wyraz powinien być pisany wielką literą. Zastosowanie wielokropka oznacza, że tok mówienia został przerwany, ale równocześnie może również świadczyć o tym, że dana myśl (choć niewypowiedziana) została już zakończona, w tym sensie, że przynajmniej w danym momencie nie będzie dodatkowego rozwinięcia. Znak zapytania stawiamy na końcu pytań i znowu oznacza to, że coś już jest zakończone. Wykrzyknik z kolei wskazuje na silne zabarwienie uczuciowe wypowiedzi, która też jest już zakończona.

W pewnych przypadkach akapit możemy zakończyć również dwukropkiem, ale następuje to najczęściej w wypadku, gdy kolejny akapit jest wypowiedzią dialogową.

Wiele osób stawia na końcu akapitu emotikony. Jednak buźki, smilesy i uśmieszki nie zastąpią kropki. Żeby było poprawnie, trzeba po nich zastosować kropkę. Gdybyśmy postawili buźkę po kropce, buźka byłaby samodzielnym bytem, niejako o statusie nowego zdania i to w dodatku niezakończonego.

Akapit to fragment tekstu stanowiący samodzielną jednostkę treściową. To zespół zdań spójnych wewnętrznie, zorganizowanych. Dlatego nie można go zakończyć dowolnym znakiem, który w dodatku niekoniecznie musi być dla każdego zrozumiały.


One Reply to “Jakie znaki mogą stać na końcu akapitu? O emotikonach”

 1. Błękitny Płomień

  Ale chyba nie stawia się emotikonek w tekstach literackich?! Bo jeśli tak, to już tylko krok do cofania się w rozwoju lingwistycznym…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najnowsze komentarze

 1. Po przeczytaniu komentarzy, utwierdzam się w przekonaniu, że zwyczajnie lubię pleonazmy ^^' Np. takie zdanie: "Debata dotyczyła potencjalnych możliwości wzajemnej…

 2. "newanse" - serio? Nawet w angielskim nie ma takiego słowa jak "newans". Jest nuance. Po polsku niuans. Skoro już odpisuję,…

 3. Dopiero po chwili zastanowienia domyśliłem się, że nie chodzi o pokój będący przeciwieństwem wojny, tylko o pomieszczenie. Naturalny szyk to…

 4. W internecie został opublikowany film pod tytułem "Remont synka pokoju", czy to jest poprawnie?

Archiwa

kwiecień 2012
N P W Ś C P S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Nasze nagrania